Az 5 legrosszabb ital, ami bizonyítottan megrövidíti az életed

GettyImages-77188488

A következőkből jobb, ha semennyit vagy csak minél kevesebbet iszol, mert rendszeres fogyasztásukkal az egészségedet károsítod.

Igen, mi is sejtjük, hogy melyek azok az italok, legalábbis az egyik csoportjukat egészen biztosan mindenki jól tippeli meg. Ám akad egy pár, amiket talán minden egyes nap fogyasztunk, mégsem gondoltuk eddig, hogy már a tudománynak is van határozott állásfoglalása arról, miért nem kellene innunk ezekből egy kortyot sem.

A magas víztartalmú folyadékok különösen fontosak a szervezet napi funkcióinak fenntartásához, például a méreganyagok kimosásához, a kémiai egyensúly fenntartásához és a szövetek helyreállításához – emelte ki a témában Janice Padilla dietetikus.

Míg egyes italok (például a víz és az édesítetlen tea) segítik a szervezet működését és elősegítik a hosszú távú egészséget, más folyadékok kevésbé valószínű, hogy meghosszabbítják a várható élettartamot. De vajon melyek a legrosszabbak?

1. Gyümölcslé

Sajnos a gyümölcslé ivása nem a legnagyobb segítség, ha az ember hosszú életet szeretne.

Ennek az az oka, hogy a gyümölcslé gyakran nagy mennyiségű cukrot tartalmaz, ami megemelheti a vércukorszintet. Számos tanulmány összefüggésbe hozza az édesítőszerek túlzott használatát a rövidebb élettel, melyek ronthatják a glükóz- és lipidanyagcserét, a gyulladások szintjét az elhízáson keresztül.

„A legjobb megoldás az, ha egészben fogyasztjuk el a friss gyümölcsöt, hogy megszerezzük a fontos vitaminokat és egyéb tápanyagelőnyöket, például a rostokat” – mondja.

Ha valaki ragaszkodik a gyümölcslevekhez, akkor naponta csak egy adag természetes gyümölcslevet fogyasszon, hozzáadott cukrok nélkül – mondja Jennifer Bruning dietetikus és a Táplálkozási és Dietetikai Akadémia szóvivője.

„Annak érdekében, hogy a vércukorszint ne emelkedjen gyorsan, igyuk a gyümölcslevet étkezés közben” – fűzte hozzá.

2. Alkohol

Ezt azért mi is sejtettük: az alkohol megnehezíti az egészséges öregedést.

„Az alkohol olyan méreg, amely a test minden sejttípusára hatással van – emeli ki Bruning. – Míg a testünk képes feldolgozni bizonyos alkoholokat és kiüríteni a rendszereinkből, a hosszú távú fogyasztása, különösen nagy mennyiségben, hozzájárulhat a szívbetegségek, a szélütés, a májbetegség, a rák és más krónikus betegségek kialakulásához.”

Ha ez nem lenne elég rossz, „az ivás gyengíti az immunrendszert, és hozzájárulhat a demenciához vagy a kognitív problémákhoz” – tette hozzá Bruning.

A statisztikák pedig megdöbbentőek: a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szerint a munkaképes korú felnőttek körében minden 10. haláleset a túlzott alkoholfogyasztás miatt következik be.

„Ha valaki úgy dönt, hogy iszik, tartsa minimálisan a szintet” – folytatta Bruning, akinél ez maximum napi egy italt jelent. 

3. Szénsavas üdítők

A túl sok szénsavas ital kortyolgatása korlátozhatja az élethosszunkat is. A probléma az, hogy legtöbbünk hatalmas mennyiséget iszik belőle.

A szakértők szerint az édesített italok adják a hozzáadott cukrok fő forrását a nyugati étrendben. „A magas hozzáadott cukortartalmú étrendek számos krónikus egészségi állapothoz kapcsolódnak, beleértve a szívbetegséget, a rákot és a 2-es típusú cukorbetegséget” – idézte Bruning.

És a diétás üdítő sem biztos, hogy jobb: egyesek számára az ezekben az italokban lévő mesterséges édesítőszerek gyomor-bélrendszeri problémákat, például puffadást, gázképződést és hasmenést okozhatnak.  

Ha ez tömény, akkor mondjuk tényleg sok
Ha ez tömény, akkor mondjuk tényleg sokboonchai wedmakawand / Getty Images Hungary

4. Édesített tea

A tea flavonoidokat tartalmaz, amelyek erős növényi vegyületek. Antioxidánsként működnek, és védik a sejtműködést. De ezek az egészségügyi előnyök eltörpülhetnek, ha a teánk cukorral és aromákkal van tele. Semmivel sem jobb döntés ez a változat, mint egy adag szénsavas ital. 

„Régóta tudjuk, hogy ez a magas cukortartalom hozzájárul a súlygyarapodás és az elhízás előfordulásához – mondja Padilla, hozzátéve: – Ennek az az oka, hogy a túlzott cukorbevitel befolyásolhatja az anyagcserét, és növelheti az étvágyat.”

5. Cukros kávék

Nem is gondoltad, hogy a reggeli italod az életedre törhet, pedig sajnos ez így igaz. Hacsak nem feketén iszod a kávédat, valószínűleg extra üres kalóriákat fogsz felhörpinteni a reggeli csészével.

Egy kis adag tejszín, krémesítő, cukor és szirup havi egy alkalommal nem nagy ügy, ám napi italként hosszú távon hatással lehet az egészségedre. Ne feledd, a túlzott cukorbevitel a krónikus betegségek, köztük a szívbetegség, a rák és a 2-es típusú cukorbetegség nagyobb kockázatával jár együtt!

„Arról nem is beszélve, hogy nagy mennyiségben a koffein megzavarhatja az alvást, megemelheti a testhőmérsékletet és növeli a gyomorváladékot” – sorolta Padilla, miért érdemes mértékkel és okosan kávézni.

Ebben csakis frissen facsart narancs lehet
Ebben csakis frissen facsart narancs lehetbenstevens / Getty Images Hungary

A szakember hozzátette: a helyzetet rontja, hogy egyesek energiaitalokat kevernek alkohollal, ami szinte méreganyag. Ez dupla csapás, ha az egészségünk károsodásáról van szó.

A szakértők azt mondják, nem muszáj örökre lemondanod kedvenceidről, de tartogasd a ritka alkalmakra, mert a mértékletesség kulcsfontosságú. Ez azt jelenti, hogy időnként az ember  kényeztetheti magát egy pohár üdítővel vagy koktéllal, amíg többségében vizet iszik, és a legtöbb napon korlátozza a cukros italok és alkohol fogyasztását.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra