Görög Ibolya: „A Gábor Zsazsa-effektus a perccsászárok olcsó húzása az interneten”

Olvasási idő kb. 6 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ha a vacsoraasztalnál ülve te is gondolkodás nélkül felkapod a telefonod, amikor a főnököd hív, nemcsak hibát követsz el, hanem illemszabályt is sértesz. Hogy mi ezzel a baj? Csupán csak az, hogy a fogorvosi székből se pattan fel senki, ha csöng a mobilja.

Az internet és a közösségi média térhódításával a viselkedéskultúránk is folyamatosan változik. Ennek ellenére az online tér illemtana még kiforratlan, és sokszor íratlan szabályok híján csupán az ösztöneinkre hallgatva viselkedünk. A kellemetlen szituációk elkerülése érdekében Görög Ibolya protokollszakértőt kértük meg arra, hogy tanácsaival segítsen nekünk, hogy milyen támpontokhoz igazodva kommunikáljunk a virtuális térben.

Vannak olyan illemszabályok, amelyek napjainkban okafogyottá váltak? Ha igen, akkor említene ezek közül néhányat?

Természetesen változnak a viselkedési szabályok, de sokkal lassabban, mint maga a társadalom. Ahogy szoktam mondani, a viselkedésünk viszi át a kultúrát a hátán. Márai Sándor ezt szebben megfogalmazta: „A műveltséget nem csak a könyvek mentik meg. A műveltséget a köznapok apró reflexei mentik meg.” Régebben komoly szabályai voltak például a kalapviselésnek – ma meg már nem is hordunk kalapot. Régen egy nő nem mehetett el egyedül rendezvényre. Csak akkor ismerkedhetett meg egy férfival, ha azt bemutatja neki valami közös ismerős. Régen, ha egy nő felállt az asztaltól, például, hogy kimenjen „bepúderozni az orrát”, a férfiaknak is fel kellett állniuk. Külön kódexe volt annak, hogy hogyan kell valakit megszólítani, legyen akár tekintetes, méltóságos vagy nagyságos úr. Reggelig sorolhatnám.

Régen egy nő csak akkor ismerkedhetett meg egy férfival, ha egy közös ismerős bemutatta őket egymásnak
Fotó: Morsa Images / Getty Images Hungary

Az internet és a közösségi média térhódításával már nemcsak a közszereplők, hanem mindazok a nyilvánosság előtt élik az életüket, akik önszántukból, a közzétett posztjaikkal beengedik a kíváncsiskodókat a magánéletükbe. Tudna mondani olyan példákat, melyek egyértelműen arról árulkodtak, hogy az illető nem gondolkodott, mielőtt a posztját közzétette?  

A közösségi média használata egy vadonatúj terep a viselkedéskultúrában. Nincsenek még fix szabályai, most alakul. De valahol zsigerben mindenki érzi, ha neveletlenséget lát. Például sokan rosszallják, hogy ha felraknak egy képet, mémet, bármit, azt mások átemelik a saját oldalukra. Én erre azt mondom, hogy amit egyszer nyilvánosan kitett valaki, az nyilvános marad. Ezt kellene tudni nagyon azoknak a közismert embereknek is, akik sírnak-rínak, ha rossz kommenteket kapnak.

Görög Ibolya felhívta a figyelmet arra, hogy ami kikerül az internetre, az mindig is nyilvános marad
Idézőjel ikon

A legirritálóbb, hogy a közízlésben az terjedt el, hogy a „szexi” a minden.

És ha egy tizenkét éves kislány ezt elhiszi, és felrak magáról egy általa szexinek tartott képet, azzal visszaélhetnek, és pár év múlva már ő is szégyellné. Tudni kell, hogy ami egyszer felkerült a világhálóra, az fenn is marad. A celebek – és most az olcsó, perccsászárokról beszélek – azért, hogy beszéljenek róluk, a legközönségesebb gondolataikat is megosztják, kipakolják magánéleti gondjaikat, fricskát adva a közízlésnek.

Idézőjel ikon

Én ezt Gábor Zsazsa-effektusnak hívom.

A Covid és a kényszer szülte, hogy az utóbbi években megszaporodtak az online előadások, értekezletek, konferenciák, tréningek. Milyen alapvető illemszabályokat sérthetünk meg, és milyen hibákat követünk el egy-egy ilyen bejelentkezés során?

Amikor kitört a pandémia, bezárkóztunk, megszűntek az előadásaim. Rákényszerültem vén fejemmel utánanézni, hogy mi az a Zoom, a stream. Legelőször bekapcsolódtam résztvevőként egy online előadásba, hogy lássam, mi is ez.

Idézőjel ikon

Sorban megjelentek a résztvevők, volt, aki evett, más épp fésülködött, volt, aki félig háttal állt, volt, aki ráfeküdt az asztalra… Elképedtem.

Hiszen, ha virtuálisan is, de képpel ott vannak, mintha élőben lennének. Szemben kell leülni, egy pohár víz vagy bögre kávé ott lehet, de enni nagy illetlenség ilyenkor is. Tudni kell – az előadónak is –, hogy mi van a háttérben, mit akarok közölni. Ha szemkontaktust akarok teremteni, nem a képernyőt kell nézni, hanem a kamerát.

A videókonferencia közben nem illik étkezni
Fotó: Morsa Images / Getty Images Hungary

Az adott esetben az előadó szembetűnő hibája – és ezt már máskor is láttam –, hogy mondat közben hirtelen leáll, mondja, majd, és megint leáll. Ez azért van, mert az ő képernyőjén feljöttek a buborékok a résztvevők közléseivel, és az előadó közben ezeket is olvassa. Ezzel pedig sérti a résztvevőket. Vagy kapcsolja ki a buborékokat, vagy kezelje azt egy kollégája. Aztán amikor odakerültem, hogy itthonról tartsak előadást, egyszer kipróbáltam. Kerestem a lakásomban olyan hátteret, ami rendezett, kiválasztottam, melyik asztal lesz a jó magasságú a laptopomnak, kipróbáltam a Skype „beállítások – kép és hang” gombjával, hogy mi látszódik, hova üljek, ha felállok, hogyan látszódom. De úgy éreztem, nem vagyok hiteles, többet ilyet nem is vállaltam.

Sokszor előkerül a kérdés: mit kezdjünk a mobiltelefonunkkal a vacsoraasztalnál? Ha fontos hívást várunk, illik-e otthagyni az asztaltársaságot egy beszélgetés erejéig?

Megbolondulok ettől! Mindenki nyomkodja, megy be a busz alá. Teljesen függők lettek az emberek. Többször előfordult, hogy valaki felhív, és miközben beszélünk, lehúzza a vécét. Nem vicc! Tudni kell, hogy remek eszköz a telefon, nekem is van, de ez csak eszköz, és nem az életem irányítója! A konkrét kérdésére: társaságban, legyen az vacsora, munkamegbeszélés, randevú, nem hagyom elöl, és főleg nem nyomogatom, mert ezzel nagyon megsértem az ott lévőket. Az emberi kapcsolatokban a szemkontaktus a legfontosabb, anyukánk is mondta, hogy „nézz rám, ha beszélek hozzád”. Ha leülnek, és az illető folyamatosan le-lenéz a telefonjára, azt jelenti, hogy te nem vagy fontos, bezzeg a telefonom! El kell tenni. Jaj, de ha a főnököm hív?

Idézőjel ikon

Erre a válaszom, hogy nem felvenni kell, hanem az első adandó alkalommal visszahívni. A fogorvosi székből se pattan fel senki, ha csöng a mobilja.

A világhálón általában tegező formulát használunk, legyen szó fórumról, levelezőlistáról vagy egy csoportról, ahol ismeretlen ismerősökkel vagyunk kapcsolatban. Mi az az online szituáció, amikor a tegeződés nem tolerálható?

A tegezés-magázás kérdése forró téma. Nagyon elterjedt vélemény, hogy a nyelvünk folyamatosan változik, és ez igaz is. Merthogy az angol ’you’ az a ’te’. De ez téveszme. Az angol csak a Jóistent tegezi – ahogy mondják. El tudják képzelni, hogy mikor egy angol úr a királynál tesz látogatást, és az uralkodót „you”-nak szólítja, akkor tegezi? Valahol mélyen a lelke mélyén mindenki tudja, hogy kit lehet és kit nem lehet tegezni. Nálunk az a szokás, hogy a nők egymást, a férfiak egymást tegezik. Férfi nőt nem tegezhet le, de hosszan sorolhatnám a szabályokat. Ez a közösségi oldalakon már nagyon laza, mindenki tegez mindenkit. Ennek ellenére, ha nekem ismeretlen ír üzenetet, magázva írja. Mert a lelke mélyén ott a fék, hogy idősebb is, nő is – tehát magázom. 

Egy-egy gyors üzenetváltásnál megesik, hogy megszólítás és elköszönés nélkül írunk egymásnak. Mikor elfogadható ez, és mikor sértünk ezzel illemszabályt?

Ha aznap először írok például üzenetet egy barátnőmnek, azzal kezdem, hogy „szia”, aztán mikor már oda-vissza írunk, nem szólítom meg, akkor már „beszélgetünk”. 

Említette, hogy ön ügyel arra, hogy 24 órán belül megválaszolja a leveleit. Önmaga megnyugtatása érdekében döntött így, vagy ez is már egy illemszabály, amit mindazoknak tudnia kellene, akik elektronikusan leveleznek?

Az, hogy mindenki válaszoljon a levelemre 24 órán belül, a vágyálmaim egyike. Az emberek sokszor nem értik meg, hogy a levél elküldése önmagában nem kommunikáció, válasz nélkül az egy nagy semmi. Minimális tisztelet, hogy ha mást nem, annyit írjunk vissza, hogy megkaptam a levelét, később válaszolok. 

Az e-mailre is illik postafordultával legalább annyit reagálni, hogy megkaptuk
Fotó: Manuel Breva Colmeiro / Getty Images Hungary

Ha most írna egy új illemkönyvet, milyen élethelyzetekre, szituációkra koncentrálna, hol lenne szükség egyértelmű szabályokra, hogy elkerülhessük a kellemetlenségeket? 

Már nem akarok új könyvet írni, a 6 opusomban igyekeztem minden területre kitérni, legyen az étterem, gyógyfürdő, iskola, munkahely, családlátogatás, felsorolni sem tudom. Ami valóban szükségessé vált, az online tér illemtana. Ezt a pandémia alatt átdolgozott két könyvem végén – Tanácsoskönyv, illetve A nyilvánosság kelepcéi – külön fejezetben írtam le. Nem új könyv kell, hanem valami hangosbemondó: viselkedj úgy, ahogy azt szeretnéd, hogy veled viselkedjenek.

Enterol

Készülj tudatosan a nyaralásra!

Az Enterol alkalmazható az utazással összefüggő, fertőzéses eredetű hasmenés megelőző kezelésére is. Az Enterol alkalmazását 5 nappal az utazás előtt már érdemes megkezdeni és az utazás teljes
időtartama alatt folytatni.
Te már becsomagoltad?

Enterol – A tudatos probiotikumválasztás.

hirdetés

Advertisement
Juhász Marianna
Juhász Marianna
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.

Testem

Krónikus betegségre utalhat, ha nyáron ilyen az arcbőröd

A nyári napsütésben mindenkinek kipirul kicsit az arca, ám ha a pír tartóssá válik, égő érzéssel párosul, vagy apró hajszálerek, esetleg pattanásszerű göbök jelennek meg az orrodon és az orcádon, annak komoly egészségügyi oka lehet. A rozacea egy krónikus, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amelynek a legfőbb ellensége éppen a nyári hőség és a napsugárzás. Az UV-sugarak ugyanis nemcsak tágítják az ereket, de szétrombolják a bőr védőrétegét és súlyos gyulladásokat indítanak el.

Offline

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia riviérára, hanem egy cseh erdő mélyén megbúvó, mocsarakból varázsolt luxusbirodalomba utaztak. Marienbad (Mariánské Lázně) az Edward-korabeli építészetével, neobarokk kolonnádjaival és csodatevő forrásaival a világ legbefolyásosabb embereinek lett a menedéke. VII. Edward angol király itt próbált (sikertelenül) lefogyni a tízfogásos vacsorák mellett, miközben a német költőfejedelem, a 74 éves Goethe egy 17 éves fiatal lány miatt veszítette el a fejét, és kért házassági közvetítést a porosz királytól.

Offline

Romulus és Remus legendája: ki alapította valójában Rómát?

Romulus és Remus történetét szinte mindenki ismeri: a két ikertestvért egy nőstényfarkas nevelte fel, majd egyikük megalapította Rómát. A legenda évszázadokon át a város eredettörténetének számított, a történészek szerint azonban a mítosz mögött sokkal összetettebb politikai és hatalmi játszmák húzódtak meg.