Tovább szektásodnak az otthonszülő mozgalmárok

Olvasási idő kb. 6 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

A világon mindenhol egyszerre bemutatott film szerint a képlet egyszerű: minden otthonszülés harmonikus, békés és teljes, minden kórházi szülés erőszak, megaláztatás.

Freedom for birth címmel a héten a világ számos országában egyszerre mutattak be egy dokumentumfilmet, amelyet Budapesten egy kerekasztal beszélgetés is követett.

A filmről csak annyit, hogy kizárólag az otthonszülés elkötelezett híveinek ajánlanám, nekik tetszeni fog. Ennyire manipulatív, részrehajló, mindent fekete-fehérben beállító alkotást régen láttam utoljára. A film szerint a világ, és benne a szülések egy kétpólusú rendszerben értelmezhetőek csupán: minden otthonszülés harmonikus, békés és teljes, minden kórházi szülés során a nő erőszaknak, megaláztatásnak, és rettenetes élményeknek van kitéve. Ráadásul rengeteg szó esik benne a terhes nők jogairól, és a szabályozási környezetről, de egyetlen, rövidke szó erejéig sem jelennek meg benne a medicina, különösen a születendő gyerek egészségének szempontjai.

Ilyen felvezetés után kifejezetten pozitív meglepetés volt a kerekasztal sokkal toleránsabb hangneme. A megszólalók között volt otthon szült nő, kórházban szült nő, szülészorvos, kórházban dolgozó szülésznő, biológus, belgyógyász, és még sokan mások, kötődési szakértő, homeopata és testtudat oktató, sőt, a meghívó szerint még grafológus is, de ez utóbbit ott nem tudtam beazonosítani.

A toleránsabb hangnem ellenére úgy jöttem el a beszélgetésről, hogy ez így teljesen értelmetlen, mitöbb, jóval inkább káros, mint hasznos. De miért is?

Az egésznek afféle szektás jellege volt, méghozzá rózsadombi, jódolgunkban nem tudjuk mit csináljunk szektás. Jól öltözött, budai hölgyek beszélgettek a finom budai étteremben, 520 forintért iszogattuk a 2 deci teákat, és közben (csaknem) mindenki úgy viselkedett, mintha a Magyarországon ezek a felsőközéposztálybeli, luxusproblémák lennének az általánosak. Ne legyenek illúzióink, az otthonszülés nem olcsó sport, a terhesség gondozásával, szüléssel együtt kb. 200 ezer forint. Miközben órákon át folyt a szó, az igazán fontos kérdések szóba sem kerültek, vagy épp csak az említés szintjén, elkenve, elmosva, sarkítva.

Miről kéne ma Magyarországon beszélni?

  • A mindenki számára elérhető háborítatlan szülés jogáról, módjáról, lehetőségéről, kórházak mellett működő, bábák által vezetett születésházakról
  • Arról, mik lehetnek azok a garanciák, feltételek, amik otthoni szülés esetén is biztosítják, hogy az újszülöttet, az anyát ne érhesse sérülés és hatósági zaklatás
  • Annak ez ellentétnek a feloldásáról, hogy bár egy normál terhességhez/szüléshez nem lenne szükség orvosra, a felkészült, jól képzett szakemberek megléte mégiscsak létfontosságú. Arról kéne beszélnünk, milyen lehet az a rendszer, ahol az orvos akkor sem halna éhen (és menne Észak-Norvégiába), ha tényleg csak olyan esetben lépne színre, ahol szükség van rá

Ezekről nem, vagy csak nagyon érintőlegesen, torzan, sarkítva volt szó. Tudom, értem, hogy minden, a normától ennyire eltérő mozgalom először a szélsőségekkel indul. Itt is így volt. Összeszedtem néhány pontban, miért gondolom, hogy egy ilyen esemény nem visz közelebb a megoldáshoz, mi az, amivel elriasztja a hétköznapi embereket.

1. A szezon és a fazon

Borzasztóan nem szeretem, amikor összemossák a háborítatlan szülést az otthonszüléssel, és itt ez történt. Még akkor sem szeretem, ha elhiszem, hogy ma Magyarországon otthon a legkönnyebb háborítatlanul szülni.

Fotó: Maartje Blijdenstein / AFP

Mélyen osztom azt a ma már általános véleményt, hogy normális esetben egy terhesség és egy szülés nem kóros folyamat, vagyis általában nincsen szükség orvosi beavatkozásra, egy felkészült szülésznő bőven elég. Egyetértek azzal, hogy nincs szükség rutinból burkot repeszteni, oxitocint adni, gátmetszést végezni, pláne, a hétvégi munka elkerülése érdekében péntek reggel, napokkal a kiírt időpont előtt szülést indítani.

Egyetértek azzal, hogy csak és kizárólag szándék kérdése lenne az egészséges újszülöttet a szülést követő néhány órában végig az anyjával hagyni, ha már úgyis úgy gondolja a tudomány, hogy a baba dns-e ilyenkor úgy alakul tovább, ami egész életére nézve kihat a stressztűrőképességre.

De azt is tudom, hogy az, akinek ez tényleg fontos, képes ezeket kórházi körülmények között is elérni. Egyszerűen meg kell keresni hozzá az intézményt, az orvost, a szülésznőt. Igen, bonyolultabb, mint elmenni a legközelebbi szülészetre, de tapasztalatból tudom, hogy lehetséges. Csúnya csúsztatás úgy viselkedni, mintha a háborítatlan szülés csak az otthon szülők privilégiuma lenne.

2. Én, én, én, én - de a gyerek hol van???

A filmben, és a kerekasztal beszélgetésben megszólalók többségénél is csak és kizárólag az anya jogai, az anya akarata, az anya szándékai, az anya kívánsága, az anya szülésélménye kapott szót. Mintha elfelejtenénk, hogy közben azért van ott egy gyerek is.

A beszélgetés szülészorvosa elmondta, és a jelenlévők sem cáfolták, hogy az otthonszülések során a babára leselkedő kockázatok bár nagyon alacsonyak, mégis kicsit magasabbak, mint a kórházi szülésnél. Azt már csak én teszem hozzá, hogy az anyára leselkedőek viszont kicsit alacsonyabbak. Ennek a témának óriási irodalma van, a kutatások egyik fele erre torzít, a másik fele arra, de ez nagyjából a most elfogadott álláspont.

Ezzel nem azt szeretném mondani, hogy ne szüljenek a nők otthon. Felőlem szüljenek, ha semmi nem szól ellene. De azt is gondolom, hogy az szülhessen otthon, aki ezzel nem vállal a minimálisnál nagyobb kockázatot. Soha nem fogom megérteni, amikor valaki a szülésélmény kedvéért kockáztatja a gyereke jövőjét. Nem tudom megérteni azt, aki farfekvéses ikreket szeretne otthon megszülni. Szép dolog a szülésélmény, de meddig megyünk el érte? A szülés, az mondjuk 2-24 óra. A gyerek előtt viszont ott áll egy élet.

3. Ellenségkép kreálása

A film és a beszélgetés során is végig az volt az érzésem, mintha valami, a szülészorvosok ellen zajló boszorkányüldözésnek lennék tanúja. Tudom, sok, nagyon sok olyan szülészorvos van, aki meg is érdemelné, hogy pellengérre állítsák. De nagyon sok olyan is, aki meg nem.

Érdekelne, hogy ezek, az orvosokat mindenben megkérdőjelező harcos aktivisták az életükben mindenhol így járnak el? Elmennek egy ügyvédhez szerződést íratni, de megmondják neki, hogy csinálja? Vagy képesek megbízni az ügyvédjükben, és elhinni, hogy azért tanulta évekig, azért gyakorolja a szakmáját esetleg évtizedek óta, mert ért hozzá? És ha megbíznak az ügyvédjükben, nem lehet, hogy találhatnának egy orvost, akiben szintén meg tudnak bízni? Mire jó ez az attitűd, ami mindent élből elutasít, amit egy orvos ejt ki a száján?

Egy szülészorvos kérdezte tőlem, mikor a téma előkerült: Miért gondolják az emberek, hogy mi feleslegesen akarunk dolgozni? Sokkal, sokkal egyszerűbb hagyni, hogy a szülésznő levezesse a szülést, néha bekukkantani, megsimogatni a nő homlokát, és menni tovább. Tényleg azt hiszik, hogy éjszaka, amikor a császárhoz a sebészetről kell orvost kölcsönkérni, az az orvosnak jó?

4. Az árokásás

Miközben az otthonszülés pártolói - jogosan- a tolerancia hiányára panaszkodnak, ők maguk is intoleránsak, erőszakosak.Az egész este hangulata azt sulykolta, aki nem otthon szül, nem is igazi nő. Annak nincs önbizalma. Az retteg. Abból hiányzik az anyai intuíció.

Ez egyszerűen nem igaz. Az, aki kórházban szül, esetleg csak más szempontok szerint dönt. Mást tart fontosnak. Elhangzott itt is, hogy Afganisztánban ötven nőből egy hal bele a szülésbe. Az USA-ban pedig százezerből egy. Ha a csecsemőhalandóságot nézzük a világban, hasonló különbségeket találunk.

Fotó: Maartje Blijdenstein / AFP

Minden tiszteletem a természeti népek bölcsességének, de nem gondolom, hogy rászolgál a megbélyegzésre az, aki úgy érzi, azzal kerüli el a kockázatokat, ha kórházban szül. Vagy azt mondjuk, hogy mindazokból hiányzik az intuíció, akik problémamentes terhesség után mégis beleszaladtak egy problémás szülésbe? Hogy azok mind gyávák, akik szerint megnyugtató, hogy gond esetén helyben van a segítség?

Önök mit gondolnak? Nem arról, szüljünk-e otthon. Inkább az érdekelne, Önök szerint mik azok a fontos kérdések, amikről beszélni kéne?

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Koncz Andrea
Koncz Andrea
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.

Testem

Krónikus betegségre utalhat, ha nyáron ilyen az arcbőröd

A nyári napsütésben mindenkinek kipirul kicsit az arca, ám ha a pír tartóssá válik, égő érzéssel párosul, vagy apró hajszálerek, esetleg pattanásszerű göbök jelennek meg az orrodon és az orcádon, annak komoly egészségügyi oka lehet. A rozacea egy krónikus, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amelynek a legfőbb ellensége éppen a nyári hőség és a napsugárzás. Az UV-sugarak ugyanis nemcsak tágítják az ereket, de szétrombolják a bőr védőrétegét és súlyos gyulladásokat indítanak el.

Offline

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia riviérára, hanem egy cseh erdő mélyén megbúvó, mocsarakból varázsolt luxusbirodalomba utaztak. Marienbad (Mariánské Lázně) az Edward-korabeli építészetével, neobarokk kolonnádjaival és csodatevő forrásaival a világ legbefolyásosabb embereinek lett a menedéke. VII. Edward angol király itt próbált (sikertelenül) lefogyni a tízfogásos vacsorák mellett, miközben a német költőfejedelem, a 74 éves Goethe egy 17 éves fiatal lány miatt veszítette el a fejét, és kért házassági közvetítést a porosz királytól.

Offline

Romulus és Remus legendája: ki alapította valójában Rómát?

Romulus és Remus történetét szinte mindenki ismeri: a két ikertestvért egy nőstényfarkas nevelte fel, majd egyikük megalapította Rómát. A legenda évszázadokon át a város eredettörténetének számított, a történészek szerint azonban a mítosz mögött sokkal összetettebb politikai és hatalmi játszmák húzódtak meg.

Testem

Sokan csak legyintenek rá, pedig meddőséget okozhat: ezért nem szabad elviselni a menstruációs fájdalmat

Generációk óta él a köztudatban a tévhit, hogy a menstruációval járó kínzó görcsöket és fájdalmakat a nőknek egyszerűen el kell viselniük. Egy friss magyar kutatás szerint a fiatal nők közel egyharmada szenved rendszeresen az erős menstruációs panaszoktól, sokan mégis csak legyintenek a tünetekre, vagy a félelem miatt halogatják a kivizsgálást. Pedig a háttérben olyan alattomos, nehezen diagnosztizálható betegségek állhatnak, mint az endometriózis vagy a PCOS.

Önidő

Kiderült: így éri meg a legjobban pénzt váltani a nyaralásra

A nyaralók számára fontos kérdés, hogy hol éri meg legjobban pénzt váltani az utazás előtt. Az elmúlt hónapokban jelentősen erősödött a forint, hiszen míg március elején egy euró még 390 forint volt a bankközi árfolyamok alapján, addig júniusra az érték már 355 forint körül alakult. Ez a kedvező helyzet azt jelenti, hogy bárhol is váltson az ember, most lényegesen olcsóbban lehet külföldi devizát venni, mint néhány hónappal ezelőtt.

Mindennapi

Augusztustól drágul az egyik budapesti közlekedési forma

Augusztus 1-jétől többe kerül majd taxival utazni Budapesten, miután a Fővárosi Közgyűlés módosította a taxirendeletet. A döntés szerint az alapdíj 1100 forintról 1300 forintra, a kilométerdíj 440 forintról 521 forintra, a percdíj pedig 110 forintról 130 forintra emelkedik.