"Mindig is gyönyörű nők vettek körbe"

Olvasási idő kb. 3 perc

Elie Saab csodálatos estélyijeit világszerte imádják, de vajon mit tud magáról a tervezőről? Összefoglaltuk a legfontosabbakat!

Elie Saabről nemrég az Oscar díjátadójával kapcsolatban írtunk: Jennifer Lopez ugyanis – talán nem meglepő módon – ismét tőle választott egy estélyit, ami egyébként csodálatosan nézett ki rajta. Saab ruhái egyébként könnyen felismerhetőek: bár szezonról szezonról hasonlóakat tervez, mégis mindig akad valami "új", amitől nem válik unalmassá a végeredmény. Tervezőket bemutató sorozatunkat folytatva most az ő életével kapcsolatos érdekességeket mutatunk be.

A kezdetek

Elie Saab 51 évvel ezelőtt, 1964. július 4-én született egy libanoni fakereskedő első gyermekeként. A fő műhelye szülőországában található – emellett pedig Milánban és Párizsban is üzemeltet egyet-egyet. Saab autodidakta módon sajátította el a szakma alapjait: már gyermekkorában varrni kezdett, az újságokból különböző mintákat vágott ki, és állandóan az édesanyja szekrényét bújta csipkéért. Modellnek a saját húgát használta.

Galéria ikon

9

Galéria: "Mindig is gyönyörű nők vettek körbe"
Fotó: Jeff Kravitz / Europress / Getty

1981-ben Párizsba ment divatot tanulni, de túl türelmetlen volt és visszatért Libanonb. Egy évvel később, 18 évesen 15 alkalmazottal el is indította bejrúti központú divatmárkáját. Eleinte esküvői és alkalmi couture ruhákat készített csipke, kristályok, gyöngyök és selyem felhasználásával. A híre hamar elterjedt és gyorsan rátaláltak a felső tízezer nőtagjai. Hogy mitől olyan sikeres? Saab stílusa kíválóan ötvözi a nyugati és a keleti kultúrák sajátosságait: nemes anyagokat, például taftot, organzát ötvöz könnyedebbekkel (például a már említett selyemmel).

A siker kapujában

1997-ben első nem olasz nemzetiségűként lett tagja a Camera Nazionale della Modának (ez a szervezet rendezi a milánói divatheteket) és még ugyanebben az évben megrendezte első Libanonon kívüli bemutatóját Rómában. Egy évvel később már konfekcióruhákat gyártat Milánóban, majd bemutat Monacóban, ahova Grace Kelly lánya, Stefánia hercegnő is ellátogat. 1999-ben Ránija jordán királyné az ő egyik ruháját viseli megkoronozásakor.

Az átütő siker akkor éri el, amikor 2002-ben Halle Berry az ő egyik burgundi estéjijében veszi át a legjobb színésznőnek járó Oscar-díjat - másnap interjúk százaival bombázzák és 5 tévécsatornán tűnik fel. Berry hűséges volt: egy évvel később szintén Saabtól választott egy aranyszínű ruhát az Oscarra. Ebben az évben bemutatja első haute couture kollekcióját Párizsban. A francia főváros először (és azóta is folyamatosan) 2006-ban adott otthont (kifutót) konfekció ruháinak bemutatásához.

Míg 2009-ben 40, 2010-ben már 102 A-listás celebnőt öltöztetett fel nívós eseményekre szerte a világon – többek között Angeline Jolie-t, Beyoncét, Gwyneth Paltrow-t, Charlize Theront és Catherine Zeta-Jones-t is. Ez a szám 2011-ben "csak" 88 volt. Munkáit 42 országban árulják, "Le Parfum" névre hallgató első illata pedig egyik napról a másikra pett bestseller 15 országban – beleértev az Arab Emirátusokat is.

Galéria ikon

9

Galéria: "Mindig is gyönyörű nők vettek körbe"
Fotó: Rachel Murray / Europress / Getty

Saab akkor találkozott későbbi feleségével, Claudine-nel, amikor a nő édesanyja nála vásárolt. Három gyermekük van, jelenleg Genfben élnek. Ajánljuk egyébként a tervező honlapján található, életutat bemutató menüpontot, rendkívül szép munka. "Mindig is gyönyörű nők vettek körbe – legyen szó akár a húgomról, akár a szomszédokról. Állandó inspirációként az ő öltöztetésük szolgál" – nyilatkozta egyszer Elie Saab. A galériában megnézheti, hogyan nézett ki anno a tervező, kik viselték a ruháit és hogyan fest ma a 64 éves művész.

A sorozat előző részeit az alábbi linkeken találja:

1. rész - Kicsoda Thomas Sabo?

2. rész - Tommy Hilfiger eleinte hippiknek tervezett

3. rész - Jean Paul Gaultier szereti a női melleket

4. rész - Miuccia Prada: Soha nem lesz együttműködés a H&M-mel

5. rész - Akinek a cipői még a szexnél is jobbak

6. rész - 35 év alatt alig öregedett a body feltalálója

Múzsák a csók után könyv

Múzsák a csók után

Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.

Rendeld meg a kiadó oldalán kedvezményesen!

hirdetés

mzd
mzd
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Életem

Átalakult a KRESZ-vizsga: így érdemes felkészülni rá

A digitalizációnak köszönhetően ma már szinte teljes mértékben felkészülhetünk online is a megmérettetésre. De nem elég az okoseszköz ehhez, a valós megfigyelésekre továbbra is szükség van a sikeres KRESZ-vizsgához.

Testem

Eleget alszol, mégis folyton fáradt vagy? Ez lehet az oka

Hiába kerülsz ágyba időben, és van meg a nyolc óra pihenés, mégis úgy ébredsz, mintha egy szemhunyást sem aludtál volna? Nem vagy egyedül. A krónikus fáradtság hátterében rengeteg olyan rejtett ok állhat, amelynek semmi köze a párnán töltött időhöz.

Offline

Biztos, hogy a paradicsom zöldség? Beugratós kvíz

Attól, hogy valamit gyümölcsként vagy zöldségként használsz fel a konyhában, még nem biztos, hogy botanikai értelemben is annak minősül. Te mennyire vagy tisztában a kategóriákkal? Itt a lehetőség, hogy próbára tedd a tudásod!

Offline

Petőfi felesége több volt múzsánál: Szendrey Júlia hozta el először Magyarországra Andersen meséit

Mindannyian ismerjük a lángoló lelkű költőfeleségként, aki siratta a segesvári hőst, de a történelemkönyvek gyakran elfelejtik megemlíteni, hogy Szendrey Júlia zseniális alkotó volt a saját jogán is. Ő volt az a rendkívül művelt, lázadó és modern gondolkodású nő, aki az 1850-es években először hozta el Magyarországra és fordította le Hans Christian Andersen legszebb meséit. Utánajártunk, ez a különleges nő hogyan formálta át örökre a hazai gyerekirodalmat.

Önidő

Ismered az Árpád-ház női leszármazottait?

Az Árpád-ház női leszármazottai külföldön ismertebbek, mint hazánkban. Nem véletlenül, hiszen míg itthon „csupán” leánygyermekek voltak, későbbi hazájukban uralkodófeleségekké, apátnőkké, olykor szentekké váltak. Közülük válogattunk kvízünkhöz. Te tudod, kik voltak?