Ne kezdjünk kollégával, csak ha örök szerelem vár

Olvasási idő kb. 6 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mivel napjaink nagy részét az irodában töltjük, elkerülhetetlen, hogy ott is ismerkedjünk, ám itt jön be a házinyúlra nem lövünk alapszabály, és ez nem véletlen. Egy felmérés szerint az emberek 58%-a volt már munkatársba szerelmes, ugyanakkor egy szakítás akár a munkahely elvesztéséhez is vezethet. Tapasztalatok, vélemények és egy pszichológus tanácsai.

Házinyúlra nem lövünk! Vagy mégis?

„Mi a jó abban, ha otthon is, meg a munkahelyen is csak egymást látjátok? Én szeretem, hogy nem vagyunk együtt egész nap a barátommal és délután már várom, hogy találkozzunk. Azt hiszem, simán tönkreteszi a kapcsolatot, ha 24/7 együtt vagyunk, de ez nem azt jelenti, hogy nem vagyok szerelmes, csak jó egyedül is lenni! Inkább jó barátságok alakultak ki munkahelyen, szerelem és szex nem! Egy csaj bármikor tud szerezni szexpartnert, minek pont a munkahelyről? És a fölösleges paráktól is mentesít, ha nem dugsz munkatárssal, arról nem is beszélve, ha már egynél többel lefekszik egy csaj, akkor már kurva. Ez tök béna dolog, mert ha egy pasi több csajt is megfektet, akkor az menő! Szóval munkahely kilőve – egyelőre, de azért nem mondom azt, hogy soha...” – foglalja össze tömören J sokak álláspontját.

Sokan viszont nem értenek vele egyet, az biztos: a vault.com felmérése szerint az emberek 58%-a esett már szerelembe a munkahelyén, az SHRM tanulmánya szerint a HR-esek 44%-a, aki találkozott irodai párkapcsolatokkal, azt mondta, hogy a kapcsolatok házasságban végződtek, és növelték a munka hatékonyságát.

Az irodai kapcsolat pozitívumaként továbbá érdemes megemlíteni, hogy legalább jól ismerjük a másikat már az első randin. Nem tévedhetünk nagyot, ha egy olyan kollégával jövünk össze, akivel már több közös projektünk volt, így mindig van közös témánk. Lesz kivel megbeszélni a munkahelyi problémákat, és az is jó, hogy nem kell külön elmagyarázni párunknak, hogy mi a bajunk a főnökkel. Nem kell féltékenykedni, úgyis egész nap nézzük a másikat, tudjuk mikor, mit csinál. De vannak negatív hatásai is a kollegák közti szerelemnek:

„A közösségnek nem kifejezetten előnyös, ha van egy pár a csapatban, mert mindenki óhatatlanul belekeveredik a dologba. Figyelik, mi zajlik előttük” – mondja Gazdag Enikő, pszichológus. Szakításnál is kevéssé praktikus, hogy a munkahelyünkön kezdtünk viszonyt, mivel a kollégák óhatatlanul valaki pártjára állnak, kettészakad a csapat.

Az egyén gondolkodása a döntő

„Ha már kollegiális szerelem, akkor az otthonról hozott mintáktól nagyban függ, hogyan kezeljük a helyzetet. Ha azt látjuk, hogy szüleink is békében, jó kollégaként élnek együtt, nem lesz gond a közös munka, sőt, meg is erősítheti kapcsolatunkat” – mondja a szakember. „Jó lehet, ha más területen dolgoznak, mondjuk az egyikük a pénzügyön, a másik a HR-en. De persze az is pozitív lehet, hogyha szorosan együtt dolgoznak, gondolok itt a családi cégekre, ismerősöm például a férjével dolgozott együtt évekig, és nagyon jól tudtak együttműködni, sőt, említett ismerős édesanyja is a férjével együtt dolgozott évtizedekig, minden probléma nélkül. Az a fontos, ki, milyen mintát hoz otthonról” – teszi hozzá a szakember.

Általános jótanácsok

Mielőtt kapcsolatba kezdene egy egyedülálló kollégával, mindenképp randizzon vele az irodán kívül. A legjobb, ha elmennek valahova hétvégén, és hamar tisztázzák, hogy kinek mi az érdeklődési köre. Ha úgy dönt, belekezd a kapcsolatba, akkor is különítse el a párkapcsolatot és a munkát: az irodában ne becézgesse a másikat, ne beszéljenek otthoni problémákról, és fordítva, otthon is kerüljék a folyamatos szakmázást. Ha mégis szakításra kerül sor, bonyolódik a helyzet: nem elég, hogy minden áldott nap nézheti a szemetet, aki dobta / a lúzert, akit dobott, még a pletykákat is el kell viselnie. A kapcsolatot magánügyként kell kezelni, nem titokként: azaz a felettes, vagy a HR-es mindenképp kell, hogy tudjon róla, de mások nem feltétlenül. Főleg, ha felettes-beosztott viszonyban van a két fél.

Megcsalósdi

Kisebb cégeknél, családi vállalkozásoknál közelebb kerülnek egymáshoz a kollégák és nagyszerű barátságok szövődnek, de szerteágazó szerelmi szálak a nagyvállalatoknál várhatók: ott mindig van új munkaerő, és távoli szakterületek, osztályok, emeletek.

Az AskMen azt ajánlja a pasiknak, hogy ne kezdjenek dzsigolóként hódítani, inkább egy nőt pécézzenek ki, és szerezzenek meg – így megmarad a jó hírük, és az az egy nő is nagyobb eséllyel akad fenn a hálójukon, mintha mindenkivel próbálkoznak. Az irodai flörtölés pedig állítólag szinte kötelező, mindkét félnek szüksége van ugyanis olyan megerősítésre, hogy kívánatos a másik nem számára. Az irodai flört komolyra fordulása addig elvileg rendben is van, amíg nincs a feleknek családja vagy tartós kapcsolata a munkahelyen kívül.

„A szerelem alaptörvénye, hogy a közelség előhozza az érzéseket, így aztán nagy az esélye, hogy munkahelyen párkapcsolat alakuljon ki. A munkahelyi szerelemnek több veszélye is van, az egyik, ami nagyon gyakori, ha családos férfi talál magának szeretőt a munkahelyén. Az esetek 70%-ában munkahelyről jön a harmadik, ami rengeteg bonyodalommal jár: ha a feleséggel marad a férfi, akkor valakinek mennie kell a munkahelyről. Ha minkét fél független, jobb a helyzet, akkor viszont szakítás után kell sajnos felmondani az egyik félnek” – mondja Gazdag Enikő pszichológus.

"Szerintem, ha kölcsönös szerelemről van szó, semmiképp sem gáz kollégával viszonyba bonyolódni. Azt gondolom azonban, hogy ez nem tartozik mindenkire, és hogy legalább két évet levesz a kapcsolatukból. Elvégre együtt bejárni dolgozni és még otthon is egymást nézni, az nekem sok lenne, illetve a környezetemben, akikkel ez megtörtént, azoknak is sok volt. Ha arról van szó, hogy egy részeg éjszakán összegabalyodik valaki a kollégájával mindenki előtt, aztán meg egy másikkal egy év múlva, és folytatja a sort, akkor ne lepődjön meg azon, hogy ócska lesz mások szemében. Egyébként szerintem ez sokat levesz az egymás iránti tiszteletből, pláne ha főnök-beosztott a viszony, elvégre sokkal több mindent megenged majd magának mindkét fél a másikkal szemben munka közben. Megváltoznak a viszonyok, na" - írja D.

Csak az a csúnya szakítás ne lenne!

„Szakítás után természetesen nem kötelező felmondani. Ha meg tudják húzni a felek határt és fel tudnak állítani egy optimális távolságot kettőjük közt, akkor működhet a további közös munka. Az a lényeg, hogy meg kell beszélnie a feleknek, hogyan érintkeznek a szakítás után. Annak nincs sok értelme, ha pár hét szabadságot vesznek ki, tisztázni kell a problémákat” – teszi hozzá a szakember, de sajnos a szakítás legtöbb esetben mégis az egyik fél felmondását is jelenti egyben. Ezt támasztja alá V története is:

"Szerintem egyáltalán nem a kapcsolat a gázos része a történetnek, hanem az, amikor már vége van. két kollégával is dugcsiztam hónapokon keresztül (nem egyszerre), mindkét kapcsolat végére én tettem pontot és egyik se akarta venni a lapot. Ilyenkor meg aztán a háta közepére se kívánja az ember a másikat, akivel naponta kell találkoznia, akár jópofizni is, miközben az ex ül vele szemben és mailben nyomja az úgy megdugnálak dumát, vagy épp besértődik. Szóval a munkahelyi kapcsolat tök normális, természetes dolog, sőt, szerintem elkerülhetetlen is, ha az emberek napi 8 órában össze vannak zárva, csak meg kéne tanulni felnőttek módjára kezelni azt, ha vége" - írja a nő.

Mindenki azt csinál, amit akar

"Szerintem mindenki azzal fekszik le, akivel csak akar. Az vesse az első követ azokra, akik szeretik a szexet, aki csak a házassagkötés után szexelt és csak azzal, aki a házastársa. Szóval felesleges tenni a prűdet és játszani az erkölcscsőszt. A világ sokkal szebb lenne, ha többet dugnának az emberek. Nem lenne annyi baszatlanságból elkövetett irigykedés, köpködés és gecizés" - véli G. És ön? Belemegy az irodai flörtbe, vagy nagy ívben kerüli az ilyesmit?

Kovács Margit
Kovács Margit
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.

Testem

Krónikus betegségre utalhat, ha nyáron ilyen az arcbőröd

A nyári napsütésben mindenkinek kipirul kicsit az arca, ám ha a pír tartóssá válik, égő érzéssel párosul, vagy apró hajszálerek, esetleg pattanásszerű göbök jelennek meg az orrodon és az orcádon, annak komoly egészségügyi oka lehet. A rozacea egy krónikus, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amelynek a legfőbb ellensége éppen a nyári hőség és a napsugárzás. Az UV-sugarak ugyanis nemcsak tágítják az ereket, de szétrombolják a bőr védőrétegét és súlyos gyulladásokat indítanak el.

Offline

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia riviérára, hanem egy cseh erdő mélyén megbúvó, mocsarakból varázsolt luxusbirodalomba utaztak. Marienbad (Mariánské Lázně) az Edward-korabeli építészetével, neobarokk kolonnádjaival és csodatevő forrásaival a világ legbefolyásosabb embereinek lett a menedéke. VII. Edward angol király itt próbált (sikertelenül) lefogyni a tízfogásos vacsorák mellett, miközben a német költőfejedelem, a 74 éves Goethe egy 17 éves fiatal lány miatt veszítette el a fejét, és kért házassági közvetítést a porosz királytól.

Offline

Romulus és Remus legendája: ki alapította valójában Rómát?

Romulus és Remus történetét szinte mindenki ismeri: a két ikertestvért egy nőstényfarkas nevelte fel, majd egyikük megalapította Rómát. A legenda évszázadokon át a város eredettörténetének számított, a történészek szerint azonban a mítosz mögött sokkal összetettebb politikai és hatalmi játszmák húzódtak meg.

Testem

Sokan csak legyintenek rá, pedig meddőséget okozhat: ezért nem szabad elviselni a menstruációs fájdalmat

Generációk óta él a köztudatban a tévhit, hogy a menstruációval járó kínzó görcsöket és fájdalmakat a nőknek egyszerűen el kell viselniük. Egy friss magyar kutatás szerint a fiatal nők közel egyharmada szenved rendszeresen az erős menstruációs panaszoktól, sokan mégis csak legyintenek a tünetekre, vagy a félelem miatt halogatják a kivizsgálást. Pedig a háttérben olyan alattomos, nehezen diagnosztizálható betegségek állhatnak, mint az endometriózis vagy a PCOS.

Önidő

Kiderült: így éri meg a legjobban pénzt váltani a nyaralásra

A nyaralók számára fontos kérdés, hogy hol éri meg legjobban pénzt váltani az utazás előtt. Az elmúlt hónapokban jelentősen erősödött a forint, hiszen míg március elején egy euró még 390 forint volt a bankközi árfolyamok alapján, addig júniusra az érték már 355 forint körül alakult. Ez a kedvező helyzet azt jelenti, hogy bárhol is váltson az ember, most lényegesen olcsóbban lehet külföldi devizát venni, mint néhány hónappal ezelőtt.

Mindennapi

Augusztustól drágul az egyik budapesti közlekedési forma

Augusztus 1-jétől többe kerül majd taxival utazni Budapesten, miután a Fővárosi Közgyűlés módosította a taxirendeletet. A döntés szerint az alapdíj 1100 forintról 1300 forintra, a kilométerdíj 440 forintról 521 forintra, a percdíj pedig 110 forintról 130 forintra emelkedik.

Életem

76 centire csökkent a Balaton vízszintje: ennyire kell aggódni miatta

A Balaton vízállása 2026. június 25-én mindössze 76 centimétert ért el. Bár a tó állapota miatt sokan aggódnak, szakértők szerint összetett kérdésről van szó. A vízszint puszta magassága önmagában ugyanis nem alkalmas arra, hogy pontos képet kapjunk a magyar tenger aktuális ökológiai állapotáról.