Így gondoskodj magadról, ha a saját főnököd vagy - egyéni vállalkozók öngondoskodása

A cafeteria, az elegendő szabadság és az év végi jutalom jár az alkalmazottaknak, ám a vállalkozóknak nem mindig jut ezekből. Kivéve, ha elkezdenek tudatosan törekedni arra, hogy saját maguk legjobb főnökei legyenek, akárcsak mai történetünk főszereplője.

„Egyéni vállalkozó vagyok, és adok magamnak egy 4 részes juttatási csomagot” – írja Kelly Burch, aki azt is megosztotta, miért tartja mindezt élete egyik legjobb döntésének.

„10 éve szabadúszó író vagyok. Az elmúlt két évben kifejlesztettem egy remek juttatási csomagot saját magam számára” – kezdte történetét a szerző.

„A magamnak adott csomag elemei a következők: nyugdíj-előtakarékosság, egészségbiztosítás, wellness-szünetek és a nyaralások”

– fűzte hozzá, majd elárulta, miért és hogyan jutott a fontos elhatározásra. 

Megéri magunkba is fektetni
Megéri magunkba is fektetniLuis Alvarez / Getty Images Hungary

A pénz nagyszerű dolog, de a másodlagos előnyök óriási változást hozhatnak az életminőségben – vallja a szerző, aki azt is elárulta, ő sem mindig gondolkodott hasonlóan. 

„Ez egy olyan lecke, amelyet a 10 éves szabadúszó munkám során keményen megtanultam. Független vállalkozóként az idő nagy részét a bevételem maximalizálásával töltöttem. Akkor még úgy gondoltam, hogy a juttatások csak olyan luxust jelentenének, amiről le kell mondanom azért, hogy még több pénzt szerezzek. Sajnos emiatt kiégtem, és azzal sem foglalkoztam, miből lesz normális nyugdíjam” – részletezte Burch.

Azt mondja: a járvány időszakában jött rá, hogy a munkahelyi juttatások fontosak a testi, lelki és anyagi egészség szempontjából, és ha nincs főnöke, magának kell kezébe vennie az ügyet. Mindezek együttesen hozzájárulnak ahhoz is, hogy vállalkozása magasabb szinten működjön. Amint rájött, azonnal bevezetett magának egy juttatási csomagot, ezekkel az elemekkel: 

1. Nyugdíj-megtakarítás

Évekig nyomasztották a nyugdíj-előtakarékossággal kapcsolatos gondolatai és félig kész tervei, amiket egyre sürgetőbbnek érzett pontosan meghatározni.

„Tudtam, hogy hosszú távon szeretnék vállalkozó lenni. Nyitottam egy számlát, amely lehetővé teszi, hogy nettó bevételem 25%-áig hozzájáruljak később nyugdíjamhoz. Közel sem vagyok a maximumon, de a havi automatikus átutalás nyugalmat ad, tudván, hogy gondoskodom a jövőbeli énemről” – írta beszámolójában. 

2. Egészségbiztosítás és bármi, ami segít egészségesnek maradni

Azokban az országokban, ahol nem egyértelmű, hogy az egészségügyi ellátáshoz mindenki ugyanolyan színvonalon jut hozzá, az egészségbiztosítás az egyik fő oka annak, hogy az emberek visszariadnak az önálló vállalkozói tevékenységtől.

„Nem hibáztathatom őket – sokba kerül biztosítást vásárolni a piacon, de el kellett fogadnom, hogy az egészségbiztosítás megvásárlása csak egy újabb üzleti kiadás” – emelte ki a szerző, aki ma már nem sajnálja a pénzt az egészségére, szívesen költ bármire, ami lelki vagy testi egészségének megőrzéséhez hozzájárul.

3. Időt szánni a wellnessre

„Egy hagyományos üzlethez hasonlóan azt szeretném, ha az alkalmazottam – ez esetben én magam – a legjobbat nyújtaná.

Ennek támogatására beépítem a wellnesst a mindennapjaimba, és ma már nem sajnálom rá az időt és a pénzt, mert remekül feltölt.

A legtöbb embernél később kezdem a napot, hogy minden reggel részt vehessek egy fitneszórán. Miközben elveszítek egy órát a munkanapomból, produktívabb vagyok, mint akkor, ha reggel 9-kor azonnal az asztalomhoz ülnék anélkül, hogy elmennék az edzőterembe” – áll a beszámolóban. 

A wellness része a napsütés és a friss levegő is.

„Folyamatosan a szabadban dolgozom, néha tartok egy kis szünetet, hogy sétáljak néhány percet az interjúk között.

Lehet, hogy ezek a szünetek nem járulnak hozzá a számlázható óráimhoz, de minden bizonnyal hatékonyabbá teszik az asztalomnál töltött időmet” 

– fűzte hozzá.

4. Szabadidő

Cégtulajdonosként az ember könnyen belekerülhet abba a gondolkodásmódba, hogy azt hisszük, minden összeomlik, ha egy pillanatra visszalépünk.

„Egy évtized szabadúszó életmód bebizonyította, hogy ez nem így van. Kellemetlen lehet szünetet tartani az üzletben, de kényszerítem magam, hogy megtegyem. A kiégés elkerülése érdekében kötelezővé teszem magamnak, hogy évente két hét teljes szabadságot vegyek ki. Ez azt jelenti, hogy nem nyitok ki számítógépet, vagy nem nézek gyorsan e-maileket a telefonomon – még a közösségi médiától is igyekszem távol maradni” – folytatta. 

Ilyen alkalmakkor, ahol csak lehetséges, előre dolgozik a rendszeres ügyfelek számára. Így nem éri nagy anyagi hátrány, hiszen a szabadság hete előtt pluszórákat vállal be.

„Szeretek magamnak dolgozni – ez kiteljesedést ad, és lehetővé teszi számomra, hogy egyensúlyt teremtsek a munka és család között.

Most, hogy elkezdtem figyelni a juttatási csomagomra, még jobban érzem magam a munka és a magánélet egyensúlyában” – zárta történetét az írónő.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra