Valóban lehetsz „romantikus alkat”? Ha igen, így alakul a kapcsolatod

GettyImages-901063394

Vacsora a naplementében, rózsaszirmok, gyertyák, lassúzás, ami bedöntős csókkal zárul. Talán valahogy így képzeljük el egy romantikus alkat kapcsolatát, legalábbis a filmek alapján biztosan. Tényleg csak a romantikusoknak jár a „boldogan élnek, amíg meg nem halnak” végkimenetel?

Valószínűleg mindenki fejében életre kelt már egy csodás szerelmi ábránd története valamikor az élete során. Nem is csoda, hiszen egész életünkben hollywoodi filmek sorozata, könyvesboltok tömött polcai hirdetik a romantikus szerelmi történeteket. Néhányan nagy sóhajok közepette, vágyakozva nézik a katartikus szerelmi csókot, mások grimaszolva gondolják, hogy ez már túl nyálas az ízlésüknek. Ezek a filmek és könyvek pedig elsősorban a nőket célozzák meg, azt a benyomást keltve, hogy minden nő a szőke hercegre vár, aki a fehér lovon magával hozza a csodálatos, nagy szerelmet. A realitásban azonban minden egészen máshogy történik, és sokkal gyakrabban küzdünk párkapcsolati problémákkal, mint amennyi a Disney-hercegnőknek kijutott. Tényleg a romantika lehet a szerelem lényege?

Csak a nők számára fontos a szerelem?

A romantikáról a szociálpszichológia nem nagy szerelmi gesztusok mentén gondolkodik. Szerinte a romantikusok számára a legfontosabb kritérium a párválasztásnál a szerelem. A legromantikusabbak szerint pedig mindenkinek van egy igaz szerelme, aki tökéletes lesz a számára. Leginkább azt gondoljuk, hogy ez a kép főként a nők fejében létezik, miközben virágszirmoktól várják a választ a szeret, nem szeret kérdésre. A meglepő hír az, hogy ebben bizony tévedünk. A férfiak megelőzik a nőket a romantikus hiedelmek skáláján elért pontszámaikban. Egyes kutatások szerint azonos a két nem elképzelése a romantikáról. Olyan eredmények viszont nincsenek, ahol a nők szereztek volna a több pontot.

Mennyire fontos szerepe lehet a romantikának a szerelemben?
Mennyire fontos szerepe lehet a romantikának a szerelemben?ZoneCreative / Getty Images Hungary

A férfiak jobban hisznek az első látásra bekövetkező szerelemben, fontosabb számukra szerelemben a szenvedély, és ők azok, akik gyakrabban mondják ki először az sz betűs szót. Ha ez nem lenne elég, nagyobb boldogságról is számolnak be, amikor először hallják a szeretlek szót, mint a nők. Ezek után nehéz lenne azt gondolni, hogy a férfiak nem hisznek a romantikában.

A futószalagon gyártott szerelem csapdája

A grandiózus filmek és a mindent elsöprő szerelmet bemutató könyvek olyan képet tárnak elénk a szerelemről, ami a nagy szenvedélyes csókig romantikus macskakövekkel van kirakva. De mi történik a kapcsolatban a csókon túl? Mi lesz a nehézségekkel, a konfliktusokkal? Ezek a történetek keveset tanítanak minket az igazi kapcsolódásokról, amiben gyakran vannak nehézségek. A rózsaszirmos fürdők mellett teljes mértékben megférnek a nézeteltérések és a krízisek is. 

Ha romantikus alkatok vagyunk, akkor előnyünkre válhat, hogy szeretetünket finoman és örömtelien képesek vagyunk kifejezni a másik számára. Ez erősítheti a kapcsolatunkat, a szorosabb kötődés és biztonság megteremtése által, de mindez nem helyettesíti a nyílt, direkt kommunikációt és a közös problémamegoldást.

A szerelem a legjobb gyógyír

Hosszú évekre nyúló kutatások szerint az időskori boldogságot és elégedettséget a stabil kapcsolat jelenléte jósolja be a leginkább. Ezek közül sem akármilyen kapcsolat, hanem a hosszú, romantikus párkapcsolat. A kutatás során a legegészségesebb nyolcvanéves résztvevők elmondták, hogy ötvenéves korukban voltak a legelégedettebbek a kapcsolatukkal. Ez alapján a boldogság titka nem a szerelembe esés, de nem ám! A titok a szerelemben maradásban rejlik. Ez persze nem a jogi kapcsolatot, vagyis a törvényes házasságot jelenti. A kutatás szerint a házasság csupán két százalékkal dobta meg a szubjektív jóllét élményét. A jóllétet nagyon erőteljesen meghatározza a kapcsolatunkkal való elégedettség, amiben a szerelem nem viharokban, mélységekben és magasságokban van jelen, hanem stabil szereteten, kölcsönös megértésen és elkötelezettségen alapul.

A boldogság tehát nem a grandiózus tetteken alapszik, hanem a stabil kötődésen, ami nem tartja fenn önmagát. Ebből a szempontból mindannyian lehetünk romantikus alkatok, amikor egy hosszú távú kapcsolat mellett döntünk, és dolgozunk azon, mi lesz velünk a mindent eldöntő csók után.

A CIKK SZERZŐJÉRŐL

Szabó Jennifer a Dívány pszichológus szakértője.

 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

 

Oszd meg másokkal is!
Mustra