A kétfaktoros azonosítást is átveri az új vírus – így kerülheted el

GettyImages-1441851323
Olvasási idő kb. 2 perc

Hiába a kétfaktoros azonosítás, azt is átveri az Astaroth nevű új számítógépes vírus. Elég egy rossz linkre kattintani, és utána már semmi sem utal arra, hogy bűnözőknek adjuk meg adatainkat.

A legtöbb emberben az az elképzelés alakulhatott ki, hogy a kétfaktoros azonosítás (2FA) lényegében minden olyan támadás ellen véd, amely során egy hamis weboldalon próbálják megszerezni a felhasználók bejelentkezési adatait. Az Astaroth nevű vírusnak azonban a 2FA sem akadály – a SlashNext figyelmeztetése szerint csak elővigyázatossággal és körültekintéssel lehet védekezni ellene. 

A modern azonosítási módszerek sem védenek a vírus ellen 

Gmail-, Outlook-, Yahoo- és AOL-felhasználókra les az a vírus, amely simán átveri még a kétfaktoros azonosítást is. A kártevő a fertőzött gépeken egy kamu oldalt illeszt be a felhasználó és a valós weboldal közé. Lényegében fölismerhetetlen az átverés, a bejelentkezési azonosítókat kérő oldal a megszólalásig hasonlít az eredetire.

Mivel valós időben rögzíti nemcsak a felhasználói adatokat, hanem a munkamenet egyedi azonosítóit és a sütiket is, rendkívül hatékonyan meg tudja kerülni a kétfaktoros azonosítást is.

Valós időben csípi el a kétfaktoros azonosítás adatait a vírus
Valós időben csípi el a kétfaktoros azonosítás adatait a vírusfizkes / Getty Images Hungary

„A hagyományos adathalász-kártevők jellemzően statikus hamis bejelentkezési oldalakra támaszkodnak, amelyek csak az elsődleges hitelesítő adatokat rögzítik, gyakran érintetlenül hagyva a 2FA réteget” – mondta a SlashNext szakértője. Az Astaroth azonban sokkal fejlettebb ezeknél, ezért nem működnek ellene a hagyományos kártevők ellen kifejlesztett módszerek.

Ahogy a legtöbb kártevő esetében, az Astaroth is csak akkor tudja elvégezni az adatlopást, ha a felhasználó egy nem megbízható linkre kattint. Ebben rejlik a legjobb, és egyelőre egyetlen igazán hatékony védekezés ellene: csak olyan hivatkozásra szabad kattintani, amelyről tudjuk, hogy megbízható. A szakértők szerint így kerülni kell az e-mailen, szöveges üzenetekben vagy közösségi oldalakon kapott linkeket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek