Párkapcsolati gond, ha terhesen nincs szex

Olvasási idő kb. 4 perc

A terhesség alatt csak néhány esetben tilos a szeretkezés. A szex hiánya viszont olyan problémákra utal, amikre akár a kapcsolat is rámehet.

A terhesség a legtöbb pár életében az egyik legboldogabb időszak. Azzal kapcsolatban viszont a mai napig számos mendemonda kering, milyen hatásai vannak a szeretkezésnek a bébire. Azt talán ma már senki nem gondolja komolyan, hogy szex közben apa ritmusosan üti a gyerek fejét, de még mindig sokan rettegnek, koraszülést okoz-e a spermium (nem), és lehet-e elvetélni egy orgazmustól (szintén nem).

Azonban nem ritka a szexuális élet csökkenése, vagy teljes hanyatlása. Sokan azért ódzkodnak az együttlétektől, mert féltik a magzatot, illetve, mert máshogy tekintenek egymásra a gyerek fogantatása után.

„Nálunk a terhesség során volt a csúcsponton a szexuális életünk. Úgy éreztem, egyre jobban kívánom a szexet, már az első trimeszterben is. Mivel rosszulléteim sem voltak, semmi nem akadálya nem volt, hogy összebújjak a férjemmel.” /Éva/

„Nekem az első pár hónapban iszonyú hányingereim voltak, ezért nem is nagyon közeledtünk egymás felé, azonban mihelyst elmúltak, visszatértünk az átlaghoz” /Szandra/

„Mivel nagyon rég óta vágytunk egy gyerekre, nagyon megörültem neki, mikor a feleségem bejelentette, hogy terhes. A vége fele azonban nem mertem kezdeményezni nála, mert féltem, hogy baja lesz a magzatnak. Az interneten nézegettem hozzászólásokat, bújtam a fórumokat és egész vegyes dolgokat olvastam, ami persze nem nyugtatott meg. Így csak hébe-hóba szeretkeztünk, akkor is nagyon óvatosan. Viszont a szülés után újra visszatért minden a régi kerékvágásba. /Tamás/

„Három kislányunk van, és mindnél máshogy alakult a szexuális életünk. Az elsőnél nagyon féltem eleinte, de az orvosom megnyugtatott , hogy nem lesz semmi gond a szex miatt, na és persze a férjemmel sem akartam kiszúrni, így hát belementem az együttlétekbe. Az első pár alkalommal alig tudtam elengedni magam, de utána már nagyon jól belejöttünk, és olyan volt, mint régen, sőt, jobb is, főleg az 5. hónap után. A következő terhességem alatt semmilyen probléma nem volt, a harmadiknál meg az első pár hétben a rosszullétek miatt nem kívántam a szexet, de utána már az egekben volt a libidóm. /Judit/”

Párkapcsolati gondokra utalhat, ha emiatt hanyagolják a szexet

„A párkapcsolatban sokszor problémát okoz, hogy a férfiak gyakran azért nem tudnak szeretkezni a feleségükkel, mert a terhesség alatt amolyan jókislányként tekintenek rájuk. Ez persze azért sem jó, mert a gyerek születése után ez az érzés fokozódhat bennük, amit az idő múlásával egyre nehezebb is lesz visszahozni. Viszont az esetek többségében megfigyelhető, hogy ez csupán egy kifogásgyártás, és a háttérben más probléma is van, maximum ebben nyilvánul meg.”- mondja Gazdag Enikő pszichológus.

Ezen kívül sokszor lehet hallani, hogy a nőknél főleg az első trimeszterben visszaesik a szexuális étvágy, a terhesség elején lévő rosszullétek miatt, azonban a szakértő szerint ekkor is elképzelhető, hogy az illetőnek tulajdonképpen az anyaságával kapcsolatban vannak problémák – akár tudat alatt-, és ez okozza a kelleténél rosszabb közérzetet. És ez persze ismételten visszavezethet a párkapcsolati gondokhoz.

„Persze a háttérben az is állhat, hogy az anya olyannyira túlfélti a babát, hogy elutasít mindenfajta közeledést, sőt, még az előjátékot is- még akkor is, ha a nőgyógyász szerint semmi akadálya a szexnek. A baj csak az, hogy ekkor az illető olyannyira rástresszelhet az egész terhességre, hogy emiatt akár el is vetélhet. Ilyen esetben erősen ajánlott szakemberhez fordulni, hogy nehogy bekövetkezzen a baj.”- mondja a pszichológus. „És amennyiben a férfi (is) tart az együttlétektől, akkor érdemes a párnak elmennie egy nőgyógyászhoz, és megbeszélni vele mindazt, ami aggasztja őket!”

Semmi nem indokolja az önmegtartóztatást, ha egészséges

Sokan félnek, hogy a szeretkezéssel kárt tesznek a magzatban, azonban a nőgyógyászok szerint ha valaki egészséges, akkor semmi baj nem történhet.

„Az esetek nagy részében a szexuális együttléteknek semmi nem szabhat gátat, bár az idő előrehaladtával, amikor a nő pocakja már nagyobb, bizonyos pozitúrák már nehezebben kivitelezhetőek.”- mondja dr. Vleskó Gábor nőgyógyász. -„ Azonban sajnos van, hogy bizonyos betegségek idején korlátozni kell a szexet, vagy teljesen elhagyni: ilyen például, ha hüvelyi vérzés fordult elő, ha a méhszáj idő előtt kinyílik, illetve elöl fekvő lepény (placenta praevia) és koraszülés veszélye esetén is ajánlani szoktuk a szex elhagyását”.

Az interneten keringenek továbbá olyan írások, hozzászólások, melyek azt taglalják, hogy a spermiumok tartalmaznak olyan anyagokat, amik koraszülést válthatnak ki, azonban a szakember szerint koraszülést semmiképp nem okoz. Szemben bizonyos fertőzésekkel és szexuális úton terjedő betegségekkel, ezért terhesen a szokásosnál is jobban oda kell figyelni rá, hogy minden rendben legyen.

Divany könyv

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Toma
Toma
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

VIP

„Foglalkoztat a kérdés, hogy szükségem van-e egyáltalán a színészetre” – interjú Török-Illyés Orsolyával

Török-Illyés Orsolyát idén két filmben is láthatjuk: a Mambo maternicában egy nem kívánt terhességgel szembenéző negyvenes nőt, a Pipásban a címszereplő Pipás Pistát alakítja. Színházi előadásai – köztük például a Karsai Dániel küzdelmeit bemutató Egy tökéletes nap – fontos társadalmi kérdéseket feszegetnek. A színésznőben mindazonáltal időről időre megfordul a gondolat, hogy valami teljesen más területen próbálja ki magát.

Offline

Ez a festmény lógott Hitler nappalijában

Lucas Cranach egyik 16. századi festménye ma a londoni National Galleryben látható, de egy ritka fotó szerint egykor Adolf Hitler müncheni nappaliját díszítette. A kép múltja máig hiányos.

Testem

Veszélyben az egészséged, ha ilyen hajápolót használsz

Lesújtó képet festett a Magyarországon kapható hajolajakról a Tudatos Vásárlók Egyesületének tesztje. Az eredmény azt mutatta, hogy a legtöbb termék problémás összetevőket, köztük a hormonháztartást potenciálisan károsító sziloxánokat és allergizáló hatású illatanyagokat tartalmaz.

Mindennapi

Így juthatsz féláron magyar eperhez: használd ki, amíg lehet

A magyar termelők 2026 májusában országszerte megnyitják a „Szedd magad” ültetvényeket. Bár a hazai fóliás eper már elérhető a piacokon, a szabadföldi szezon a következő napokban veszi kezdetét. A gazdák szerint az idei az eddigi egyik legnehezebb év, hiszen a szélsőséges időjárás és a technikai kihívások alaposan megtépázták az állományt.

Testem

Tévhitek a pattanásról: a túlzott ápolással is árthatsz

Amikor a hormonok átveszik az irányítást, a tükör előtt állva sok fiatal hajlamos a végletekig elmenni a tiszta bőrért. Az alkoholos tonikok és a könyörtelen nyomkodás azonban csak olaj a tűzre: a szakértők szerint a tinik többsége éppen a túlzott ápolással okoz maradandó hegeket magának. Lássuk, melyek azok a népszerű, de káros módszerek, amiket azonnal el kell felejteni, ha nem akarunk rontani a helyzeten.

Testem

Magyar fejlesztés segíthet a „néma gyilkos” kezelésében

A magas vérnyomás nem csak a felnőttek gondja, sőt: a gyerekeknél sokszor nehezebb is észrevenni a bajt a folyamatosan változó határértékek miatt. A Szegedi Tudományegyetem szakemberei azonban kifejlesztettek egy okosalkalmazást, amely pillanatok alatt kideríti, ha egy gyerek értékei eltérnek a normálistól. Ez az apró digitális segítség kulcsfontosságú lehet az erek és a szív hosszú távú védelmében.

Életem

Az intelligens emberek ezekre sosem költenek

Nem attól lesz valaki tudatos a pénzügyeiben, hogy minden apró örömről lemond, inkább attól, hogy észreveszi, mire megy el feleslegesen a pénze. Egy rég nem nézett streaming-előfizetés, egy késve befizetett számla késedelmi kamata vagy egy hirtelen felindulásból rendelt ruha külön-külön nem tűnik nagy kiadásnak, de ismerjük a mondást: sok kicsi sokra megy.

Testem

Napi 7000 lépés – egy kevésbé ismert hatás, ami az agyadat is érinti

A bűvös napi 10 ezer lépés mítosza évtizedek óta tartja magát, ám a legfrissebb kutatások szerint nem feltétlenül kell maratoni távokat gyalogolnunk ahhoz, hogy jelentősen javítsunk az életkilátásainkon. Sőt, létezik a sétának egy olyan jótékony hatása, amely nem csupán a kalóriaégetésről vagy az állóképességről szól, hanem a szervezetünk egyik legfontosabb védelmi vonalát erősíti.

Testem

Nem csak finom: ez az idénygyümölcs az izmok regenerációját is segíti

Itt a cseresznyeszezon, és bár eddig is tudtuk, hogy az egyik legfinomabb nyári csemegéről van szó, kiderült: a sportolók és az aktív életmódot élők számára valóságos csodaszer lehet. Nemcsak a nassolási vágyat csillapítja, de a benne lévő különleges anyagok révén felgyorsíthatja az izmok regenerációját is.

Világom

Nagy Sándor lovai fedezték fel a világ egyik legnagyobb sóbányáját: 11 emeletes a pakisztáni lelőhely

Pakisztán északi részén húzódik egy különleges hegylánc, amely első pillantásra kopárnak és barátságtalannak tűnik, valójában azonban a Föld történetének egyik legizgalmasabb természetes területe. Ez a Salt-hegység, amely nem csupán geológiai ritkaságnak számít, hanem történelmi, őslénytani és kulturális szempontból is kivételes. És egyben az a vidék is, amely legfőbb kincsét – a legenda szerint – Nagy Sándor lovai fedezték fel.