Ezt a 5 dolgot mindig ellenőrizd, ha használt mobilt veszel

hasznalt-mobil-1740228099
Olvasási idő kb. 5 perc

A használt mobil vásárlásnak megvannak a maga buktatói. Mutatjuk, mire figyelj, hogy ne tudjanak átverni.

Az új mobiloknak az utóbbi években alaposan felment az ára, ezért sokan inkább a használtcikk-piacon néznek körül, amikor régi készüléküket le akarják cserélni. Így némi kompromisszumért cserébe sokkal több pénz maradhat a zsebükben – feltéve, hogy betartanak néhány alapvető szabályt. Lássuk, mit ajánlanak a szakértők.

1. Mindig nézz utána a kereskedőnek, ha használt mobilt vennél

A mobilvásárlás előtt a lehetőségekhez mérten próbálj utánajárni, hogy mennyire megbízható a kereskedő vagy eladó, akitől a kiszemelt készüléket meg akarod venni. Ha vannak róla vélemények, azokat feltétlenül olvasd el, és kérdezz rá, hogy vállal-e garanciát az eszközre. Egy magánszemélytől ezt valószínűleg nem kapod meg, ezért ilyen szempontból jobban jársz egy kereskedővel – főleg, ha egy ismert, bejáratott vállalkozásról van szó, amelynek kedvező az értékelése. 

A kereskedő előzetes leellenőrzése sok fejfájástól kímélhet meg, ha használt mobilt vennél
A kereskedő előzetes leellenőrzése sok fejfájástól kímélhet meg, ha használt mobilt vennéllechatnoir / Getty Images Hungary

2. Ellenőrizd az IMEI-számot

A vásárlás előtt ellenőrizd az IMEI-t. Ez egy 15 számjegyű egyedi kód, amelyről az adott készülék egyértelműen beazonosítható. Az IMEI-szám azért is fontos, mert kiderülhet belőle, ha a megvásárolni kívánt mobil lopott. Ennek ellenőrzését a legtöbb kereskedésben el tudják végezni.

Ha az eladó nem tudja vagy nem akarja megadni, az gyanakvásra adhat okot.

Az IMEI kiderítése ugyanakkor viszonylag egyszerű. Ehhez elegendő, ha a tárcsázásra szolgáló felületen beütöd a „*#06#” kódot. Ha a kód nem egyezik meg a hátlapon vagy a SIM-tálcán lévő számsorral, az azt jelzi, hogy a telefon lopott lehet.

Amennyiben a kinézett mobil egy iPhone, ellenőrizd azt is, hogy korábbi tulajdonosa eltávolította-e iCloud-fiókját. Enélkül ugyanis a telefon használhatatlan lesz.

Számos üzlet kínál használt mobilokat eladásra
Számos üzlet kínál használt mobilokat eladásraExtreme-Photographer / Getty Images Hungary

3. Próbáld ki a leggyakrabban használt funkciókat 

Mielőtt bármi mást tennél, érdemes végezned egy gyors próbát, hogy minden funkció megfelelően működik-e. A legfontosabb lépések a következők:

  • Indíts egy hívást, és várd meg, hogy a másik fél felvegye a telefont, vagyis létrejöjjön a vonal.
  • Küldj egy SMS-t, majd győződj meg róla, hogy az üzenet kézbesítése valóban megtörténik-e.
  • Játssz le valamilyen hangot, hogy kiderüljön, a hangszóró működik-e.
  • Próbáld ki a böngészőt, és nézd meg, hogy a telefon csatlakozik-e az internetre (wifi-kapcsolaton és mobilneten keresztül is).
  • Készíts egy fotót, hogy megfelelő-e a minősége.

Ha igazán alapos akarsz lenni, kérd meg a kereskedőt, hogy futtasson le egy diagnosztikai tesztet a telefonon, majd mutassa be annak eredményét. Ebből megtudhatod, ha az akkumulátor állapota nem megfelelő, vagy ha a GPS hibás. 

Soha ne vegyél mobilt anélkül, hogy kipróbálnád!
Soha ne vegyél mobilt anélkül, hogy kipróbálnád!Jacques Julien / Getty Images Hungary

4. Ellenőrizd a használt mobil képernyőjét

A következő lépésben ellenőrizd, hogy a mobilon – különös tekintettel a képernyőre, amihez a fényerőt ajánlott 100 százalékra állítanod – nincsenek-e repedések vagy más sérülések. Ennek egyik legegyszerűbb módja, ha óvatosan végighúzod a körmöd a képernyő szélén, hogy elakad-e valamiben. A képernyő és a készüléktest mellett érdemes átvizsgálnod a töltő- és fejhallgató-csatlakozót, valamint a kamera lencséjét is. 

A képernyőt olyan szempontból is nézd át, hogy nincsenek-e rajta rossz pixelek.

Ha nem tölt a mobil, ne vedd meg
Ha nem tölt a mobil, ne vedd megMaskot / Getty Images Hungary

5. Próbáld ki, hogy a mobil töltődik-e

Mindenképp keríts sort a töltési folyamat ellenőrzésére is. Ha a töltő csatlakozásakor a mobil feldob egy figyelmezést, hogy folyadékot észlelt, az intő jel lehet – ahogy az is, ha az akkumulátor helye el van deformálódva. 

Végül a telefon szoftverében is ellenőrizd le az akkumulátor állapotát. A 90-100 százalék közötti pontszám arra utal, hogy jó állapotú, a 80-90 százalékos érték átlagosnak tekinthető, ha azonban 80 százalék alatt van, akkor az akkumulátor már cserére szorulhat.

Te milyen gyakran cseréled a mobilodat? Ebből a cikkünkből megtudhatod, hogy jól csinálod-e.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek