Mit mondjunk és mit ne egy vetélésen átesett nőnek

Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Azt soha, hogy ez mással is megesik, és nem a világvége. Inkább valljuk be, hogy nem tudjuk, mit kéne mondanunk, de nagyon sajnáljuk.

A vetélés borzasztó dolog. Megviseli a testet és a lelket. És van még egy ismérve; általában nem beszélünk róla. Egy korábbi cikkben arról írtam, hogy beszéljünk róla, ezáltal kicsit megkönnyebbülhetünk.

A cikkhez érkezett átgondolt, együttérző, sőt, magukat megnyitó, anyázások nélküli hozzászólásokból is látszik, milyen sokak számára fontos a téma.

Fotó: Shutterstock

És ha már arra biztatok mindenkit, hogy beszéljen róla, nem árt a többi embernek is tisztában lennie azzal, hogyan reagálhat, mit mondhat, ha szembe kerül egy olyan nővel, aki már átélte a tragédiát, és igenis beszél róla.

Több, többszöri vetélésen átesett nőt kérdeztem meg arról, hogy nekik mi volt az a mondat, ami segített a feldolgozásban és az újrakezdésben, és mi, ami a legrosszabbul esett. Kicsit speciálisabb eset az övék, mivel – ahogy egyszer az én nőgyógyászom is fogalmazott – egy vetélés lehet véletlen, kettő már aligha. Tehát a megkérdezettek többször is végigélték a tragédiát, és minden egyes vetélésnél meg kellett küzdeniük magukkal és a helyzettel, majd menni tovább az áhított kisbabához vezető, kivizsgálásokkal teli úton.

Negatívumként szinte mindenki példaként említette a dolgok elbagatellizálását, illetve azt, hogy „ilyen bárkivel megesik”.

Idézőjel ikon

"Majd a következő sikerül. Ezt gyűlöltem! Meg a fel a fejjel és társaik. Ja, és hogy ez mással is megesik, ez még nem a világvége. Nekem világvége volt."

Fotó: Shutterstock

Olyan is volt, akinek a barátnője azt mondta, hogy a petezsák még szinte nem is terhesség, és az is sokszor elhangzott, hogy ha el akar menni a baba, akkor biztosan jobb is így, mert nem volt életképes, genetikailag hibás volt. Persze biológiailag helytállóak lehetnek ezek a kijelentések, de egy vetélésen frissen átesett nőnek tényleg borzalmas ilyeneket hallani.

Idézőjel ikon

"Én sokaktól sokféle vigasztalást kaptam akkoriban. Nem igazán használt a mással is előfordul, vagy a  többször már nem fog előfordulni, mert már kétszer megesett, meg a hidd el, semmi baj veled duma."

Azt is fontos megemlíteni, hogy az orvosok hozzáállása is hagyott maga után kívánnivalót; nevezetesen, több nő is elmondta, hogy a többedik vetélés után is csak széttárta kezeit a doktor, és annyit mondott, hogy megesik az ilyen, lesz még magának gyereke! Szerencsére azért vannak ellenpéldák is. Egy nő két középidős babát vesztett el egy év eltéréssel. Ez még súlyosabb megrázkódtatást jelent, mint a terhesség elején elveszíteni a magzatot;

Idézőjel ikon

"Középidős babát elveszíteni már abban az értelemben is nehéz, hogy addigra érzi az ember a létét, a súlyát, a mozdulatait. És meg kell birkózni a gondolattal, hogy aki bent van, annak ki is kell jönnie valahogy, ami nem lesz sétagalopp. Szembesülni, találkozni fog az ember a pici testével, meg kell szülnie. És a végén nem felsír, és mi boldogok vagyunk, hanem jön a pokol. Az ember megszűnik létezni, én megszűntem, egy kicsit belehaltam. Az első alkalommal az akkori orvosom, ha nem is látványosan, de sírt. Ez egy sokat jelentő gesztus volt számomra. Velem van, együttérez, tudja..."

Arra a kérdésre, hogy mi vagy ki segített nekik, szinte mindenki a párja, vagy a szűk család támogatását mondta, de olyan is volt, akinek a hit segített továbbcsinálni. A legtöbben a sorstársakkal való beszélgetéseket emelték ki, akik pontosan tudják, min megy keresztül ilyenkor az ember. Különböző családos témájú oldalakon is működnek fórumok, ezek is nagy segítséget nyújthatnak a kitárulkozásban, és a „hogyan tovább-ban” is; a vizsgálatok menetrendjében, orvosválasztásban, stb. Volt, aki az alvást említette, vagy éppen egy főzős tévécsatorna nézését, ami elterelte a figyelmét.

Idézőjel ikon

"Csak az idő segített valamennyire, meg a fórum, és hogy elkezdtem bízni benne, hogy a sok kivizsgálás meg F. doktor majd segít rajtunk. És sajnos azóta egy csomó ismerősről kiderült, hogy legalább egy vetélése volt, elképesztően gyakori ez."

Fotó: Shutterstock

És a mondat, amit talán mindenkinek meg kéne szívlelnie;

Idézőjel ikon

"Egy barátnőm mondta: "Fogalmam sincs, hogyan érezheted most magad, és min mész keresztül, de tudd, hogy nagyon sajnálom ami történt, és nem tudom, hogy viselkedjek, mit kellene mondanom". Hálás voltam neki, hogy nem kezdett el közhelyekkel dobálózni, és bevallotta, hogy lövése sincs, mit kellene tennie. Ettől olyan emberi volt a dolog, és úgy éreztem, átérzi a veszteségem."

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Budaker Judit
Budaker Judit
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Életem

Vedd észre: 7 jel, hogy manipulál a házastársad

A szakirodalomban érzelmi manipulációnak nevezik azt, amikor valaki félelmet, bűntudatot, nyomást, elhallgatást vagy a valóság eltorzítását használja arra, hogy hatást gyakoroljon a másik gondolataira, érzéseire vagy döntéseire. A legtöbbször nem feltétlenül a hangos veszekedések mérgezik leginkább a hosszú távú kapcsolatokat.

Életem

Rendkívüli intézkedéseket vezet be a Wizz Air: erre számíts, ha utazol

A Wizz Air a nyári csúcsidőszakban napi 1200 járatot indít, és az elmúlt évek tapasztalatai alapján ismét rendkívüli intézkedéseket vezet be, hogy biztosítsa a biztonságos és nyugodt utazást. A légitársaság jelentős bővítéssel vág neki az idei nyárnak, hiszen 15 új útvonallal, 19 új géppel és közel hárommillió ülőhellyel bővíti kapacitását.

Testem

Krónikus betegség jele lehet, ha semmit sem ér a fogyókúra

Hiába a sanyargató koplalás, a kalóriaszámlálás és a kimerítő edzések, a kilók a csípőről és a combokról egyszerűen képtelenek mozdulni, miközben a felsőtest szinte teljesen elfogy? Sokan nem is sejtik, de a sikertelen életmódváltás mögött nem feltétlenül a motiváció hiánya vagy genetikai hiányosság áll. A lipödéma egy évtizedekig félreértett, krónikus és progresszív betegség, amely sejtszinten és genetikailag is teljesen eltér a klasszikus elhízástól.