Ön eddig kötögetett, mert az olyan hipszter? Na, akkor rendeljen gyorsan egy kifestőkönyvet!

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem kell ráfanyalodnia a gyereke Disney-figurás füzeteire, színezheti Bill Murray csodás életét, nagyvárosokat, netes szimbólumokat vagy elvarázsolt erdőt. Utánajártunk, hogy vajon miért olyan népszerűek a felnőtteknek készített kifestők.

Soha nem látott népszerűségnek örvendenek a kifestőkönyvek a felnőttek körében. A tavalyi év végén mi is bemutattuk Ryan Hunter és Taige Jensen 6 dolláros (kb.1459 forint) munkáját, amit leginkább a kortárs internetes humor ihletett. A Guardian.com azonban utánaásott kicsit a jelenségnek, és annak is, miért akkora hype mostanság felnőtt emberek számára, hogy rákattantak az – eddig a kisgyerekek terepének tartott – kifestőkönyvekre? A rajzolópáros ötlete ugyanis nem egyedülálló a szakmában, így semmi meglepő sincs abban sem, hogy a felnőtteknek készített színezőskönyvek a bestseller listákra is felkerültek az utóbbi időben. Nagy-Britanniában előfordult már, hogy egy tízes bestseller listán öt kifestőkönyv volt.

Galéria ikon

16

A legkeresettebb skót illusztrátor, Johanna Basford mindkét (Secret Garden és Enchanted Forest) felnőtteknek készített kifestője után kapkodtak a könyvesboltokban.
Galéria: Kifestő könyvek felnőtteknek
Fotó: Facebook.com / Johanna Basford

Na de mégis mi folyik itt? Miért lehetséges az, hogy a legkeresettebb skót illusztrátor, Johanna Basford mindkét (Secret Garden és Enchanted Forest) felnőtteknek készített kifestője után kapkodtak a könyvesboltokban? „ Szerintem igazán megnyugtató valami analóg dologgal foglalkozni, egyfajta digitális méregtelenítésnek is betudható. A kifestőkönyv egy egyszerű módja annak, hogy fejlesszük a kreativitásunkat. Egyes kifestőknek valóban robbanásszerűen megnőtt a népszerűsége, ami annak is betudható, hogy ezeket a Harry Potter és az Éhezők viadala című könyveken és képregényeken felnőtt generáció tagjai készítették” – elemezgeti a lapnak Basford saját sikerének lehetséges okait. Szerinte ezek kiváló alternatívaként szolgálnak az e-könyvek és a digitális olvasási szokások világában.

Ha körbenézünk az ifjúsági regények között, gyorsan rájövünk, hogy ezek valójában a „régi felnőttekhez” szólnak, nem pedig az újgenerációs felnőttekhez. Az e-book eladások közel 53 százaléka gyerekkönyv részlegen történik, és ez a visszacsatolás vezet ahhoz, hogy ezek az online megvásárolt vagy letöltött könyvek lendületet adtak más műfajoknak is. Ennek a kísérletezési szabadságnak tudható be, hogy bizonyos mainstream művekre nemcsak a fiatalok, hanem a felnőttek is rákaptak.

Galéria ikon

16

Basfordhoz hasonló „hiánypótló” kifestőkben utazik a Fülöp-szigeteki származású illusztrátor, Kerby Rosanes is.
Galéria: Kifestő könyvek felnőtteknek
Fotó: Facebook.com / Sketchystoriesblog

Vajon az emberek tényleg ennyien elolvasták volna a Szürke ötven árnyalatát, ha sorba kellett volna érte állniuk a könyvesboltban? Valószínűleg az Amazon Kindle-nek (az online könyváruház saját fejlesztésű, világviszonylatban is a legelterjedtebb e-könyv-olvasó termékcsaládja) is emiatt sikerült elpasszolnia több, mint egy millió példányszámot a megjelenés utáni pár napban. Persze a színező könyveket nem dobják piacra e-könyv formában és a Kindle-ről sem tudjuk letölteni, de az interneten könnyűszerrel megvásárolhatjuk őket, ha akarjuk, és ez az a pont, ahol a mamipornó összeér a felnőtt kifestővel. Ha pedig egy terméket felkapnak a közösségi oldalakon, akkor abból napokon belül garantáltan trend lesz.

Johanna Basford „mini-internet” hatást keltő, 22 nyelvre lefordított kifestőjét, a 96 oldalas „Secret Gardent” több, mint 1.4 millión vették meg a 2013-as márciusi megjelenése óta, az újonnan megjelent „Enchanted Forest” című alkotását pedig máris 226.000 vásárló tudhatja magáénak. A szokásostól eltérő kifestőt azóta olyan hírességek is felkapták, mint Zooey Deschanel, aki a Facebook követőivel osztotta meg a könyv elérhetőségeit, az 1.6 millió követővel bíró dél-koreai popsztár, Kim Ki-Bum pedig az Instagramon „hájpolta” a kifestőt.

Galéria ikon

16

A New York Times által is felkapott Fantastic Cities néven futó kifestő értelemszerűen a városiakat és az urbanisztika iránt érdeklődőket szólítja meg.
Galéria: Kifestő könyvek felnőtteknek
Fotó: Steve McDonald

Mivel ezek a kifestők egyre gyakrabban jönnek szembe a szociális hálón, egyre nagyobb trend lesz belőlük. És ha egy átlagfogyasztó meglátja, hogy mennyire felkapottak a kifestők az internezők körében, akkor ő is vesz magának egyet – így lesz hirtelen menőség, nem pedig ciki dolog kifestőt vásárolni felnőtt fejjel. De az is elképzelhető, hogy már ráuntunk az internetet ellepő cicás videókra, infantilis hozzászólásokra és a még ennél is ostobább mémekre, és valami kreatívabb, kézzelfoghatóbb szórakozásra vágyunk, olyanra ami a digitális világon kívül esik. Ha tényleg ennyire súlyos a helyzet, akkor várhatóan özönvízszerűen fognak minket ellepni gyermekkorunk 21.századi formába öntött változatai a közeljövőben, de akár új műfajok is születhetnek majd a jelenségnek köszönhetően.

Szóval ma már nem kell a fiók mélyére süllyeszteni a kifestőket a pubertás kor kezdetével, hiszen egyre több kortárs művészt megihlet a téma, aminek hála igencsak széles a választék a színezőkönyv piacon. A 31 éves Johanna Basford fekete-fehér csodaországot bemutató könyvéért 10.79 dollárt (kb.2.996 forint) kérnek az amazon.com oldalán, míg a Creative Heaven nosztalgiahullámot meglovagoló kifestőiért átlagosan 5.99 dollárt (kb.1665 forint) kell fizetni. A márka jól láthatóan több irányból támad, így nem csak gyümölcsfaleveleket, de steampunkokat vagy absztrakt képeket is színezhetünk, ha úgy tartja kedvünk.

Galéria ikon

16

Bill Murray sem úszta meg a kifestőkönyvesítést,akinek filmbeli karaktereit Nicholas Stevenson, Bridget Meyne, Mike Killkelly és Logan Fitzpatrick dolgozta fel Thrill Murray névre keresztelt 24 illusztrációt tartalmazó kifestőjében, amiért 13.22 dollárt (kb.3675 forint) kérnek
Galéria: Kifestő könyvek felnőtteknek
Fotó: amazon.com

Basfordhoz hasonló „hiánypótló” kifestőkben utazik a Fülöp-szigeteki illusztrátor, Kerby Rosanes, aki 2013-ban adta ki első kifestőjét „Doodle Invasion” címmel. A lengyel, német, francia, spanyol és olasz nyelven is megjelent kifestő annyira sikeres lett a felnőttek körében, hogy a művész már dolgozik a második rész tervein. Rosanes sokáig csak firkálgatásként tekintett hobbijára, ma pedig már hivatásszerűen ebből él. A 24 éves művész őrült világot idéző képregényszerű rajzait 9.48 dollárért (kb.2635 forint) rendelheti meg az amazon.comról.

A New York Times által is felkapott Fantastic Cities néven futó kifestő értelemszerűen a városiakat és az urbanisztika iránt érdeklődőket szólítja meg. A kanadai művész, Steve Mcdonald 48 oldalas színezőjében ugyanis olyan nagyvárosok látványosságait, természeti csodáit, utcáit és felhőkarcolóit színezhetjük ki, mint Manhattan, San Francisco vagy Ontario. A hipszteres világnézetbe beillő füzetért, 14.95 dollárt (kb.4150 forint) kérnek a kiadónál.

Természetesen az olyan sármos színészek sem úszták meg a kifestőkönyvesítést, mint Bill Murray, akinek filmbeli karaktereit Nicholas Stevenson, Bridget Meyne, Mike Killkelly és Logan Fitzpatrick dolgozta fel Thrill Murray című, 24 illusztrációt tartalmazó kifestőjében, amiért 13.22 dollárt (kb.3675 forint) kérnek az amazon.com oldalán. Ugyanitt persze Ryan Gosling és Kate Moss kifestőkönyv is kapható átlagosan 2500-3000 forintért. A Goslingos kiadásban egyébként a színész Blue Valentine, Drive vagy az Őrült, dilis szerelem című filmjeinek jeleneteit lehet kiszínezni. Amennyiben vásárlás előtt szívesen letöltene pár példát próbaképpen, ide kattintva azt is megteheti.

 

Hozzászólna? Facebook-oldalunkon megteheti!

Kövessen minket a Facebookon is!

 
Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

bb
bb
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Életem

Milyen vizet ihat a kutya? Veszélyes lehet, ha rosszul választasz

Ahogyan számunkra sem mindegy, milyen vizet iszunk, a kutyánk esetében is érdemes jól megválasztani, mit adunk neki. Az ásványvíz nem ideális neki, a desztillált víz vagy a pocsolya, medence vize pedig komoly veszélyeket is rejthet. A csapvíz vagy a tiszta forrásvíz tökéletes megoldás, emellett azonban az is fontos, hogy rendszeresen cserélve legyen, illetve az itatótálat is naponta mossuk el.

Édes otthon

Így tisztítsd ki a büdös mosógépet: a penész ellen is hatásos ez a házi módszer

A mosógépből eredő dohos, állott szag kialakulásáért a penész vagy a megtelepedő baktériumok a felelősek. Ezek szaporodásához a nedves környezet elengedhetetlen, a megjelenésüket is úgy akadályozhatjuk meg, ha gondoskodunk a lehető legkevesebb nedvességről: a ruhákat nem hagyjuk állni a gépben, mosás után pedig az ajtót és az adagolót nyitva hagyjuk, ha szükséges, áttöröljük.

Testem

Ezzel a vizsgálattal már 45 évesen kiderülhet az Alzheimer-kór kockázata

Az Alzheimer-kór az időskori szellemi leépülés, a demencia leggyakoribb oka, amely világszerte milliók életét nehezíti meg. A betegség legnagyobb tragédiája, hogy mire a jól ismert, súlyos tünetek megjelennek, az agyban már évtizedek óta visszafordíthatatlan folyamatok zajlanak. Egy friss, áttörést hozó kutatás azonban azt mutatja: egy egyszerű vérvizsgálat segítségével már akár 45 éves korban is előrejelezhető lehet a betegség kockázata.

Offline

Kakasfej, kígyótest és halálos tekintet: ez a szörny tartotta rettegésben Bécset

Bécs macskaköves, romantikus utcáin sétálva a legtöbb turistának a pompás barokk paloták, a fenséges Sacher-torta és a lágy keringődallamok ugranak be. Ám a császárváros sötét, középkori múltja egy egészen hátborzongató legendát is őriz. A Schönlaterngasse 7. számú háza előtt elhaladva egy furcsa, kőből faragott lény szobra díszíti a homlokzatot, amely a hiedelem szerint a 13. században az udvar mélyén rejtőzve mérgezte meg a gyanútlan bécsieket.

Világom

Rákóczi száműzetésének házát a szomszédunkban is megnézheted – nem kell Rodostóig utaznod

Ha a Rákóczi-szabadságharc végóráira és a bujdosók sorsára gondolunk, szinte mindenkinek azonnal a törökországi Rodostó és a Márvány-tenger partja ugrik be. Mikes Kelemen szomorú, mégis gyönyörű levelei óta a fejedelem száműzetésének utolsó állomása valóságos zarándokhellyé vált a magyarok számára. Kevesen tudják azonban, hogy nem kell feltétlen repülőjegyet váltani Isztambulba, ha át akarjuk élni a száműzöttek mindennapjainak hangulatát: elég átlépni a határt, és Kassába látogatni.

Offline

Nemzeti kincsnek hiszik a szlovének, pedig magyar cukrász találta ki a bledi krémest

Ha az ember a festői Bledi-tó partján sétál, szinte kötelező program, hogy beüljön az egyik patinás kávézóba, és kikérjen egy szeletet a helyiek büszkeségéből, a bledi krémesből (blejska kremna rezina). A szlovének saját kulturális és gasztronómiai örökségükként kezelik ezt a fenséges, vaníliás-tejszínes édességet. Ám ha kicsit a recept és a történelem mögé nézünk, kiderül a nagy titok: a legendás desszertet valójában egy magyar cukrászmester alkotta meg.

Mindennapi

Meglepő ellenőrzésbe kezd a fogyasztóvédelem: a magyar nyelv használatát vizsgálják

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalokkal együttműködve idén is célzottan ellenőrzi a nyelvvédelmi előírások megtartását a hazai médiapiacon. A vizsgálatok a magyar nyelven kiadott sajtótermékekre, a magyar nyelvű rádió- és televízióműsorokra, a szabadtéri reklámhordozókra, valamint az üzletekben és kirakatokban elhelyezett, fogyasztókat tájékoztató közleményekre terjednek ki.

Mindennapi

Mikor lesz új köztársasági elnöke Magyarországnak? Így választják meg az államfőt

Magyarország rendszerváltás utáni hetedik köztársasági elnökének, Sulyok Tamásnak a megbízatása megszűnt, mivel aláírta és kihirdette a 17. Alaptörvény módosítását. A következő időszakban Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke veszi át a feladatait egy maximum 30 napig tartó időszakban, ezután megválasztják az új köztársasági elnököt.

Offline

Villámkvíz: tudod, ki lépet először a Holdra?

Július 20-án az emberiség egyik legnagyobb teljesítményére, az első holdra szállásra emlékezünk. De vajon te mennyit tudsz az Apollo–11 küldetéséről, az űrutazás számairól és égi kísérőnk különlegességeiről? Tedd próbára magad villámkvízünkkel!

Szülőség

Fontos határidő jár le szerdán: ezen múlhat az iskolakezdési támogatás

Hamarosan lejár a sajátos nevelési igényű gyerekek utáni támogatás igényléshez szükséges bejelentési határidő. Az állapotot a Pedagógiai Szakszolgálat igazolja, majd a szülőnek kell jeleznie a leendő vagy már meglévő oktatási intézménynél, mely lejelenti, és az államkincstár regisztrálhatja az igényt.