Az aratást követően a mezei pocokfertőzés alakulása fokozott figyelmet igényel. Ebben az időszakban ugyanis a learatott gabona- és repcetáblákról a rágcsálók a közeli, zöld növényzettel borított területekre kezdenek áttelepülni. A meleg őszi időjárás kedvező a kártevő számára, és nagyban hozzájárul a pockok elszaporodásához – figyelmeztet a Nébih.
A pocokinvázó jelentős károkat és pusztítást okoz a gazdaságban
Időszerűvé vált a learatott táblákon, valamint azok környezetében (például árokparton, mezővédő erdősávban) a mezei pocok népességének felmérése. A rágcsáló őszi kártételének megelőzése érdekében már most fel kell készülni arra, hogy mely területeken lesz szükség a kártevő elleni csalétkes beavatkozásra.
Ha elszaporodnak, akár milliós károkat okozhatnak ezek az állatok. A pocokállomány időben végzett gyérítésével azonban csökkenthető az őszi kártétel.
Ehhez többféle készítmény és felhasználási forma is a gazdák rendelkezésére áll. Ugyanakkor nem lenne szabad ész nélkül irtani a pockokat, hiszen az ökológiai egyensúly fenntartása miatt fontosak, a túlzott elszaporodásukat azonban meg kell akadályozni.
A környezetre való nyomást figyelembe véve, elsősorban a természetes védekezés javasolt, például T-alakú ülőfák kihelyezése. Hiszen a vegyszerekkel történő védekezésnél arra is figyelni kell, hogy a mezei pocok más vadon élő állatok (ölyvek, baglyok, rókák) fontos táplálékforrásai. Ezért
először fizikai akadályokkal próbáljuk meg a pockokat távoltartani.
A túlszaporodás szakaszában azonban a természetes populációszabályozás már nem elég a kártevőkkel szemben. A késve megtett védekezés gyakorlatilag hatástalan a gyarapodó egyedszám ellen, így a kártétel sem lesz kellően mérsékelhető.
A kémiai beavatkozás 3-5 lakott járat/100 m2 fertőzés esetén indokolt. A készítmények a lakott járatok nyílásába helyezve alkalmazhatóak, és a rágcsáló okozta kártételt kellő mértékben csökkentik. A Magyarországon mezei pocok elleni védekezésre engedélyezett készítményekről a Nébih pontosan rendelkezik. A szabadforgalmú Delu és Detia Carb azonban kizárólag riasztó hatással rendelkezik, ezért ezek egész évben használhatók.
Szükséghelyzeti felhasználásra szántóföldi kultúrákban, kertészeti kultúrákban, gyep területeken alkalmazhatóak a klórfacinon hatóanyagú rágcsálóirtó szerek. Kisebb járatszám esetén járatkezeléssel, 25 lakott járat/100 m2 feletti fertőzés esetén felületkezeléssel, növényorvos felügyeletével használhatók.
Különösen fontos, hogy ahol rágcsálóirtó csalétekkel védekeznek a mezei pocok ellen, ott még a kezelés előtt el kell távolítani a ragadozó madarak számára kihelyezett T-alakú ülőfákat, valamint értesíteni kell az illetékes vadásztársaságot is.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés