Sminket, könyvet, játékot és szerszámot is egyre inkább a neten veszünk

2015-ben 270 milliárd forintot költöttek el a magyarok a hazai webshopokban,  ez pedig  16%-os növekedést jelent az online kiskereskedelemben - derül ki a GKI Digital és az Árukereső.hu közös kutatásából. A legtöbben még mindig műszaki cikkeket vásárolnak, de jelentősen nőtt a szépség, egészség, játék és kultúra kategóriájába tartozó termékek forgalmán belül is az online vásárlások aránya. 

Nőtt a szépség és egészségszektor

A legkeresettebbek még mindig a műszaki cikkek, ezek forgalma ugyanis 48 milliárd forintot tett ki 2015-ben, arányaiban pedig a játék és kultúra szektorban választották a vásárlók az online áruházakat a hagyományos boltok helyett.  A tavalyi adatokhoz képest a szépség és az egészség szektorban 20%-os növekedés történt, míg a számítástechnika mindössze 9%-ot nőtt - derült ki az Online Kiskereskedelmi Index kutatás-sorozatának első idei felméréséből. A számítástechnika és a divat, sport szektorokat kivéve a kiskereskedelem növekedése csak átlagos volt, viszont az online kereskedelem dinamikusan bővült. 

Sok az egyszeri vásárló de kevés az új belépő

Közel 2,5 millió ember vásárolt terméket valamilyen online áruházban tavaly, de közülük csak 4%-nak volt teljesen új ez az élmény. A webáruházak vásárlói közül boltonként átlagosan 63% csupán csak egyszer vásárolt az évben az adott boltban. A  legforgalmasabb időszak nyertese természetesena karácsony előtti néhány hét. Második lett a Black Friday időszaka, ami az amerikai hálaadást követő péntek, bár itthon néhány webáruház ezt rugalmasan kezeli és novemberben bármelyik pénteken felbukkanhatnak nagy akciókkal. A harmadik legforgalmasabb időszakot pedig az akciós napok jelentik a kereskedelemben.

sajtocikk kep
GKI Digital

A 10 legnagyobb uralja a piacot

A teljes forgalom 30%-át a legnagyobb tíz online webáruház adja, bár 4200-4500 kereskedő működik magyar nyelvű és forint alapú webáruházzal. Az Edigital, az eMAG és a Mall.hu mellett tavaly nagyot nőtt a Tesco online részlege is. A GKI tavaly adott ki egy listát a legnagyobb online webáruházakról, akkor a 2014-es online árbevételek alapján az első az Extreme Digital lett, második a Mall.hu és az eMAG, harmadik pedig a Libri-Shopline. A dobogóról lecsúszott a Media Markt, őket követi a Bónusz Brigád, az iPon, majd Tchibo. 2015-ben még a nyolcadik volt a Tesco, utánuk jött a Fashion Days, a tizedig pedig a Játéknet lett. 

Az elektronikus fizetés nem rossz

A fogyasztók még mindig félnek online rendezni a vásárlásuk összegét, a forgalom csupán 16%-át fizetik elektronikusan, és sokan választják a banki átutalást is, pedig az sokkal bonyolultabb, mint egy kártyás vásárlás. Viszont a vásárlók egyharmada már az okostelefonján rendelte meg a terméket. 

A módszerről

A GKI Digital 1200 webáruháznak küldte ki a a kérdőívét hat szektorban (műszaki cikk, számítástechnika, játék és kultúra, divat és sport, szépség és egészség, valamint otthon és kert). Magyar nyelvű honlapokat kerestek meg, amik forintban számolnak. A résztvevők az adataikért cserébe egy terület-specifikus tanulmányt kapnak, ami vázolja a fejlődési irányt és konkrét javaslatokat is megfogalmaznak a célok eléréséhez. Hangsúlyozottan online kiskereskedelemről van szó, tehát a színházjegy, pizzarendelés vagy a repülőjegy értékesítést nem vizsgálják

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek