Ezt ne mondd, ha frissen szült anyát látsz

Olvasási idő kb. 7 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Alszol te eleget? Nem sír túl sokat ez a gyerek? Uhh, még terhesgatyát hordasz? És egy sor embargós duma, amit soha ne mondjanak egy friss anyának.

Azt tényként kell kezelni, hogy az újdonsült anyukák, akárhányadik gyereküket is szülték, jó pár hétig, hónapig maguk a megtestesült időzített hormonbombák, s úgy járnak-kelnek, mint egy zombi.

Fotó: Shutterstock

Hamarosan nálunk is jön a kistesó, és próbálom már előre felkészíteni magam, hogy a frissen szült anyaként mellbevágónak megélt kérdések, megjegyzések egy cseppet se törjék le a kedvem, vagy éppen ne váltsanak ki haragos indulatot. A lista összeállításában a Parents.com 10-es listája adott ihletet, az általam összeírt listát bizonyára mindenki tudná még folytatni, aki szült már legalább egy gyereket.

Ezért kedves rokonok, barátok, idegenek, most jegyezzétek meg, ezeket a mondatokat tilos egy frissen szült anyukával megosztani, mert könnyen belegázoltok törékeny lelkivilágába.

„Huhh, nagyon rosszul nézel ki. Alszol te eleget?”

„Többet kéne pihenned.”

„Aludj, amikor a baba is alszik.”

Aki nem tudná, egy csecsemős anyukának kevés alvás és állandó szoptatás, fejés, pelenkázás, fürdetés teszi ki minden percét és gondolatát, és akkor még nem is beszéltünk arról, hogy ha vannak nagyobb gyermekek, akkor azért őket is el kell látni, foglalkozni velük, netán még főzni, mosni, takarítani is jó lenne. És vajon mindezt mikor máskor tennénk, ha nem éppen akkor, amikor a baba alszik? Mármint úgy, hogy a hogy a három óránkénti szoptatás, az valójában igen gyakran úgy néz ki, hogy a három órából elvisz minimum fél órát az etetés, húsz percet a büfiztetés és tisztába tevés, másik minimum felet utána az, hogy lefejjük a tejet, sterilizáljuk a mellszívót, és a többi. Vajon hogyan legyen szép és üde egy lestrapált anya, akinek az első hetekben egy nyugodt, forró fürdőzés hajmosással kombinálva felér egy komplett wellness hétvégével?

„Te, nem sír ez a gyerek túl sokat?”

„Nincs valami baja, hogy így sír?”

Az újszülöttek sírnak. Ha éhesek, fáradtak, valami mondanivalójuk van, sőt gyakran még akkor is, ha felnőtt ésszel egyáltalán nem tudunk rájönni, miért kell éppen bőgniük. De különösen elsőgyerekeseket nem szép dolog azzal paráztatni, hogy az ő gyerekük többet/hangosabban/kellemetlenebbül sír, mint a többi.

Fotó: Shutterstock

Igen, a babák gyakran bizony torkuk szakadtából képesek erre úgy, hogy több háznyira is hallani lehet. Így nem csoda, ha közvetlen közelünkben ez nagyon hangosnak tűnik. Ilyenkor sajnálhatjuk a szomszédokat, de hát ez van, nyugtassuk magunkat azzal, hogy mi meg egész évben hallgatjuk, ahogy a felettünk lakó faklumpájával jár-kel a lakásban, vagy a szomszéd bácsi hajnali hatkor szereti a füvet nyírni.

Sokkal rosszabb lesz, ahogy nő.”

Köszi, köszönjük a bíztatást. Éppen, amikor annak örülnénk, hogy képesek vagyunk úrrá lenni a jelenlegi helyzeten, nem kellene még azzal kell rémisztgetni az anyát, hogy ez még csak a kezdet.

„És lányt/fiút akartatok?”

Nem akartatok volna most inkább egy fiút/lányt?

Azért próbálkoztok még, ugye? Hátha az már fiú/lány lesz”.

Mi, akiknek a többedik egynemű gyereke sikeredik, ezekkel a kérdésekkel bizonyára már a terhesség során találkozunk, így nem lepődünk meg annyira. Per pillanat legális keretek között nincs mód a magzat nemének befolyásolására, tehát az lesz, ami lesz. Vannak persze népi praktikák, hókuszpókusz a magzat nemének befolyásolásra, de miért olyan nagy csoda, ha élnek a földön emberek, akiknek ez nem számít annyira? Ha fiú jön, annak örülnek, ha lány, hát annak. Ráadásul mire megszüli az ember azt a gyereket, már el sem tudja képzelni, hogy másikat szeretne.

„Tervezitek már a tesót? Lesz testvére?”

„Már nem akartok több gyereket, ugye?”

„Miért akarjátok, hogy egyke legyen?”

Ezek igen indiszkrét kérdések, ráadásul egy nemrég szült nő esetében nem is túl időszerűek. Mondhatni értelmetlen és magánügy, szóval ezt a kérdést is hanyagoljuk.

Van elég tejed? Ugye szoptatod?”

Nálam például ez a legütősebb kérdés. Még hogy az én melleimről, tejtermelésemről bárkivel is beszélnem kéne! Ez azt gondolom, nagyon bántó is tud lenni, még ha ártatlan volt is a szándék. Ugyanis vannak nők, akik nem tudnak szoptatni (az okokat most hagyjuk), pedig szeretnének, és erre csak akkor jönnek rá, amikor már a kezükben a gyerek. Egy éppen bűntudattal küzdő anyukának éppen egy ilyen kérdésre van szüksége.

Fotó: Shutterstock

De nem sokkal jobb ez akkor sem, ha valaki úgy dönt (az okokat ismét hagyjuk), hogy nem szeretne szoptatni, és akkor az egész világ azzal nyomasztja, hogy micsoda egy szemét. Magánügy.

„Eszik ez a gyerek rendesen?”

Nem túl duci ez a baba?”

A táplálással, szoptatással kapcsolatos kérdések kerüljenek egy az egyben a tabuk közé. Legalábbis azok körében mindenképpen, akik nem tartoznak a család belső körébe. És most vonatkoztassunk el a szélsőséges, tragédiával végződő esetektől.

Nem fázik? Kéne rá még egy zokni.”

„Nincs melege abban a pulóverben?”

Nem kéne rá egy/miért nincs rajta sapka?"

Ezek a kérdések roppant idegesítőek tudnak lenni, főleg hozzá nem értőktől. Azért mert egy újszülöttön cérnazokni van augusztusban, amikor más strandpapucsban flangál a harmincöt fokban, nem biztos, hogy melege van. Az öltözködési tanácsokat őrizzék meg a kedves jóakarók, ugyanis az anyuka, aki állandóan ölben tartja gyerekét, általában tökéletesen el tudja dönteni, milyen ruhát adjon a gyerekre.

„Mikor mész vissza dolgozni?”

„Meddig maradsz gyesen?”

Karrierista anyáknál ez biztosan határozott és jól átgondolt választ fog kiváltani, de az átlagember ezzel még röviddel a szülés után egyáltalán nem foglalkozik, tehát a válasz úgysem jelent semmit. Elég sok tényezőtől függő dolog ez, kiszámíthatatlan, mondjuk így. Függ a család anyagi helyzetétől, attól, hogy az anyuka hogyan viseli az anyaszerepet, van-e munkáltatói nyomás satöbbi. És megint csak: egy-két-három héttel a szülés után ez elég kevéssé aktuális.

„Most, hogy nem dolgozol, van egy csomó időd.”

„Mit csinálsz egész nap? Nem unatkozol?”

Ezeket a megjegyzéseket általában még gyermektelen vagy a kisbabás korszakot rég elfelejtett embertársaink szokták feltenni. Bármilyen is meglepő, de bizony igaz, hogy sokan azt hiszik, a kisgyerekes anyukák egész nap csak otthon tévéznek, könyvek százait olvassák ki, és unalmukban andalognak babakocsit tologatva az utcán.

„Uh, még a kismama nadrágot kell hordanod?”

„Úgyis lefogysz hamarosan, majd eljársz edzeni, mint régen”

Aki a terhesség alatt szedett fel látványosan plusz kilókat, nyilván egy idő után megszokta a gondolatot, hogy most bálnaként éli egy ideig életét, s majd bizony szülés után valamikor le fog fogyni. Az elsőgyerekes anyukák képesek beleesni abba a csapdába, hogy azt hiszik, a szüléssel és a szoptatással pár hét alatt újra visszanyerik csúcsformájukat, de aztán a valóság sokszor nem ezt igazolja.

Igen, előfordul, hogy szülés után sem nézünk ki jobban, mint előtte. Majd elmúlik.
Fotó: Shutterstock

Nem szabad emiatt keseregni, majd úgyis jön az a késztetés, amikor már van rá időnk és energiák ezzel foglalkozni, addig pedig az ilyen megjegyzéseket hallva gondoljunk arra, hogy csak kis idő kérdése, és jobban fogunk kinézni, mint a kérdést feltevő.

„Jó gyerek?”

Hogy jó-e? Egész nap csak visít, szopik, büdöset kakil, felébreszti a környéket éjszaka. Igen persze, nagyon jó gyerek.

„És átalussza már az éjszakát?”

Neked nem tökmindegy?!

„Mikor mehetünk?”

Ha egy nem szívesen látott rokon vagy ismerős teszi fel a kérdést, és úgy érezzük, ez a találkozás rejthet magában némi aggodalmat lelki állapotunkra nézve, nyugodtan hivatkozzunk a babára, s halasszuk a találkozást minél későbbre, amikor már beleszokunk az új helyzetbe, és senki, semmilyen megjegyzéssel, kérdéssel nem képes minket kihozni a sodrunkból. Különben is, a gyermekágyas időszakban egyáltalán nem illik látogatóba bejelentkezni.

„Nekem elhiheted, én is felneveltem már két gyereket.”

„Az én időben így volt, s látod, felnőttek a gyerekek.”

Ezek tipikusan idősebb nőktől, főként anyóstól és saját anyánktól érkező mondatok. Jobb nem mellre szívni idejétmúlt tanácsaikat, hanem értésükre kell adni, hogy azóta eltelt vagy 30 év, s sokat fejlődött a világ. Megelőzhetjük ezeket a kijelentéseket, ha a terhességünk alatt megbízható könyvet, cikkeket adunk, küldünk nekik, hogy ők is haladjanak a korral. Sokan meglepően lelkesen szívják magukba az új ismereteket.

+1 „Nem is hasonlít rád.”

Ez a felvetés számomra kicsit sem bántó, hiába van ott a Parents.com 10-es listáján. A valóságban azt tapasztaltam, hogy a rokonok, ismerősök bocsánatkérések közepette mondogatják (most is), hogy az én fiam „tiszta apja, de ne sértődjek meg”. Ezt én nem tudom hova tenni, miért sértődnék meg, ha a gyerek nem rám, az anyjára hasonlít, hanem éppen hogy olyan helyes, mint az apja... Ahogy mondani szokták: legakább az anya biztos.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Vackor Virág
Vackor Virág
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Itt írta Beethoven az Örömódát – Mátyás király és a Habsburgok is odavoltak a városkáért

Alig néhány órányira a magyar határtól fekszik egy mesebeli, biedermeier stílusú kisváros, amely évszázadokon át Európa elitjének titkos menedéke volt. Baden bei Wien kénes forrásaiért és mediterrán klímájáért már Hunyadi Mátyás és felesége, Beatrix királyné is rajongott, később pedig a Habsburg uralkodók ide költöztették át a teljes bécsi udvart a nyári hónapokra. A fenséges paloták és kilométeres parkok árnyékában azonban nemcsak a politika formálódott, hanem a kultúrtörténet is: itt, egy szerény badeni házban írta meg a teljesen siket Beethoven a világirodalom egyik legfontosabb művét, a IX. szimfóniát és az Örömódát.

Világom

Súlyos veszélyt jelenthet az Adrián ez az élőlény: mérgező tüskéje durva ízületi gyulladást okozhat

A horvátországi nyaralás legszebb pillanatait is egy másodperc alatt tönkreteheti egyetlen óvatlan lépés a sekély vízben. Az Adriai-tenger sziklás partjainál tömegesen megbújó tengeri sünök nemcsak kellemetlen meglepetést okoznak, de tűhegyes fegyvereik komoly egészségügyi kockázatot jelentenek. A bőr alá fúródó, könnyen letörő és mérgező tüskék ugyanis hajlamosak elvándorolni a szövetek között, és ha elérik a csontot vagy az inakat, súlyos, hónapokig tartó ízületi gyulladást indíthatnak el.

Offline

Ezért vált Christian Dior Coco Chanel ellenségévé

Christian Dior „New Look” kollekciója teljesen új korszakot nyitott a divatban, miközben Coco Chanel nyíltan támadta a nőies, extravagáns stílust. Két ikonikus tervező, két teljesen eltérő nőideál és egy rivalizálás, amely örökre átírta a luxusdivat történetét.

Testem

Ez a gyulladás észrevétlenül teszi tönkre a szíved: így előzheted meg

Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ha a koleszterinszintjük és a vérnyomásuk rendben van, akkor teljesen védettek a szívinfarktussal szemben. A legfrissebb orvosi kutatások azonban rávilágítottak egy eddig háttérbe szorított, néma gyilkosra: a szervezetben megbúvó krónikus gyulladásra. Ez az alattomos folyamat belülről, észrevétlenül marja meg az erek falát, és úgy teszi instabillá a lerakódásokat, hogy az bármikor hirtelen stroke-hoz vagy szívhalálhoz vezethet – függetlenül attól, hogy mit mutat a koleszterin-laborunk.

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.