Geréb Ágnes: „Nem szeretnék szülészeti intézetben elhelyezkedni” – Interjú

Olvasási idő kb. 4 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Geréb Ágnes ismét praktizál. Az apás szüléseket általánossá tevő és az otthon szülést újra meghonosító nőgyógyásszal a szülészeti eljárásokban bekövetkezett változásokról és saját terveiről beszélgettünk.

Ahogy azt a Díványon pár nappal ezelőtt elsőként megírtuk, az otthon szülés legalizálásának egyik élharcosa, a tíz évre szakmájától eltiltott szülészorvos-bába ismét várja a kismamák jelentkezését, és vállalja, hogy intézményen kívül kísér szüléseket. Az engedélyét tavaly év végén hagyták jóvá.

 

A legtöbb embernek, legyen bármi is a hivatása, ilyen mértékű kihagyás biztosan elvenné a kedvét attól, hogy folytassa, te mégis visszatértél a szülészethez.

Ezek szerint nem vagyok a „legtöbb ember” között. De szerintem ezt csak te gondolod úgy, hogy pusztán az, hogy 15 év kihagyás volt, önmagában elég ahhoz, hogy valakinek elmenjen a kedve a hivatásának folytatásától.

Kísértél már szülést azóta, hogy visszakaptad a bábai engedélyed? Milyen érzés újra készenlétben lenni?

Nem voltam még szülésnél azóta, még nem tudom, milyen lesz.

Az otthon szülés Geréb Ágnes által vált választható lehetőséggé
Fotó: Koós Tamás

Változott az elmúlt 15 évben bármi, amit már megtapasztaltál így, hogy ismét aktív részese vagy az új életek világra jöttének?

Nem is kell a bábaélet aktív részesének lenni ahhoz, hogy az anyák hangját meghalljuk. Rengeteg minden változott mind a kórházi szüléseknél, mind az otthoniaknál, jó és rossz irányban egyaránt. Például jó volt látni, amikor 2021 nyarán a szülész-nőgyógyász szakorvosi engedélyem visszaszerzéséhez szükséges kórházi gyakorlatot végeztem, hogy rengeteg női nőgyógyász lett, hogy – legalábbis azon a helyen, ahol én voltam – mindenki bemutatkozott a vajúdónak is, a betegeknek is, hogy a kórházi protokollnak megfelelő beavatkozásokról tájékoztatást adtak; hogy a vajúdók kéréseit többnyire igyekeztek teljesíteni, hogy az intézet vezetője beszélgetett velem arról, hogy miben lehetne a kórház szülőszobai gyakorlatán javítani.

Idézőjel ikon

Jó tudni, hogy aki beleillik az otthonszülés-rendelet által megszabott feltételrendszerbe, és otthon akar szülni, az megteheti.

Mit gondolsz, a gyakorlat hiánya nem okoz gondot majd? Van esetleg olyan helyzet, amit emiatt nem vállalnál el jelenleg?

Nincs. A szüléskíséréskor ugyanis a nő szül. Minden szülés más. Tehát a szüléskísérő is mindig új helyzetben van, ha kimaradt 15 év, ha nem. A jelenlét a fontos, ami éppen akkor történik. Azon pedig nincs mit elfelejteni. Ha nem megyek bele egy helyzetbe, az tehát nem emiatt van.

Milyen készségeket és tulajdonságokat tartasz a leginkább fontosnak bábaként és nőgyógyászként? 

Az egyenességet, kongruenciát. A kreativitást. Képességet a jelenben levésre, a megfigyelésre, a másik meghallására. Azt, hogy akkor is tiszteletben tudjam tartani a másik véleményét, akaratát, ha nem értek vele egyet. Meg persze a szakmai tudást és a saját határaim ismeretét és megtartását – most ezek jutottak hirtelen eszembe.

Gondolod, hogy továbbra is lehetsz akkora hatással a szülészorvosi protokoll átalakulására, mint korábban, amikor még kórházi osztályokon dolgoztál? 

Van még dolgom, azt érzem, de az nem a kórházi protokoll átalakítására való hatásgyakorlás. Az egyik a bábasággal kapcsolatos tapasztalataim átadása a fiatal bábáknak, mielőtt saját döntésből, nem pedig erőszak hatására leteszem a lantot. Szakmailag pedig például azt szeretném, ha a tudományos bizonyítékokat rugalmasan követné az otthonszülés-rendelet.

Mi történt veled az elmúlt két év során, amióta lejárt az eltiltásod? Próbáltál azonnal elhelyezkedni vagy bábapraxist indítani? Tudod, mi volt a gátja annak, hogy ez csak most sikerült?

Hosszadalmas lenne felsorolni az akadályokat, amik elém gördültek. Inkább egyszerűen örülök most, nem azon rágódom, hogy mennyi próbálkozáson és visszautasításon vagyok túl az elmúlt két évben.

Önkéntes nőgyógyászként is dolgozol. Pontosan mit csinál egy önkéntes nőgyógyász? 

Önkéntesen dolgozó nőgyógyászként pontosan úgy és azt csinálom majd, amit akkor csinálnék, ha nem önkéntesen dolgoznék. 

Geréb Ágnes úgy érzi, még van dolga
Fotó: Rétfalvi Dominika

Miért éppen a hajléktalan-ellátást választottad? 

Volt egyszer egy főnököm a Szegedi Női Klinikán, ahol 17 évet dolgoztam szülész-nőgyógyászként. Ő mindenkitől elfogadta a hálapénzt, még a kollégáitól is, de azzal is ugyanúgy viselkedett, aki nem adott, mint azzal, aki adott. Ez nagyon tetszett. Nálam meg úgy volt és van, hogy sose fogadtam el hálapénzt, és én is mindenkivel egyformán viselkedtem és viselkedem. Az is mindegy, hogy hajléktalan-e, vagy villája van. Egyébként a 15 év bőven elég volt arra, hogy lássam, bárkivel bármikor előfordulhat, hogy egy pillanat alatt megfordul vele a világ… A hajléktalan-ellátásban való részvétel lehetősége szembejött, én meg nagy örömmel jelentkeztem rá.

Dolgoznál még valaha kórházban szülész-nőgyógyászként?

Szülész-nőgyógyászként nem szeretnék szülészeti intézetben elhelyezkedni. Főleg a gondoskodás bábai modellje szerint szeretnék dolgozni szülész-nőgyógyászként is.

Milyen a szülész-nőgyógyász szakma hozzáállása a tapasztalataid alapján Geréb Ágneshez? Ez az eltiltás lejártával változhat, változni fog vajon?

Ahol most gyakorlaton voltam, az intézet vezetője kollégaként, kedvesen és nyitottan fogadott. A többi kollégán sem vettem észre akkor mást – talán mert fejétől bűzlik a hal, ki tudja. Amikor megköszöntem az intézetvezetőnek, hogy ilyen nyitottan és kedvesen fogadott, megveregette a vállamat, és mosolyogva mondta:

Idézőjel ikon

Akit kiütünk a ringből, azt utána fölsegítjük.

Hogy maga a szakma, így egy kalap alá véve hogyan viszonyul hozzám, erre nincs válaszom. De az otthon szülésből intézetbe kerülőket van, ahol megkülönböztetés nélkül fogadják ma már, és nem büntetik őket. Ez fontosabb, mint az, hogy személy szerint engem hogyan ítélnek meg.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Gerhát Petra
Gerhát Petra
Újságíró, szerkesztő
Gerhát Petra pályafutását vidéki televízióknál kezdte sportújságíróként. Művészettörténeti, néprajzi és társadalomtudományi tanulmányokat követően végzett oknyomozó újságíró képzést. Az elmúlt húsz év során politikai és történelmi témájú heti- és havilapoknál, illetve online magazinoknál is dolgozott. A Dívány mellett az Indamedia kisállatos magazinjai, a We love Dogz és a We love Catz újságírójaként is dolgozik, valamint a DOGZ Podcast műsorvezetője.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.