Sokan nem tudják: engedély nélkül tilos ilyet hazahozni a nyaralásról

engedely-nyaralas-1496101654
Olvasási idő kb. 4 perc

Súlyos következményei lehetnek, ha engedély nélkül, ellenőrizetlenül kerülnek különféle növények külföldről Magyarországra. A nyaralásról hazahozott zöldekkel ugyanis akár az emberi élelmiszer-előállításra is veszélyes károsítókat hurcolhatunk be.

A növények vásárlása és külföldről történő behozatala során rendkívül fontos figyelmet fordítani arra, hogy csak hatóságilag ellenőrzött növényeket szerezzünk be – hívja fel a figyelmet a Világgazdaság

A lap által megkérdezett szakértő, Megyeri Szabolcs kertészmérnök szerint ellenőrizetlen növényekkel olyan károsítók – többek között növényi vírusok, gombák, baktériumok, rovarok és fonálférgek – juthatnak el Magyarországra, amelyek kedvező körülményeket találva itt megtelepedhetnek, így veszélyeztetve a hazai növény- és állatvilág mellett az egészséges élelmiszer-előállítást is.

A nyaralásról engedély nélkül hazahozott növényekkel a japán cserebogarat is behurcolhatjuk
A nyaralásról engedély nélkül hazahozott növényekkel a japán cserebogarat is behurcolhatjukZen Rial / Getty Images Hungary

Engedélyhez kötött, hogy mely növények hozhatók haza a nyaralásról

Mint írják, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) #PlantHealth4Life kampányában Magyarország is részt vesz, ahol a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) feladata, hogy növényegészségügyi bizonyítványok és növényútlevelek kiállításával előzze meg a karantén károsítók behurcolását.

A lap szerint a növényútlevelet a növényvédelmi hatóság felügyelete alatt felhatalmazott vállalkozók állíthatják ki, amely hatósági címke bizonyos növények Európai Unión (EU) belüli szállításához szükséges, és azt is igazolja, hogy a növények mentesek a zárlati és egyéb vizsgálatköteles károsítóktól. Hasznos tudni, hogy

az EU-n kívülről érkező növényekhez növényegészségügyi bizonyítvány, a tagországokból hazahozandókhoz pedig növényútlevél szükséges. 

A növényútlevél-köteles növények közé tartoznak például a pozsgások, cserepes növények, mint a Yucca, az Aloe vera és a Nerium leander. Növényegészségügyi bizonyítvány nélkül pedig mindössze öt faj termése hozható be az EU-n kívülről:

az ananász, a banán, a datolya, a durián és a kókusz.

Ezek a legveszélyesebb fajok

Különösen nagy veszélyt jelentenek az olyan, úgynevezett karantén károsítók, mint amilyen az őszi sereghernyóként ismert Spodoptera frugiperda, vagy az akár fák pusztulását okozó Xylella fastidiosa nevű baktérium és a japán cserebogár, a Popillia japonica.

A Nébih és a vármegyei kormányhivatalok felügyelői folyamatosan ellenőrzik a növényeket, hogy megakadályozzák a karantén károsítók megjelenését és elterjedését. Ha egy növény nem megbízható forrásból származik – például Olaszországból érkező leander vagy olajfa, amelyeknél jelen lehet a már említett baktérium –, annak behozatala jelentős károkat okozhat a hazai növény- és állatvilágban, valamint az élelmiszer-előállításban. Kiemelték: ezek mellett a károsítók jelenléte befolyásolhatja az erdők és parkok állapotát, a gazdálkodók és a termelők megélhetését, valamint az élelmiszerek minőségét és árát is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek