6 nyugtató tevékenység, amely valójában még több szorongást okoz

Diósi Szilvia
GettyImages-1415178626
Olvasási idő kb. 5 perc

Vannak bizonyos megküzdési mechanizmusok, amikről azt gondolnánk, hogy segítenek enyhíteni a stresszt, pedig valójában éppen az ellenkezőjét érik el. Összeszedtünk 6 ilyet, amit jobb, ha elkerülsz.

A megküzdési mechanizmusokat tudatosan vagy tudattalanul használjuk, hogy elkerüljük egy nehéz kérdés megoldását vagy a szembenézést a kellemetlen gondolatokkal és érzésekkel. A stressz elkerülése nagyszerű módszernek tűnhet arra, hogy kevésbé legyünk stresszesek, de ez nem feltétlenül így van. Leggyakrabban a szembenézés a problémával az egyetlen módja annak, hogy hatékonyan csökkentsük az általa okozott stresszt. Íme 6 olyan tevékenység, ami csak elsőre tűnhet hatásosnak a stressz csökkentésére.

1. Tévénézés vagy vásárlás

Mindannyiunknak szüksége van néha a menekülésre és a kényeztetésre, az ilyen megküzdési mechanizmusokba azonban, mint amilyen a sorozatok nézése vagy a vásárolgatás, könnyű beleragadni. Az ilyen típusú viselkedés gyakran az érzelmek elkerülésének egy formája, ami még több stresszhez vezethet. A kutatások arra jutottak, hogy a nehéz gondolatok elfojtása hosszú időn keresztül rossz mentális és fizikai egészséghez vezethet. Az erős érzelmeket érezni, feldolgozni és kezelni kell.

Helyette érdemes olyan cselekvéseket választani, amik azonnal oldják a stresszt, például sétálni menni, táncolni vagy beszélgetni egy baráttal. Egy másik lehetőség a légzőgyakorlatok alkalmazása, például belégzés az orron keresztül, annak visszatartása, majd kilégzés az orron keresztül, és addig ismételgetni, amíg változást nem érzünk. Egy gyors zuhanyzás is segíthet; a meleg víz ellazíthatja az izmokat, és csökkentheti a feszültséget, míg a hideg víz javíthatja a keringést, és csökkentheti a kortizolszintet.

A megnyugtató tevékenységek növelhetik a stresszt
A megnyugtató tevékenységek növelhetik a stressztvladans / Getty Images Hungary

2. Azt mondogatni, hogy ne gondolj többé rosszra

A rossz dolgokkal is foglalkozni kell, sőt, sokszor egy gondolat azért válik intenzívebbé, mert megpróbáljuk elkerülni. Ha egy kellemetlen gondolattal nem lehet mit kezdeni, nem lehet megoldani, azt el kell engedni, mert megakadályoz más gondolatokat. A szakértők szerint meg kell tanulni kevésbé kontrollálni a gondolatainkat, ez ugyanis enyhíti a stresszt, illetve segíthet a kényszerbetegségen és a pánikbetegségen.

3. Sok ember véleményének kikérése

Néha, amikor egy kihívással nézünk szembe, hajlamosak vagyunk arra, hogy másoknak a véleményét kikérjük, tőlük várjuk a visszajelzést. Ez azonban néha bonyolítja a dolgokat. Ha sok különböző tanácsot kapsz másoktól, az elvonhatja a figyelmet arról, amit valójában érzel. Ehelyett érdemes csendben leülni, és magadban átgondolni, hogy mit érzel.

4. Fehér zaj hallgatása

Hallottam már én is, hogy megnyugtat, segíti az elalvást, saját példám alapján is tudom, hogy nekem még sosem jött be, de a szakemberek szerint is növelheti a szorongást. Bár a fehér zaj egyeseknek segíthet ellazulni, ha meditációval együtt használják, mások túlságosan stimulálónak találhatják a magasabb hangfrekvenciákat. Helyette ki lehet próbálni egy nyugodt lejátszási lista hallgatását, amely lágy vagy romantikus hangulatú dalokat tartalmaz.

További feladatok bevállalása szorongást okoz
További feladatok bevállalása szorongást okozCarol Yepes / Getty Images Hungary

5. Igent mondani további feladatokra figyelemelterelésként

Jó taktikának gondolhatod, hogy ha mással foglalkozol,és bevállalsz pluszfeladatokat, akkor az lefoglalja az agyad. Azonban amikor elkezdünk igent mondani olyan dolgokra, amelyekre nincs időnk, vagy nincs meg hozzá a megfelelő érzelmi vagy mentális állapotunk, akkor elkezdünk neheztelni. Ez növelheti a stressz-szintet, és szorongást, pánikot és depressziós tüneteket okozhat.

Ilyenkor inkább érdemes nemet mondani, sőt, amit el lehet halasztani, azt nyugodtan halaszd el. Muszáj szándékosan időt szakítanod az öngondoskodásra, még akkor is, ha néha nagyon nehéz szembenézni a problémákkal. Az öngondoskodás magában foglalhatja a sétát a barátokkal, a természetben töltött időt, a meditációt vagy a mély légzés gyakorlását.

Ami pedig az elvégzendő feladatokat illeti, készíts listákat, hogy fontossági sorrendbe állítsd őket. Ez segít rendszerezni a gondolataidat, és csökkenti a nyomást, hogy emlékezz rájuk.

6. A stressz figyelmen kívül hagyása vagy annak színlelése, hogy nincs

Az elkerülés soha nem működik. Csak súlyosbítja a helyzetet. Inkább tarts szünetet, hogy valami pihentető vagy üdítő dolgot csinálj. A legjobb, ha időt szánsz arra, hogy megelőzd a stresszt, ebben segíthet a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás, a megfelelő pihenés és az, hogy ne legyél túl szigorú önmagaddal. A gondolataid, problémáid megértésében sokat segíthet még a naplóírás is.

Néha nagyon nehéz megérteni a másikat, talán te is érezted már úgy, hogy elbeszéltek egymás mellett. Úgy tűnik, hogy ennek alapja is van, a kutatók szerint 5 különböző „stressznyelvet” beszélhetünk, összeszedtük, melyek ezek.

DOGZ Fesztivál a Városligetben!

Szeptember 7-én kutyás bemutatókkal, falkasétával, izgalmas előadásokkal, tanácsadással és gyerekprogramokkal vár mindenkit az év legnagyobb kutyás rendezvénye.

Regisztrálj az ingyenes rendezvényre!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek