Orvosok, akik a páciens tudta nélkül váltak spermadonorrá

GettyImages-137012362

Ha egy nő élete során öt-hat gyermeket szül, az már igazán ritka és szép teljesítménynek számít napjainkban. Egy férfi ennél sokkal több utódot is képes nemzeni élete során, de csak nagyon kevés olyan esetről tudunk, hogy egy apának 70-80 biológiai gyermeke van. Ilyen például azoknak a kanadai, holland és amerikai orvosoknak a példája, akik a mesterséges megtermékenyítésre váró édesanyáknak szánt eredeti spermát sajátjukéra cserélték ki titokban, így hárman összesen több száz biológiai gyermeket számlálnak.

A mesterséges megtermékenyítés mellett döntők esetében vagy a férjtől származó sperma beültetése történik, vagy spermadonorra van szükségük. Az eljárás mindkét esetben gondos előkészítést és laboratóriumi körülményeket igényel. A spermabankban tárolt minták kezelése teljes diszkréció mellett folyik, azokhoz csak nagyon keveseknek van jogosultságuk hozzáférni, ahogy a beavatkozás is nagyrészt bizalmi kérdés. Sajnos nem egyedülállóak azok az esetek, amikor egy orvos önhatalmúan úgy dönt, kicseréli az édesanyának szánt spermiumot, s ezzel generációkon át megpecsételi a családtagok sorsát.

Hollandia

A 2019-ben elhunyt holland nőgyógyász, Jos Beek 1973 és 1998 között jó néhány esetben cserélte ki a gyanútlan párok névtelen donortól várt spermiumát a sajátjára. Az esetre egy olyan szervezet tevékenységének köszönhetően derült fény, amely az anonim adományozottak biológiai szüleit kutatja.

Ők fedeztek fel először 21 esetben egyezést a Beek által végzett beavatkozás után mesterséges megtermékenyítésből született „testvérek” és a beteges hajlamú nőgyógyász DNS-e között.

Feltételezhető, hogy ezenkívül még több tucat gyermek biológiai apja is a 2019-ben elhunyt, önjelölt örökítő, nőgyógyász szakorvos.

  • Egy másik holland nőgyógyászról, a 2009-ben elhunyt Jan Wildschutról szintén bebizonyosodott 2020 során végzett DNS-tesztek alapján, hogy legalább 17 gyermek vallhatná biológiai szempontból apjának.
  • A rekorder mégis a 49 gyermek és család életébe bezavaró Jan Karbaat holland nőgyógyászprofesszor volt.

Egy 2004 óta érvényben lévő rendelet szerint a 16. életévüket betöltött, mesterséges megtermékenyítéssel fogant személyeknek joguk van ahhoz, hogy megismerjék biológiai szüleik kilétét.

Pedig szigorú az adminisztratív protokoll is
Pedig szigorú az adminisztratív protokoll isAleksandr Zubkov / Getty Images Hungary

Kanada

Norman Barwin mesterséges megtermékenyítésre szakosodott nőgyógyász évtizedeken keresztül fejtette ki Kanadában áldásosnak hitt tevékenységét, melynek köszönhetően sok reményvesztett pár válhatott édesanyává és édesapává. Több évtizedes dicső praxisát még kitüntetéssel is méltatták, mielőtt fény derült volna az első igazolt cserére.

Két korábbi páciense, az 1989-ben kezelt Dixon házaspár 25 évvel a beültetés után felkereste az orvost DNS-mintát kérve. A gyanút először az keltette a szülőkben, hogy gyermeküknél semmilyen hasonlóságot nem tudtak felfedezni az édesapának hitt férjjel.

A komolyabb kétségeket az a felismerés szülte, amikor a gyermeknél cölikáliát diagnosztizáltak úgy, hogy ennek a családban ismert előzménye nem volt.

Az orvos megtagadta a mintaadást, de Dixonék nem hagyták annyiban a dolgot, és összehasonlították gyermekük DNS-ét egy másik, Barwin által beültetett gyermekével.

Az Ontariói Orvosok és Sebészek Kollégiuma 2013-ban felfüggesztette Barwint, aki egy évvel később lemondott orvosi engedélyéről, holott korábban a „Baby God” ragadványnévvel tüntette őt ki a gyanútlan és hálás szülők sokasága.

Súlyos visszaélés a kiszolgáltatott emberek életével és jövőjével szemben
Súlyos visszaélés a kiszolgáltatott emberek életével és jövőjével szembenUniversalImagesGroup / Getty Images Hungary

Egyesült Államok

A legbetegebb eset mégis a Nobel-díjjal is kitüntetett, nős és 8 gyermekes Cecil B. Jacobson doktor példája, aki a virginiai Fairfaxben működtetett reproduktív genetikai központot az 1980-as években.

Jacobson megtévesztései gyógyíthatatlan lelki sebeket okozhattak
Jacobson megtévesztései gyógyíthatatlan lelki sebeket okozhattakAleksandr Zubkov / Getty Images Hungary

Jacobson nemcsak a donorok spermájának kicseréléséért volt felelős klinikáján, de sok álterhességet is valódi terhességként diagnosztizált, miután hormonkezelésben részesítette a várandós nőket. A hormon hatására a terhességi tesztek pozitívnak bizonyultak, Jacobson pedig ultrahangvizsgálatokon magzatot azonosított. A harmadik hónap elértével azonban bejelentette a magzat halálát. Későbbi pere kapcsán orvosszakértők megállapították, hogy ezek a páciensek feltehetően egyáltalán nem estek teherbe, az orvos által az ultrahangfelvételeken magzatként megjelölt szemcsés foltok közeli szervek vagy széklet volt.

A beteges hajlamú orvos mindemellett nem érte be feleségétől származó nyolc saját gyermekével sem, egyes feltételezések szerint legalább 75 mesterségesen megtermékenyített gyermek biológiai apja is ő.

Közülük csak pár tucat esetében nyert bizonyítást a feltételezés, mert sokan nem kívánnak végigmenni a bizonyító eljárás rögös és fájdalmas útján. Maga Jacobson is beismert egy-két esetet, amikor saját spermáját alkalmazta. Magyarázatul annyit mondott, a névtelen donor nem jelent meg időben, a fogantatáshoz pedig időben lépni kellett. Jacobsont öt év börtönbüntetésre ítélték.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra