3 tipp, amivel csillapíthatod a kamasz kedélyét

Olvasási idő kb. 4 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Néhány fogással még a kamaszkor éveiben is javíthatunk az otthoni hangulaton. Nem mindegy, hogyan vitázunk a tinivel, hogyan fejezzük ki, ha valami nem tetszik nekünk, és a dicséretnek is van jó és káros módja.

Sok szülő számol be róla, hogy ő igazán megérti a serdülő gyerekét, hogy ez kritikus időszak neki is, és hogy nem könnyű teljesíteni az iskolai, a társas és egyéb, lelki-érzelmi feladatokat, amiket a kamaszodás megkíván, de azért mégis... ő, a szülő is kezd kimerülni. Leggyakrabban abban, hogy nincs egy jó szava a gyereknek, úgy válaszolgat, mintha folyamatosan meg lenne sértődve, a szülő tetteiben észreveszi a negatívumot, de amit kap tőle, azt magától értetődőnek veszi. Egy szó, mint száz, rossz otthon a hangulat, feszült a légkör, és legyen akármilyen megértő a szülő, ez idővel kiborítja, kimeríti.

Felmerül a kérdés: azon kívül, hogy megvárjuk azt a kb. tíz évet, mire végre véget ér ez az időszak, nem lehet semmit tenni? Csak, hogy egy kicsivel elviselhetőbb legyen! Azért van néhány fogás, ami csökkentheti a feszültséget. Nézzük!

1. Jelezd egyértelműen a gyereknek, hogy figyelsz rá!

Ki ne ismerné azokat a vitákat (házastársak közt sem ritka, de tinivel szinte garantált), mikor a gyerek mondja a magáét, belehergeli magát, a türelmes szülő hosszú perceken át hallgatja, majd, ha valamit hozzászólna, a fiatal felháborodik, hogy őt itt nem hallgatták végig rendesen. Ha a szülő beszél, az a szemében prédikálás, de ő igényt tart rá, hogy alaposan kifejthesse gondolatait, akárhányszor elismételve érveit, sérelmeit.

Pusztán attól, hogy végighallgatjuk a gyereket, nem feltétlenül hiszi el, hogy tényleg meg is hallottuk. Egész más hangulatú lesz a beszélgetés, ha a szülő, nem papagáj módjára, de elismétli a lényeget, persze semlegesen, véletlenül sem ironizálva (még, ha nem is ért egyet). Például: „tehát, ha jól értem, úgy érzed, neked kevesebbet engedünk meg, mint a testvérednek”, vagy, „tehát rosszul esett, hogy nem mentem be beszélni az osztályfőnököddel, hogy megkérjem, adjon javítási lehetőséget”.

Nem szoktunk ilyet csinálni, hiszen minek ismételnénk a másikat, ha ő már úgyis elmondta? Csakhogy egy ilyen összefoglalás töredékére rövidítheti a vita idejét, mert ha a tini meggyőződik, hogy megértettük őt, nem akarja még százszor elismételni. Ha azt jelzi vissza, hogy nem, ő nem ezt mondta, hagyjuk, hadd korrigáljon, és próbálkozzunk újra visszajelezni, míg nem jutunk el odáig, hogy jóváhagyja: igen, jól értettük. Drasztikusan csökkenthetjük a feszültséget ezzel, mert a látszattal ellentétben a kamaszok nem ahhoz ragaszkodnak, hogy minden úgy legyen, ahogy ők akarják, valójában tudják, hogy nem lehet. Megértésre, értő fülekre vágynak, arra, hogy a szülő vegye tudomásul, ha ők máshogy látják a dolgokat.

2. Ha eleged van a viselkedéséből, igyekezz minél hűvösebb fejjel tudtára adni!

A szülő is ember, és nem várható, hogy sose kapja fel a vizet. De vannak kritikus pillanatok, éppen pont akkor, mikor úgy érzi, betelt a pohár, amikor a tálalás hangvételén sok múlik. Jellemzően vagy kitör belőlünk a feszültség, és elkezdünk ordítani, hogy elegünk van, és ez máris remek alkalom, hogy a tini is felvegye a kesztyűt, hiszen ő is csordultig van telve már feszültséggel, belőle is garantáltan ki fog törni. Vagy áldozatira vesszük a figurát, és igyekszünk megsajnáltatni magunkat, kifejtve, hogy ez nekünk tényleg sok, fogytán az erőnk stb. Van rá esély, hogy gúnyos lesz a válasz, mert zavarba ejti a gyereket az irgalomért esdeklő szülő.

Nem kell mindig nyugodtan lenni, de amikor igazán fontosnak érezzük, hogy komolyan vegyen minket a kamasz, akkor igen. Röviden, tömören és tárgyilagosan mondjuk például, ha az a téma, milyen hangnemben beszél velünk, hogy „nem szeretnék trágár szavakat és sértéseket hallani itthon, ezen túl figyelj erre oda!”. Sokkal inkább kelt tiszteletet, ha egy szabályt deklarálunk, mintha azt látná a gyerek, hogy az érzelmeinket öntjük rá.

3. Fejezzük ki az elismerésünket!

Dicsérjük, de nem mindegy, hogyan! Ne csak akkor tegyük, ha olyasmiről van szó, ami minket érint, például, hogy kivette a részét a házimunkából, vagy vigyázott a kistestvérére. Olyasmiért is dicsérjük, ami elismerést kelt bennünk érdek nélkül, például milyen jól halad a karatéval! Különösen akkor hiteles ez, ha nem mi forszíroztuk a karatét, esetleg nem is támogattuk eredetileg, tehát egyértelmű, hogy nem a saját érdekeink beszélnek belőlünk, hanem az, hogy észrevettük az eredményeit.

Van olyan dicséret, ami inkább ellenérzést vált ki, ezt szokták tekintélyelvű dicséretnek hívni. Ilyen, mikor arra helyezi a hangsúlyt a szülő, hogy itt ő a döntőbíró, az ő értékítéletének köszönhetően minősül jónak az adott cselekedet. Például: „nagyon szépen felöltöztél lányom, ezt már szeretem, hogy nemcsak feketében jársz”. Vagy, „látod, így kell viselkedni, nagyon helyes!”. Garantált a dac és az ellenállás! Inkább támasszuk alá a dicséretet olyasmivel, ami miatt szerintünk hasznos számára az a dolog, vagy, ami bennünk elismerést kelt. Például: „keményen dolgoztál, és örülök, hogy ilyen szép eredménye lett a munkádnak, gratulálok!”. Persze lehet szubjektív is a dicséret, például, hogy meghatódtunk, ahogy hallgattuk a kórussal a koncerten énekelni – ez nem értékítélet, hiszen a saját érzéseinkről szól.

Mindenki szereti, ha értően figyelnek rá, ha észreveszik a teljesítményeit, és ha higgadtan kérik tőle a szabályok betartását, de a kamaszok különösen érzékenyek ezekre. Ha figyelünk erre a pár dologra, mindenki jobban fogja érezni magát otthon.

Cziglán Karolina
pszichológus

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Cziglán pszichológus Karolina,
Cziglán pszichológus Karolina,
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Életem

Súlyos vízválság fenyegeti ezt a magyar megyét: már a honvédséget is bevetették

Évtizedek óta nem tapasztalt, súlyos vízhiány alakult ki Zalaszentgrót térségében, amely miatt Zala megye számos településén válsághelyzet állt elő. A kritikus állapotok enyhítésére átmeneti megoldásként az éjszaka folyamán tartálykocsikból kezdték feltölteni a kiürült zalai víztározókat a szomszédos közműszolgáltatók segítségével.

Testem

Alulműködik vagy túlpörög? Ezek az hétköznapinak tűnő tünetek pajzsmirigybetegségre utalhatnak

Folyton fáradt vagy, hullik a hajad, és indokolatlanul ugrál a súlyod, miközben a hangulatod is ezerfelé ágazik? Sokan hajlamosak vagyunk az ilyen panaszokat a mindennapi stresszre vagy a kimerültségre fogni, pedig nagyon gyakran a nyakunkban rejtőző apró, pillangó alakú szerv, a pajzsmirigy áll a háttérben. Ez a hormontermelő szervünk szabályozza a testünk szinte összes alapvető folyamatát, így ha alulműködik vagy éppen túlpörög, az az egész szervezetünkben káoszt okozhat.

Életem

Az egészséged is rámehet, ha bedőlsz ennek a csalásnak

Egyre több okosórát hirdetnek egy igencsak kívánatos funkcióval, miszerint képes és alkalmas a vércukorszint monitorozására is. Ez azonban a technika jelen állását is figyelembe véve valószínűleg nem más, mint átverés, a csaló hirdetések levét pedig a felhasználók isszák meg.

Világom

A Gulag titkos börtönnyelve ma is él: kiberbűnözők használják

A titkos nyelvek évszázadok óta segítik a különböző közösségeket abban, hogy kívülállók ne értsék meg a beszélgetéseiket. Oroszországban azonban létezik egy kifejezetten érdekes nyelvi rendszer, amely a bűnözői világból indult, majd a Gulag táborokon keresztül milliókhoz jutott el – és ma is él egy bizonyos formában.

Offline

Elfogyott a vászna, azbesztcement lapokra festett zománcfestékkel – ma milliókat érnek Picasso remekművei

A második világháború utáni hiánygazdaságban nem volt könnyű művésznek lenni: Pablo Picassónak sem spanyol vászon, sem drága olajfesték nem jutott, amikor 1946-ban berendezte műtermét a dél-franciaországi Antibes kastélyában. A zseniális alkotó azonban nem jött zavarba: olcsó háztartási zománcfestékkel, valamint építkezésekről maradt azbesztcement lapokra skiccelte fel a huszadik század legmeghatározóbb remekműveit.

Édes otthon

Itt a friss lista: 30 magyar településen rendeltek el vízkorlátozást

A tartós kánikula és a hirtelen megugró lakossági vízfogyasztás miatt rendkívüli intézkedések bevezetésére kényszerültek Zala megye számos településén. A Zalavíz Zrt. hivatalos tájékoztatása szerint a víziközmű-rendszer tartalékai teljesen kimerültek, így a szolgáltatási területen nemcsak jelentős nyomáscsökkenésre, hanem egyes helyeken már átmeneti vízhiány kialakulására is számítani lehet a következő napokban.