Ezek Magyarország legszebb romjai: a főváros szívében is van egy

magyarorszag-romok-rezi-1251415444
Olvasási idő kb. 5 perc

Noha csupán épületek maradványai, mégis a múlt varázslatos tanúi a romok, amelyekből – legyen az vár vagy templom – szerencsére szép számmal akad Magyarországon. Ezeket a különleges építményeket évszázadokon át formálta az ember és a természet, amelyek éppen tökéletlenségük miatt olyan tökéletesek.

Bár megszámolni sem lehetne, hány épületemléket hagyott hátra nekünk a múlt, mi most egy csokorba szedtük azokat, amelyek kitűnő úti célul szolgálhatnak az őszben barangolóknak.

Magyarország ékköve a zsámbéki romtemplom

Hasonlóan bámulatba ejtő építmény a zsámbéki romtemplom, amelyet még a 13. században, egy korábbi falusi templomra építettek a premontrei szerzetesek. A késő román és kora gótikus stílusú, háromhajós bazilikát a történelem során több csapás is érte. Egy közülük a Magyarország legnagyobbjaként számon tartott, 1763-as, 6,3-as erősségű földrengés, amely következtében súlyosan megsérült az építmény. A műemlékvédelmi munkálatok a 19. század végén kezdődtek el, aminek hála, fennmaradtak a különleges romok. A zsámbéki templom maradványai különösen káprázatosak napnyugta idején.

Magyarország egyik legismertebb romtemploma a zsámbéki
Magyarország egyik legismertebb romtemploma a zsámbékiJanos Varga / Getty Images Hungary

A rezi várból a Badacsonyra

A Balaton északi partján, a sümegi vártól nem is oly messze, a Meleg-hegy 418 méter magas dolomitgerincén áll a rezi vár. A valószínűsíthetően 1292 és 1307 között épült erőd egyike lehet azoknak a kőváraknak, amelyek építését IV. Béla rendelte el a tatárjárás után. Az évszázadok során több nemesi család birtokában is állt az építmény, a török időkben pedig fontos stratégiai szerepet is játszott.

Ebben az időszakban azonban komoly károk keletkeztek a vár szerkezetében, így lassanként feledésbe merült: a 17. század végére jobbára már a létezéséről sem tudtak.

Ám szerencsénkre fennmaradt belőle egy varázslatos darab, hogy menedéket nyújthasson a város zajától menekülőknek. A maradványokhoz gyönyörű erdei túraútvonal vezet, a romok mellől, a hegy tetejéről pedig páratlan kilátás nyílik a Szent György-hegyre, Gulácsra vagy épp a Badacsonyra.

Különleges élmény a rezi várromokhoz tett kirándulás is
Különleges élmény a rezi várromokhoz tett kirándulás isGaborBalla / Getty Images Hungary

Római maradványok Óbudán

Varázslatos romokért el sem kell hagynunk a fővárost, elég nagy területen mutatja meg különleges szépségét az Óbudán található Aquincum, amely a polgárváros mintegy negyedét tárja a kíváncsiskodók szeme elé. Nem mellesleg ez Magyarország legnagyobb területű, immár több mint 110 éves római régészeti parkja. A városközpont legjellemzőbb középületeit és megannyi magánházat is bemutató romkertben tett séta során megismerhetjük többek között a római városépítészet jellegzetességeit, de bepillantást nyerhetünk az egykori római polgárváros szerkezetébe, sőt láthatjuk a padlófűtés, a vízvezetékek, valamint a csatornarendszer maradványait is. Érdemes rászánni egy délutánt e fővárosi csodára is. 

Páratlan élményt jelent az óbudai Aquincum is
Páratlan élményt jelent az óbudai Aquincum isJule_Berlin / Getty Images Hungary

Csodás kilátás a romok mellől a Balatonra 

Ha egy pazar őszi kilátásra vágysz a Balatonnál, jobb helyet nem is találhatnál a szigligeti vár romjainál. A helyi kőművesek és kézművesek segítségével a hegycsúcsra villámgyorsan felépült, 13. századi vár eredetileg a ma is látható romoknál sokkal kisebb volt, mostani méretét a későbbi századokban hozzáépítésekkel érte el. A hely magával ragadja az embert, már csak azért is, mert már a várhoz vezető túraútvonalak is felérnek egy csodával.

A lábunk előtt hever a Balaton a szigligeti vár romjainál
A lábunk előtt hever a Balaton a szigligeti vár romjainálcsakisti / Getty Images Hungary

Egy kétszer kihalt falu maradványai

Ha már romok, akkor érdemes megemlékeznünk Derenkről, arról a mai Aggteleki Nemzeti Park területén található, hajdan virágzó településről, amely mára szinte teljesen eltűnt Magyarország térképéről. A falu a történelem viharainak esett áldozatául:

lakosságát először a török megszállás, a Rákóczi-szabadságharc, majd az 1711-es pestisjárvány sújtotta, amely miatt Derenk egy időre elnéptelenedett.

Miután az Esterházyak jobbágyokat telepítettek ide, a falu újra fejlődésnek indult, olyannyira, hogy a lélekszáma a második világháború előtt majdnem elérte a félezret.

Egy település romjai az egykor virágzó Derenk területén
Egy település romjai az egykor virágzó Derenk területénJezW

A település végzetét Horthy Miklós döntése hozta el, aki vadászterületet tervezett ide, melynek részeként egy medvéskertet hozott létre a falu határában, ezután pedig elrendelte a település lakóházainak és templomainak lebontását. 1943-ra Derenk teljesen elnéptelenedett, lakói a környező településeken találtak új otthonra. Ma már csak néhány rom emlékeztet az egykor virágzó falura.

Ha szeretnél még barangolni egy kicsit Magyarországon, ajánljuk figyelmedbe ezt az 5 helyet is.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek