Emberhez méltatlan halál – hogyan kell elengedni a haldokló szerettünket?

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

A halál sehogyan sem jó. Bár nem lehet megválasztani a módját, de biztos sokakban felvetődött már a kérdés, hogy melyik a jobb: hirtelen, váratlanul távozni, vagy súlyos betegség után, felkészültebben várni a halált? Mind a kettő fájdalmas, és a gyászolóknak ugyanolyan nehéz feldolgozni.

A legtöbb ember számára nincs nagyobb veszteség annál, mint örökre elválni attól, aki fontos volt számunkra. Egy szülő, egy gyermek, egy társ, egy testvér vagy egy barát elvesztése sokszor feldolgozhatatlannak tűnik.

Aki tegnap még nevetett, ma már hangtalan

A hirtelen távozás időt sem ad arra, hogy felocsúdjunk. Hogy elfogadjuk, ami még tegnap létezett, ma már nincs. Hogy aki tegnap még nevetett vagy mérgelődött, mától már hangtalan. Hirtelen meghalni borzasztó.

Nem szeretünk beszélni a halálról
Fotó: Owl Stories / Getty Images Hungary

Ám az a nehéz, hogy hosszú szenvedés árán távozni sem kevésbé az. Sőt… Néhány hónappal ezelőtt még minden rendben volt. Itt-ott fájt, de nem lesz baj. Azért vizsgáltassunk ki mindent. Rák. 

Áttét itt, áttét ott, szinte semmi remény. Legalábbis a gyógyulásra semmi, talán arra igen, hogy emberhez méltó utolsó napok, hetek, hónapok legyenek.

Hogy milyen lehet azt megtudni, hogy ennyi volt, nincs tovább? Belegondolni is szörnyű, hát még átélni.

„Amikor feldolgozásról és elfogadásról beszélünk, az nem egy olyan dolog, ami elsőre megtörténik. Ha azt mondom, hogy elfogadom, hogy meg fog halni a szerettem, az egy kőkemény belső munkának az eredménye, ami hosszú idő alatt történik meg, és nagyon egyedi. A gyászra nincsen egységes recept, hogy mit lehet ilyenkor tenni, mindenki figyeljen arra, hogy neki milyen szükségletei vannak” – tanácsolta Szikszay Luca, a Szent László Kórház Onkológiai Centrum Hospice részlegének pszichológusa.

Amikor elkezdődik a „végjáték”

Nem is szeretünk beszélni a halálról. Persze hogy nem, hiszen nem egy kellemes családi ebédtéma. Mégis, amikor megtudod, hogy már nincs is olyan messze, fel lehet rá készülni. Talán.

El lehet rendezni az ügyes-bajos családi dolgokat, ki lehet békülni, akivel még érdemes. Rendelkezhetünk vagyonról, temetésről, extra kívánságokról. Hétköznapibb lesz a halál.

Nincs olyan, hogy jól meghalni… Amit a filmekből látunk, hogy hirtelen lecsukja a szemét, semmilyen testi változást nem látunk rajta, az utolsó szavai az összes szerettének szól, miközben lezárja a dolgait, ez a legritkább esetben tükrözi a valóságot. Ráadásul egy olyan elvárást állít a hozzátartozókkal szemben, aminek nem tudnak megfelelni” – mondta a pszichológus.

Aztán kezdetét veszi a „végjáték”. Egyre növekvő fájdalmak, egyre tehetetlenebb mozgás, étvágytalanság, felfekvés, pelenka és a végtelen szomorú tekintet haldokló szerettünk szemében. Majd a kérdés: mikor lesz már ennek vége? Aki egykor csupa erő, tekintély volt, heteken át várja a megváltást: a halált.

Küzdeni a holnapért? Egy darabig lehet, mert az életösztön nagyobb.

A legtöbb embernél ez működik, akkor is élni akarunk, amikor már nincs miért. Aztán egyszer csak elfogy minden: se remény, se erő.

Amikor elfogy a remény és az erő
Fotó: Jasmin Merdan / Getty Images Hungary

Elengedni, de hogyan?

Várni a halált. Furcsa párosítás. Várjuk a nyaralást, az étteremben a vacsorát, egy új családtag érkezését, de a halált? Azt nem szoktuk. Kivéve, amikor már minden emberi méltóság odalett, és a távozás már nem a legrosszabb dolog, ami történhet.

„A haláltól a megváltást várni egy borzasztóan bűntudatkeltő gondolat. Ez gyakran kínozza a hozzátartozókat. Van egy nagyon nehéz élethelyzet, amitől szabadulni szeretnénk, ami nagyon szorosan összefonódik a hozzátartozónkkal kapcsolatos érzéseinkkel. 

Ha igyekszünk megérteni, dolgozunk azon, hogy kettéválasszuk ezt a két szálat, akkor enyhülést hozhat az a gondolat, hogy: kívánhatom a nehéz élethelyzet végét, ami nem jelenti azt, hogy ne szeretném végtelenül azt, akit emiatt el fogok veszíteni.

Külön kell választani, mert lehet a haldoklót nagyon szeretni, de egy ilyen élethelyzet, amitől fizikailag és érzelmileg is ki van fáradva mindenki, annak kívánhatjuk a végét. A több hónapos pelenkázás, emelgetés, se enni, se aludni nem tud a hozzátartozó: bizony van joga azt érezni, hogy ettől szabadulni szeretne” – tette hozzá Szikszay Luca.

Küzdeni a holnapért? Egy darabig lehet
Fotó: dtokar / Getty Images Hungary

A gyász nehéz és kimerítő időszak 

A veszteséget minden ember egyedi módon éli át, a maga tempójában. A gyász nehéz és kimerítő időszak, de sokszor az is, míg odáig eljut az ember. Előfordul, hogy semmi nem készít fel minket erre, csak jön és letarol mindent. Szakértők a gyász több szakaszáról szoktak beszélni, s valóban az egészet végig kell járni.

Nincs előre megjósolható idő, ami alatt a gyász véget ér, és siettetni sincs semmi értelme.

Hogy az idő segít? A pszichológus szerint valóban tud, de közben szükség van a belső megmunkálásra, hogy az elfogadhatatlant elfogadhatóvá alakítsuk.

„Ez nem könnyű feladat, és sok energiát igényel. Ezt a folyamatot támogatni tudják a rituálék, család, barátok, önsegítő csoportok, szükség esetén szakemberek – ahol megélhetem azt, hogy bármikor beszélhetek veszteségemről, anélkül, hogy bírálva lennék érte. Ha csak az időre hagyjuk, hogy »begyógyítsa a sebeket«, akkor a gyászolók gyakran esnek abba a csapdába, hogy csak hátra kell dőlniük, és minden rendbe jön. Majd hónapok múlva szembesülnek azzal, hogy az idő önmagában nem elég. Idő kell a belső munkához, siettetni nem lehet. De a belső munka meg fogja hozni az enyhülést” – véli a pszichológus.

Sokan elsőre a sokk érzését élik át, amikor elveszítik a szerettüket. A tagadás, hogy „ez nem lehet igaz”, teljesen normális reakció, ahogyan a düh és a tehetetlenség érzése is. „Miért történt mindez éppen vele?” – hányan teszik fel ezt a kérdést. Válasz sosincs.

Mi segíthet mégis? Talán a hit… Getty Images Hungary
Fotó: picture alliance

„Nincs arra szabvány, hogy mennyi időnek kell eltelnie, hogy feldolgozottnak lehessen tekinteni a gyászt, bőven van, aki egy éven túl is gyászol, de ilyen esetben azért már érdemes lehet szakemberhez fordulni, hogy ránézzenek közösen, hogy egy lassabb feldolgozású vagy esetleg komplikált gyászról van-e szó. Mivel utóbbinak hosszabb távon fizikai és pszichés következményei is lehetnek” – mondta a Szent László Kórház Onkológiai Centrum Hospice részlegének pszichológusa.

A gyász alatt sokan nem tudnak tisztán gondolkozni

Elménk dolgozik, próbálja felfogni a felfoghatatlant, de nem ritka az az érzés, hogy csak árnyéka vagyunk önmagunknak. Az élet hirtelen megváltozott, és úgy kell alkalmazkodni ehhez, hogy ezt a változást mi nem akartuk.

Mi segíthet mégis? A hit. A hit abban, hogy ő már nem szenved, de ez csak egy átdolgozottabb gyász esetén tud erőt adni.

A pszichológus szerint az elején sokkal dühösebbek és zaklatottabbak a gyászolók. „Sokan ilyenkor magányosnak érzik magukat, Isten – vagy bármilyen hitrendszer – által elhagyatottnak, becsapottnak. A »friss« gyászolóknak elsődleges segítség: az értékelésmentes, elfogadó, megtartó légkör, a biztonság, a kiszámíthatóság, a kapcsolódás, a valahova tartozás érzése, a gyász megoszthatóságának érzése, mivel gyakran tartanak attól, hogy már terhelik környezetüket a történetükkel.

Aki elment,egyszerűen kiszállt ebből a világból. Mi itt maradtunk a fájdalommal. Ösztönből cselekszünk, sírunk, de ha kell, letöröljük a könnyeket, és hiszünk abban, hogy neki már jobb…”

 

Malina Adrienn
Malina Adrienn
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.

Testem

Krónikus betegségre utalhat, ha nyáron ilyen az arcbőröd

A nyári napsütésben mindenkinek kipirul kicsit az arca, ám ha a pír tartóssá válik, égő érzéssel párosul, vagy apró hajszálerek, esetleg pattanásszerű göbök jelennek meg az orrodon és az orcádon, annak komoly egészségügyi oka lehet. A rozacea egy krónikus, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amelynek a legfőbb ellensége éppen a nyári hőség és a napsugárzás. Az UV-sugarak ugyanis nemcsak tágítják az ereket, de szétrombolják a bőr védőrétegét és súlyos gyulladásokat indítanak el.

Offline

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia riviérára, hanem egy cseh erdő mélyén megbúvó, mocsarakból varázsolt luxusbirodalomba utaztak. Marienbad (Mariánské Lázně) az Edward-korabeli építészetével, neobarokk kolonnádjaival és csodatevő forrásaival a világ legbefolyásosabb embereinek lett a menedéke. VII. Edward angol király itt próbált (sikertelenül) lefogyni a tízfogásos vacsorák mellett, miközben a német költőfejedelem, a 74 éves Goethe egy 17 éves fiatal lány miatt veszítette el a fejét, és kért házassági közvetítést a porosz királytól.

Offline

Romulus és Remus legendája: ki alapította valójában Rómát?

Romulus és Remus történetét szinte mindenki ismeri: a két ikertestvért egy nőstényfarkas nevelte fel, majd egyikük megalapította Rómát. A legenda évszázadokon át a város eredettörténetének számított, a történészek szerint azonban a mítosz mögött sokkal összetettebb politikai és hatalmi játszmák húzódtak meg.