Bébinapló: Órákig a fejőgéphez láncolva

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

ilágosodik, de én már másfél órája fenn vagyok. Már letudtam egy tízperces szoptatást, egy félórás tápszerezést büfiztetéssel, egy gyors sterilizálást, és most 45 perce fejek.

7. hét

Reggel 5 van, alig világosodik, de én már másfél órája fenn vagyok. Már letudtam egy tízperces szoptatást, egy félórás tápszerezést büfiztetéssel, egy gyors sterilizálást, és most 45 perce fejek. Körülöttem néma csend és vaksötét, a fejőgép halkan duruzsol és zakatol, a zseblámpa fényénél néha megnézem a tejhozamot (párom szerint egyszer valaki ki fogja hívni a zsarukat, mert éjjelente a zseblámpa világít a plafonon, mintha betörés folyna).

Néha 5 másodperc is eltelik az üvegben landoló tejcseppek között. Némán szitkozódom, hogy milyen lassú, és azon rágódom, hogy meddig fogom még ezt bírni. Ma éjjel, vagy úgy általában. Azután mégis folytatom, a telefonomon egy újságcikket olvasok a New York Times-ból, egy jó hosszút, amire ezer éve nem volt időm. Hát, most van. Mert ez a jelenet, az, hogy a fotelhez és a fejőgéphez vagyok láncolva egy órára, naponta jó ötször megismétlődik.

A szoptatás, szeretnék velünk elhitetni, a világ legtermészetesebb dolga. Az anyatej az újszülött természetes tápláléka, a szoptatás az anya és a gyerek kapcsolatának alfája és omegája, jó érzés, és ingyen van. Igen ám, de akkor miért van, hogy az ismerős kismamák fele pokoli szenvedéseken megy át, hogy szoptathasson? Amióta nyavalygok a kálváriámról, egymás után mesélik a  rémtörténeteket: a barátnő, akinek annyira kisebesedett a mellbimbója, hogy a picije többször vért hányt, vagy a másik barátnő, akinek zsinórban három pokoli mellgyulladása volt. És ahhoz képest, hogy ingyen van (és most nem is beszélek a beszerezhetetlen és méregdrága szoptatós melltartókról és topokról), a nehézségek legkisebb jelére igencsak megugrik az ára: a mellbimbóvédők, melltartóbetétek, homeós teák és bogyók, és az esetenként szükséges fejőgép, sterilizátor és cumisüvegek egy kisebb vagyonba kerülnek. Az igazság az, hogy sokan nem azért hagyják abba a szoptatást, mert lusták, vagy bulizni akarnak járni, hanem azért, mert elegük van a szenvedésből. És gyanítom, hogy többen, mint azt bevallják, mert félnek attól, hogy hibáztatják vagy megszólják őket.

Amikor Lujzát a kórházban a születése után alig pár perccel a mellemre tettem, és ő akkorára tátotta a száját, hogy az ökle kényelmesen belefért volna, nagyon megkönnyebbültem. A nővérénél az volt a legnagyobb problémánk a kezdetben, hogy nem akarta kinyitni a száját elég nagyra. De kicsi Lujza profi volt az első perctől kezdve. Tökéletes technikával vetette rám magát, és szívta a mellbimbót, ahogy tudta.  Kettő percig. Azután abbahagyta, mint aki meglepődött, vonaglott egyet, majd újrakezdte. Ez ment egy darabig, a gyerek hüppögni kezdett, majd sírni, végül üvölteni, én meg leraktam. "Ne aggódjon", mondta a szülésznő, néha beletelik jó pár órába, hogy legyen előtej." A jelenet megismétlődött pár óránként és a kedves csecsemősök és bábák masszírozták a mellem, figyelték a technikánkat ("Kiváló! Csak így tovább!") Éjjelre kapott tápszert a gyerek, hogy mégse haljon éhen. Majd utána nappal is. Lujza a mellemen sosem nyugodott meg, sosem láttuk, hogy nyelt volna, sosem látszódott semmi a szájában, és soha senki nem tudott egy csepp anyagot sem kimasszírozni, kivarázsolni a mellemből a négy benn töltött nap alatt. Mire a kórházból kijöttünk, másfél számmal lett kisebb a mellem. "Semmi baj, mondta a bába búcsúzóul, van, akinek csak öt nap után jön meg a teje!" Mindenesetre vettünk egy nagy doboz tápszert az orvos tanácsára. Nem bírtam elviselni, ahogy a gyerek éhesen üvölt a mellemen órákon át, amíg a feje lila lett. Vele sírtam én is, majd nyúltam a tápért.

Egy hetes volt a pici, amikor a házhoz járó bába (védőnő típus) először eljött hozzánk. Ő is, sokadiknak, végignézte a "száraz szoptatásunkat", megvizsgálta az éhesen sikító gyereket, végighallgatta a történetet, és azt mondta, hogy olyan nincs, hogy valaki, akinek az első gyerekénél volt teje és sikeresen szoptatott, a másodiknál ne legyen teje. Csak csóválta a fejét.  Felhívta az NHS szoptatós szakemberét, aki legnagyobb megdöbbenésemre 1 órán belül megérkezett a lakásba. Nagyon kedves hölgy volt, csupa bátorítás, megértés és fejcsóválás. "Nagyon szokatlan, hogy ilyen sokáig ne induljon meg a tej, de ismerek egy kismamát, akinek csak 8 nap után lett teje" - mondta. Mindenesetre elhívott a vasárnapi csoportos szoptatós segítőklubba. Ott 1 teljes óra mellre tevés, ököllel masszírozás és meleg borogatás után az ujjammal kipréseltem egyetlen csepp anyatejet. Elsírtam magam a boldogságtól. Lujza pontosan 10 napos volt és meggyőződésem szerint még nem tápláltam a mellemből. Ez volt az első biztató jel. Akkor még azt hittem, hogy ez a nyűglődés vége, de csak egy hosszú út első állomása volt.

Az elkövetkezendő pár hétben szó szerint cseppenként növeltem a tejhozamot.  Megvettük a kapható legjobb elektromos fejőgépet, és nekiláttam leszívni, amit a gyerek nem tudott, páróránként. Akkorra szegény elveszítette a hitét a melleimben, és egyre kevésbé próbálkozott, bár még nem adta fel teljesen, és én sem. Az ez utáni első héten esetenként egy órás fejéssel 10 ml tejet produkáltam, ami a gyerek fél fogára sem volt elég, de engem nagyon büszkévé tett. Beszereztem a legjobb hírű tejserkesztő bogyót, a More Milk Plus-ot (csak ez itt tízezer forint volt egy havi adag), amitől megkétszereződött a tej, de még mindig háromszorosára kellett pótolni tápszerrel. Literszámra iszom a gyógyteákat (Laktoherb és Fitolac, napi kb. 4 liter) és szopogatom a homeós bogyókat, az Urtica Urenst.

És ez így megy 6 hete. Az egész napom a tejserkentés és etetés körül forog. Rendületlenül, megállás nélkül fejek, stimulálom a mellem, amennyire lehet a két gyerek mellett. Tej van, de kevés, és nagyon lassan jön, jó egy órába telik 90-100 ml termelése, de sokszor csak kevesebb lesz ugyanennyi idő alatt (akkor jön a tápszer).  Nem hibáztathatom a gyereket, hogy nem bírja kivárni. Van még egy pár dolog, ami segítene, de nem tudom, vagy akarom megtenni. Sajnos nem tudok ágyban maradni egész nap, meztelenül, a gyerekkel testközelben, pedig azt mondják, az jót tenne. De hát van egy másik lányom, akivel foglalkoznom kell. Nem tudok éjjel felkelni, ha a Lujza nem ébred fel, márpedig ő általában 11-től reggel 4-ig alszik. Volt, hogy megpróbáltam vekkerrel felkelni eközben, nem ment.  Ő nem képes enni olyankor, még üvegből sem, csak ha felébresztem, ami egy félórás folyamat, és hideg vízzel kellene fellocsolni (felsimogatni), szó szerint. De amint szól, máris rohanok. És bár észrevettem, hogy ha a megeszem egy nagy darab csokit, vagy sütit a szoptatás előtt közvetlenül, akkor valamivel több a tej, ezt csak napi egyszer-kétszer teszem meg. A többi alkalommal maradok az egészségesebb szénhidrátoknál. 1 hét alatt 2 kilót híztam, amikor erre nem figyeltem.

Fél hat van, és pirkadat. Megnézem az üveget: 90 ml tej van benne, kevesebb, mint amit Lujza megiszik egy adagban (kb. 110-120 ml). Ezt több mint egy órába telt lefejni. Ég a mellbimbóm, elzsibbadt a lábam, és meghalok a fáradtságtól. Nagyon lassan felállok, és mintha folyékony aranyat szállítanék, úgy viszem ki a konyhába az üveget. Minden cseppje kincs és nem tudom, lesz-e belőle holnap is.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Másutt
Másutt
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Itt írta Beethoven az Örömódát – Mátyás király és a Habsburgok is odavoltak a városkáért

Alig néhány órányira a magyar határtól fekszik egy mesebeli, biedermeier stílusú kisváros, amely évszázadokon át Európa elitjének titkos menedéke volt. Baden bei Wien kénes forrásaiért és mediterrán klímájáért már Hunyadi Mátyás és felesége, Beatrix királyné is rajongott, később pedig a Habsburg uralkodók ide költöztették át a teljes bécsi udvart a nyári hónapokra. A fenséges paloták és kilométeres parkok árnyékában azonban nemcsak a politika formálódott, hanem a kultúrtörténet is: itt, egy szerény badeni házban írta meg a teljesen siket Beethoven a világirodalom egyik legfontosabb művét, a IX. szimfóniát és az Örömódát.

Világom

Súlyos veszélyt jelenthet az Adrián ez az élőlény: mérgező tüskéje durva ízületi gyulladást okozhat

A horvátországi nyaralás legszebb pillanatait is egy másodperc alatt tönkreteheti egyetlen óvatlan lépés a sekély vízben. Az Adriai-tenger sziklás partjainál tömegesen megbújó tengeri sünök nemcsak kellemetlen meglepetést okoznak, de tűhegyes fegyvereik komoly egészségügyi kockázatot jelentenek. A bőr alá fúródó, könnyen letörő és mérgező tüskék ugyanis hajlamosak elvándorolni a szövetek között, és ha elérik a csontot vagy az inakat, súlyos, hónapokig tartó ízületi gyulladást indíthatnak el.

Offline

Ezért vált Christian Dior Coco Chanel ellenségévé

Christian Dior „New Look” kollekciója teljesen új korszakot nyitott a divatban, miközben Coco Chanel nyíltan támadta a nőies, extravagáns stílust. Két ikonikus tervező, két teljesen eltérő nőideál és egy rivalizálás, amely örökre átírta a luxusdivat történetét.

Testem

Ez a gyulladás észrevétlenül teszi tönkre a szíved: így előzheted meg

Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ha a koleszterinszintjük és a vérnyomásuk rendben van, akkor teljesen védettek a szívinfarktussal szemben. A legfrissebb orvosi kutatások azonban rávilágítottak egy eddig háttérbe szorított, néma gyilkosra: a szervezetben megbúvó krónikus gyulladásra. Ez az alattomos folyamat belülről, észrevétlenül marja meg az erek falát, és úgy teszi instabillá a lerakódásokat, hogy az bármikor hirtelen stroke-hoz vagy szívhalálhoz vezethet – függetlenül attól, hogy mit mutat a koleszterin-laborunk.

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.