Mi segít, ha a szakítástól szenvedünk?

Olvasási idő kb. 8 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Van egyáltalán bármi, amit ilyenkor tehetünk magunkért? Vagy el kell fogadni, hogy ez fáj, aztán majd csak elmúlik? Pszichológus szakértőink válaszolnak.

Szakítani általában rettenetesen rossz dolog. Akkor is, ha velünk szakítanak, és akkor is, ha mi vetünk véget a kapcsolatnak. Indulatok törnek ilyenkor a felszínre, düh, csalódottság, szomorúság keveredik bennünk, vádoljuk a másikat, küzdünk a lelkiismeretünkkel, és általában a legkevésbé sem tudjuk elképzelni, hogy leszünk-e még valaha jól. De vajon hogy lehet a szakítást kevésbé fájdalmassá tenni? Mi segít nekünk túljutni a szenvedésen? Erre a kérdésre válaszolnak a szerkesztőség pszichológus szakértői, köztük a SelfGuide pszichológiai műhely alapítói. Sorozatunk korábbi részeit itt olvashatod el. 

Milanovich Domi: Ne onnan várd a gyógyulást, ahonnan a csalódás ért

Szakításkor két dolog tudatosítása segít nekem a legtöbbet. Egyrészt igyekszem szem előtt tartani, hogy a továbbiakban ne onnan várjam a gyógyulást, ahonnan a csalódás ért. Ez leírva roppant egyszerűnek tűnik, ám a szerelmi bánat rendkívül beszűkült tudatállapot. Ilyenkor az összes gondolatunk a másik körül forog, sokféle érzelem kavarog bennünk, folyton róla beszélünk, miközben arról fantáziálunk, hogy egy szép napon majd bekopog az ajtónkon, erősen átölel minket, elmondja, hogy mekkorát tévedett, és akkor rendbe jön minden. Ez azonban vágyteljesítő gondolkodás csupán, a valóságban aligha fog bekövetkezni.

Másrészt arra törekszem, hogy méltósággal tudjam szabadon engedni azt, aki menni akar. Ha jobban belegondolsz, az egyik utolsó dolog, amivel még ki tudod fejezni a másik iránti szeretetedet, az éppen az, hogy nem keltesz benne bűntudatot, nem mondod el mindennek, nem zaklatod, nem öntöd rá az elkeseredésedet, hanem elfogadod és tiszteletben tartod a döntését, bízol benne, hogy jól mérte fel a helyzetet. Ettől persze még nem kell úgy tenned, mintha nem lennél dühös vagy szomorú, de ezeket a negatív érzéseket már nem vele fogod feldolgozni.

A negatív érzéseinket már nem az exünkkel dolgozzuk fel.
Fotó: MarinaZg / Getty Images Hungary

Tegyél jót magaddal, és – hacsak nincsenek közös gyerekeitek vagy vállalkozásotok – egy ideig kövesd a zéró kapcsolattartás elvét: ne nézegesd a közösségi médiában, ne kérdezgess felőle a közös ismerősöktől, hanem próbáld elterelni a figyelmedet. Kicsit olyan ez, mint egy elvonókúra. Idő kell ahhoz, hogy kiürüljön belőled az élmény és alábbhagyjon az iránta érzett sóvárgás. Ha te vagy az, aki szakított, felajánlhatod, hogy nem mész el pár hónapig azokra a programokra, amiket a másik visszaigazol. Talán lemaradsz egy-két izgalmas eseményről, viszont sokat segíthetsz a másiknak, hogy jobban legyen, töltődni tudjon. Azt is érdemes megbeszélni, hogy ki és milyen esetekben keresheti a másikat. Itt is annak az igényeihez lenne jó igazodni, akinek nagyobb csalódást jelentett a szétválás. Majd hónapok vagy évek múltán becsekkol, amikor már nem romantikus értelemben is képes viszonyulni hozzád.

Addig persze még hosszú az út. Eleinte pokolian nehéz minden, és meg kell tanulni örülni a legapróbb dolgoknak is. Hogy meg tudtál nézni egy filmet, ami teljesen kikapcsolt. Hogy elmentél futni, és kijött belőled egy csomó feszkó. Hogy tudsz olvasni, pár összefüggő órát aludni, emberek között lenni. Amikor pedig ezen is túl vagy, rájössz majd arra is, hogy mennyi mindenre fel lehet használni ezt az érzékeny időszakot: a barátságaid megerősítésére, új hobbik felfedezésére, utazásra, munkahelyi célok elérésére vagy önmagad tudatos fejlesztésére.

Szalay Ágnes: Légy kíméletes magadhoz!

Akár te döntöttél a szakítás mellett, akár téged hagytak el, akár az derült ki, hogy elárultak a kapcsolatban, egy fájdalmas szakítás krízishelyzet. Életed számos területén változnak meg a dolgok, az önbecsülésed is sebet kaphatott, mély szomorúságot élhetsz meg. Első és legfontosabb, hogy legyél kíméletes magadhoz. Fogadd el, hogy ez fáj, és ne várd azt magadtól, hogy meg se rezdülj bele, mint „mások”. Ezzel együtt tehetsz magadért, hogy ne süppedj bele vészesen a reménytelenségbe, és gondoskodj magadról ebben a nehéz időszakban.

A kíméletesség a kulcs.
Fotó: praetorianphoto / Getty Images Hungary

A reziliencia annak a mértékét jelenti, hogy mennyire, mennyi idő után képes valaki egy trauma, krízis után újra elfogadható, tartalmas életet élni, akár még örömet is érezni. Különbözők vagyunk ezen a téren, de ez a különbözőség nem veleszületett, hanem tanulható, és az ember saját döntéseitől is függ. Egy szakítás után is felhasználhatod, amit a kutatók találtak arról, hogy mit tesznek, hogyan élnek a reziliens emberek, szemben azokkal, akiknek nagyon hosszú időre megtöri az életét egy krízis.

Figyelnek a testükre, gondoskodnak arról, hogy a fizikai energiájuk megmaradjon. Ez több dolgot is jelent. Gondoskodj arról, hogy egészségesen étkezz, ha nincs étvágyad, vagy ha felfalnád a fél cukrászdát bánatodban, akkor is. Aludj eleget! És mozogj, sportolj! A mozgás felszabadít olyan anyagokat, melyek természetes nyugtatóként, kedélyjavítóként működhetnek, és a természetben lét szintén hozzájárulhat a depresszív hangulat enyhítéséhez.

Rendezetten élnek, van napi rutinjuk. Szakítás után csábító magzatpózban az ágyban heverészni, hagyni elharapózni a lakásban a káoszt, elengedni a dolgok szervezését, hiszen úgysincs értelme már semminek. Ennek is meglehet a maga helye, de egy idő után érdemes visszavenni a gyeplőt az életedben, vagy ha eddig összevissza éltél, akkor mostantól fokozottan koncentrálni a rendszerre. Legyen fix programod, tartsd az étkezéseket, lásd előre, mikor mit fogsz tenni.

Normálisan kommunikálnak. Bármennyi a szomorúság és a düh benned, ne azokon töltsd ki, akik a közeledben vannak. Bár lehetséges, hogy elég énfókuszú állapotban vagy, igyekezz figyelni a körülötted lévő emberek érzéseire.

Hosszú távon gondolkoznak, vannak céljaik. A szakítással elképzelhető, hogy felborult a jövőképed, de lehetséges találni olyan célokat más területeken, munkában, hobbiban, amiket eddig még talán meg sem fogalmaztál magadnak.

Ápolják a kapcsolataikat. Lehet, hogy nem érzel erőt magadban másokhoz, és inkább begubóznál. De az is előfordulhat, hogy éppen most nyílik ki a világ. Eddig esetleg magadra és a partneredre koncentráltál, és most azon kapod magad, hogy elbeszélgetsz kollégákkal vagy a melletted ülővel a vonaton. Érdemes lehet tudatosnak lenned abban, hogy nyiss más emberek felé. Semmi különös beszélgetések ismerősökkel vagy mély találkozások rég nem látott barátokkal segítenek abban, hogy újra megtaláld a helyed az életedben.

Csonka Balázs: A veszteséget nem kell, és nem is lehet gyorsan feldolgozni

Egy szakítás elsősorban veszteség, gyász, amiben ugyanakkor viszonylag kevés hagyományra, kulturális tudásra támaszkodhatunk. Míg a halálesetekhez köthető gyászfolyamatban a különböző néphagyományok a legprecízebb rituális szabályozást adják, vagyis pontosan leírható, hogy kinek mikor mit kell csinálnia ilyen esetekben, a szakítás esetében ilyen nincs. Amire az ember ilyenkor támaszkodhat, azok a közelmúlt mintái, a szerelmi bánat regényekben, dalokban és költeményekben megörökített, szélsőséges manifesztálódásai. Vagyis miközben azt látjuk és halljuk, hogy szakítás után az ember iszik, mint a gép, a kardjába dől, szíven lövi magát, a vonat elé ugrik, a másik ágya körül vakog, dunnája csücskére áll ragyogón, stb., de legalábbis úgy érzi, ezt tenné a legszívesebben, semmi nem szól arról, mit kellene tényegesen tennie, hogy jobban legyen, hogy ez az egész, ami vele történt, elviselhetőbbé váljék.

A veszteség feldolgozásához idő kell.
Fotó: Mike Powell / Getty Images Hungary

Mindez azért nagyon fontos, mert a gyászfolyamatnak az egyik alapvető szakasza, amikor az ember a veszteségből fakadó óriási fájdalmát és feszültségét strukturált, ritualizált tevékenységekkel oldja. Alapvető, mert ez teszi lehetővé, hogy az illető „összeszedje magát”, illetve „fel tudja dolgozni a történteket”. A veszteséget tehát nem kell, és általában nem is lehet azonnal és gyorsan feldolgozni.

A későbbiekben a legfontosabb szerintem az, hogy minél őszintébben tudatosítsuk magunkban az érzéseinket. Ambivalensek lesznek. Ezt azért jó tudni, mert az ambivalens érzésektől hajlamosak vagyunk megijedni, nehezünkre esik például egyszerre szeretettel kötődni valakihez és dühösnek lenni rá. Érdemes pedig látni, hogy ezek az érzések vezetnek el első körben oda, hogy tovább tudjunk lépni, hogy ne ragadjunk bele a haragunkba, vagy éppen a ragaszkodásunkba. Ez az elvezetés ott kezdődhet például, ha megkérdezzük magunktól, kire vonatkoznak ezek az érzések, és hogy melyik részünk érzi ezt tulajdonképpen. Lehet például, hogy a másik személyéhez kötődünk, de lehet, hogy ahhoz, akit gondoltunk, reméltünk, akartunk, hogy majd lesz belőle. Ezen a ponton már érdemes valamilyen önismereti munkába fektetnünk – pszichológus szakembert megkeresni vagy egy csoportba beiratkozni –, de innen már el lehet indulni, és ránézni a kapcsolódás dinamikájára, hogy mi is történt valójában. Ez lesz a továbblépés kulcsa, a lehetőség arra, hogy a jövőben új, boldogabb kapcsolódásaink lehessenek.

Sákovics Diana: Tegyük azt magunkért, amit egy barátunkért is megtennénk

Egy szakítás átkozottul fáj. Nem véletlenül. A szoros szociális kapcsolatok fenntartása alapvető lelki szükségletünk, így ha valakit elveszítünk, aki közel állt hozzánk, az evolúciós szempontból a túlélésünket veszélyeztető állapot, tehát a szervezetünk intenzív jelzéseket küld a veszélyről. Vagyis fáj. Nagyon fáj. Ebben az időszakban – éppen úgy, ahogy a szerelemnél – a kritikus gondolkodás nem éppen az erősségünk, elöntenek bennünket az érzések, sóvárgunk a másik után, rágódunk a múlton meg a milettvolnahán, és gyakran nehezen engedjük ki a másikat a látóterünkből: csekkolgatjuk a közösségi médián, felhívjuk vagy üzeneteket küldünk neki. Ez pedig nem sokat segít abban, hogy jobban legyünk. Sőt. Ilyenkor ugyanis félinformációkból következtetünk a másik érzéseire (ő már túl van az egészen, nem is hiányzom neki, nem is szeret, utál, haragszik rám), történeteket szövünk arról, mit csinál vagy kivel van éppen. Ebben a helyzetben érdemes tudatosítanunk azt, hogy nem lettünk gondolatolvasók, nem tudhatjuk, hogy mi van a másikban, mit él ő át, így ha ilyen gondolatokon kapjuk magunkat, akkor érdemes a figyelmünket visszafordítani oda, amiről biztos tudásunk van: saját magunkra. 

Nem mindegy, kire figyelünk.
Fotó: Stockbyte / Getty Images Hungary

Mit érzek én? És mire van szükségem akkor, amikor így érzem magam? Mi segít rajtam? Mi nyugtat meg? Mi tölt fel? Mi az, amit én meg tudok tenni magamért? Ezek azok a kérdések, amikre a figyelmünket fordítani érdemes. A válaszok persze egyénenként változhatnak, de az általában igaz, hogy a szeretteinkkel, barátainkkal, családunkkal töltött idő sokat segít ilyen helyzetekben. A társaság enyhíti a magányt, megerősít abban, hogy léteznek még kapcsolataink, szeretnek minket. Hasonlóan jót szokott tenni az, ha elkezdünk figyelni az életmódunkra: az alvásra, evésre, testmozgásra, arra, hogy minél többet legyünk a természetben. Vagyis érdemes tudatos figyelmet fordítani az öngondoskodásra, a saját testünk és lelkünk ápolására. Mit tennék, ha egy barátomnak fájna így? Mit mondanék neki? Mit javasolnék? Ha válaszolunk ezekre a kérdésekre, választ kapunk arra is, hogy gondoskodjunk jól magunkról. Mert ez az, amire ilyenkor a leginkább szükségünk van: tegyük azt magunkkal, magunkért, amit egy barátunkért is megtennénk. 

Ha képesek vagyunk követni ezt az irányt, akkor könnyebb elkerülni a rágódás, az önostorozás, az önkínzás csapdáit, és segítünk magunknak abban, hogy könnyebben épüljünk fel a szakításból. Gyors persze így sem lesz, a másik elvesztése még hosszú ideig fájhat, bár ha megtesszük magunkért, amit lehet, egyre csökkenő intenzitással. 

Milanovich Domi
Milanovich Domi
Szalay Ágnes
Szalay Ágnes
Csonka Balázs
Csonka Balázs
Sákovics Diana
Sákovics Diana
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.

Testem

Krónikus betegségre utalhat, ha nyáron ilyen az arcbőröd

A nyári napsütésben mindenkinek kipirul kicsit az arca, ám ha a pír tartóssá válik, égő érzéssel párosul, vagy apró hajszálerek, esetleg pattanásszerű göbök jelennek meg az orrodon és az orcádon, annak komoly egészségügyi oka lehet. A rozacea egy krónikus, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amelynek a legfőbb ellensége éppen a nyári hőség és a napsugárzás. Az UV-sugarak ugyanis nemcsak tágítják az ereket, de szétrombolják a bőr védőrétegét és súlyos gyulladásokat indítanak el.

Offline

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia riviérára, hanem egy cseh erdő mélyén megbúvó, mocsarakból varázsolt luxusbirodalomba utaztak. Marienbad (Mariánské Lázně) az Edward-korabeli építészetével, neobarokk kolonnádjaival és csodatevő forrásaival a világ legbefolyásosabb embereinek lett a menedéke. VII. Edward angol király itt próbált (sikertelenül) lefogyni a tízfogásos vacsorák mellett, miközben a német költőfejedelem, a 74 éves Goethe egy 17 éves fiatal lány miatt veszítette el a fejét, és kért házassági közvetítést a porosz királytól.

Offline

Romulus és Remus legendája: ki alapította valójában Rómát?

Romulus és Remus történetét szinte mindenki ismeri: a két ikertestvért egy nőstényfarkas nevelte fel, majd egyikük megalapította Rómát. A legenda évszázadokon át a város eredettörténetének számított, a történészek szerint azonban a mítosz mögött sokkal összetettebb politikai és hatalmi játszmák húzódtak meg.

Testem

Sokan csak legyintenek rá, pedig meddőséget okozhat: ezért nem szabad elviselni a menstruációs fájdalmat

Generációk óta él a köztudatban a tévhit, hogy a menstruációval járó kínzó görcsöket és fájdalmakat a nőknek egyszerűen el kell viselniük. Egy friss magyar kutatás szerint a fiatal nők közel egyharmada szenved rendszeresen az erős menstruációs panaszoktól, sokan mégis csak legyintenek a tünetekre, vagy a félelem miatt halogatják a kivizsgálást. Pedig a háttérben olyan alattomos, nehezen diagnosztizálható betegségek állhatnak, mint az endometriózis vagy a PCOS.

Önidő

Kiderült: így éri meg a legjobban pénzt váltani a nyaralásra

A nyaralók számára fontos kérdés, hogy hol éri meg legjobban pénzt váltani az utazás előtt. Az elmúlt hónapokban jelentősen erősödött a forint, hiszen míg március elején egy euró még 390 forint volt a bankközi árfolyamok alapján, addig júniusra az érték már 355 forint körül alakult. Ez a kedvező helyzet azt jelenti, hogy bárhol is váltson az ember, most lényegesen olcsóbban lehet külföldi devizát venni, mint néhány hónappal ezelőtt.

Mindennapi

Augusztustól drágul az egyik budapesti közlekedési forma

Augusztus 1-jétől többe kerül majd taxival utazni Budapesten, miután a Fővárosi Közgyűlés módosította a taxirendeletet. A döntés szerint az alapdíj 1100 forintról 1300 forintra, a kilométerdíj 440 forintról 521 forintra, a percdíj pedig 110 forintról 130 forintra emelkedik.

Életem

76 centire csökkent a Balaton vízszintje: ennyire kell aggódni miatta

A Balaton vízállása 2026. június 25-én mindössze 76 centimétert ért el. Bár a tó állapota miatt sokan aggódnak, szakértők szerint összetett kérdésről van szó. A vízszint puszta magassága önmagában ugyanis nem alkalmas arra, hogy pontos képet kapjunk a magyar tenger aktuális ökológiai állapotáról.