Nézd meg most, milyen ruhákat fogsz hordani pár év múlva

GettyImages-1028803136

A technológia fejlődése számos iparágban jelentkezik, így a ruhaiparban is. Milyen változásokat hoz ez vajon a dizájn és az anyaghasználat terén? Végre számos márka technológiai innovációja és különleges szabadalommal ellátott ruhadarabjai kezdik szem előtt tartani az égetően fontos környezeti következményeket. De a nők változatos esztétika iránti igényét hogyan lehet majd összeegyeztetni a környezettudatosság és a lebomló anyaghasználat nélkülözhetetlenné váló figyelembevételével?

A ruhaipar a világ egyik legnagyobb iparága, egyes előrejelzések szerint 2030-ra akár a 3,3 billió dollárt is elérheti, miközben párhuzamos tendenciaként megjelennek a környezettudatosságból használt ruhát pártolók egyre nagyobb táborai és a kapszulagardrób koncepcióját követő tudatos divatfogyasztók. A mesterséges intelligencia legújabb fejlesztéseitől a 3D nyomtatás fellendüléséig ma már a ruhagyártás területén is számos különleges technológiai újítás törekszik az ökológiai lábnyom csökkentésére.

Textil tengeri moszatból

Az AlgiKnit vállalat például textíliát és szálakat gyárt tengeri moszatból. A kész kötöttáru biológiailag lebomló és természetes pigmentekkel festhető.

Iparihulladék-felhasználás

Az ipari hulladék is népszerű a ruhagyártók körében: az almapektint gyakran eldobják a gyártási folyamat végén. A Frumat kifejlesztett egy új technológiát, ami lehetővé teszi az almapektin felhasználását fenntartható és komposztálható anyagok előállítására. Az ilyen típusú vegán almabőr mérgező vegyszerek nélkül festhető.

A környezettudatos divat egyre több felhasználónak szempont már
A környezettudatos divat egyre több felhasználónak szempont márFirn / Getty Images Hungary

Okostextilek

Erőteljes irányvonal a smart, azaz az okostextíliák egyre gyakoribb használata. A ruhadarabok különlegessége, hogy szorosan illeszkednek a testhez, így érzékelik viselőjének testtartását és mozgását. A kutatócsapat hardver- és szoftverrendszert épített cipőbe és szőnyegbe a nyomásérzékelők adatainak valós időben történő mérésére és értelmezésére. A gépi tanulási rendszer körülbelül 99 százalékos pontossággal jelezte előre az okos textilszőnyegen álló egyén mozgásait és jógapózait.

Párhuzamos, de egy irányba mutató trendek: a használt ruha ma már nem szégyen, hanem érdem
Párhuzamos, de egy irányba mutató trendek: a használt ruha ma már nem szégyen, hanem érdemRobert Nickelsberg / Getty Images Hungary

Ezeket az adaptív szövetekkel ellátott intelligens textíliákat az okosórákkal és egyéb kütyükkel ellentétben nem kell be- vagy kikapcsolni. Az ingereket észlelő érzékelők és az adatokra ható működtetők kombinációján keresztül működnek. Ez azt jelenti, hogy a technológia mindig elérhető például hangutasítással vagy a pulzusszám változásával. Továbbá, mivel a funkcionalitás be van építve a ruha alapszerkezetébe, nincs szükség vezetékekre. Ez lehetővé teszi, hogy az anyag rugalmas és kényelmes maradjon a funkcionalitása mellett.

Hőgazdálkodás

A funkcionalitás nemcsak a sportoláshoz használt ruhadarabokban, de a városi öltözetek kapcsán is egyre fontosabb szempont. A Columbia tavaly mutatta be innovatív hőmegtartó, hővisszaverő technológiáját, amelyet a NASA egyes ruhadarabjai ihlettek.

Ilyen ruhákat hordunk majd a talán nem is olyan távoli jövőben
Ilyen ruhákat hordunk majd a talán nem is olyan távoli jövőbenPexels / Odin Reyna

Testhő felhasználása

Az Infinity megnövelt méretű, aranyszínű pöttyei az eddig megszokotthoz képest is nagyobb arányban képesek visszaverni és megtartani a mozgás közben termelt testhőt. Így az alatta elhelyezett szintetikus béléssel kiegészítve az Omni-Heat Infinity technológia magasabb szintű szigetelőhatást és melegérzetet nyújt a leghidegebb napokon is.

A kapszulagardrób is jó megoldás lehet a környezettudatos divatra
A kapszulagardrób is jó megoldás lehet a környezettudatos divatraIuliia Bondar / Getty Images Hungary

Fenntarthatóság és fogyasztói élmény: együtt is járhatnak?

A nagy versenyben való túléléshez a márkáknak ki kell használni a digitális lehetőségeket, ugyanakkor a fenntarthatóságra és a fogyasztói elkötelezettségre kell mostantól összpontosítaniuk, ez jelenleg az iparág három legnagyobb kihívása:

  1. A mesterséges intelligencia megkönnyíti az online divatvásárlást.
  2. Az AR (Augmented Reality – kiterjesztett valóság) egyedi élményeket hoz a fizikai ruhaboltokba, újszerű és vonzó vásárlási módokat biztosítva ezzel.
  3. A divattechnológia segíthet csökkenteni az iparág környezeti lábnyomát azáltal, hogy támogatja a környezetbarát anyagok fejlesztését, optimalizálja a termelést a hulladék minimalizálása érdekében, és csökkenti a visszaküldésből származó pazarló kibocsátásokat is.

Sok fogyasztó számára ezek a fejlesztések elengedhetetlenek.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra