Miért ne lehetne rendetlen a lakás?

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

A rendetlen otthon tényleg a belső zűrzavar kivetülése lenne? Van egyáltalán bármilyen közünk ahhoz, hogyan alakítja ki a másik ember a személyes környezetét? És miért gondolják sokan, hogy bírálhatják miatta?

Annyira jó nézegetni a magazinokban a stílusosan berendezett lakásokat! A színek harmonizálnak, a kanapén a díszpárnák katonás rendben sorakoznak, a szőnyeg szépen kisimítva, és a polcokon is csak jelzésértékkel áll egy könyv vagy cserép növény. Bizonyára rengeteg időt szánnak arra, hogy megkomponáljanak egy-egy beállítást, és valljuk be, meg is van az eredménye. Ilyenkor úgy érzem, üdítő lehet ilyen rendezett környezetbe hazaérni a hosszú fárasztó nap után, és itt tölteni a mindennapokat. Sehol egy halom gyerekjáték, egy elhagyott iskolatáska, a kabátok szépen felakasztva a helyükön, a cipők a szekrényben, és a konyhapulton sem sorakoznak bizonytalan eredetű poharak, bögrék. Aztán az első bódulat elmúltával rájövök, hogy ezt a steril minimalista stílust nem nekem találták ki.

A minimalizmus ellenségei

Először is növénymániás lévén nem elégszem meg egyetlen orchideával az ablakban, inkább a minél több annál jobb elven működöm, és amikor be kell telepíteni a kertben szépen megerősödött leandereket, nem mondanám, hogy kis helyet foglalnak. Aztán ott vannak a könyvek. Szeretem a könyveket, szeretek olvasni, és ugyan a szüleimtől örökölt könyvmennyiség még dobozokban pihen, és csak azok vannak kint a polcon, amik kedvencek, és amiket mostanában olvastunk, az igazat megvallva elég kaotikus látványt nyújtanak, nem olyanok, mint egy szép díszkötéses sorozat. Na és a nippek. A mindenféle teljesen funkció nélküli kacat, amik azért vannak a polcokon, vagy valahol fellógatva, mert mindegyik egy emlék, vagy mert nagyon tetszik. Egyszóval nem az a letisztult megjelenés uralkodik nálunk, mint a magazinok lapjain.

A rendetlen otthon nem mindenkit zavar
Fotó: ljubaphoto / Getty Images Hungary

A rendetlen otthon kudarc

Ettől persze még lehetne akár rend is, de nálunk sajnos mostanában nincs rend. És már ettől, hogy ezt így leírom, ösztönösen elkezdem gyűjteni a mentségeket, miért is nem tudok rendet tartani a saját lakásomban. Mert hát a társadalmi elvárás szerint, nekem mint nőnek, kötelességem rendben tartani az otthonunkat, hogy megfelelő környezetet teremtsek a családnak, gyerekeknek, és ha ez nem sikerül, akkor az egyértelműen kudarc. Mert vagy nem osztottam be megfelelően az időmet, vagy nem tanítottam meg a gyerekeket elpakolni maguk után, vagy túl sokat dolgozom és elhanyagolom a családomat, és még sorolhatnám. Vagy ha nem kudarc, akkor elítélendő jellemhiba, hisz biztosan lusta vagyok. És ez természetesen nem csak a családanyákat érinti, egy egyedülállóról ugyanúgy ítélet születik.

Az ítélkezők

A minap láttam egy „rendrakós” videót, amiben a fiatal anyuka két 3 év körüli gyerkőccel bemutatta, hogyan varázsol rendet a káoszból. Összehajtogatta a halomnyi művészien széthajigált ruhát, majd betette a tiszta edényeket a mosogatógépbe, elhúzta a kanapét és kiseperte alóla a játékokat, amik persze mind egyben voltak és egy porcica sem szaladgált köztük, tehát egyértelműen látszott annak, aki szokott takarítani és rendet rakni, hogy ez egy szépen megrendezett bemutató. És így is ilyen hozzászólások születtek:

Idézőjel ikon

„Ez egyértelműen az ő hibája. Nem lett volna szabad hagynia, hogy ennyire káosz legyen.”

Idézőjel ikon

„Szegény gyerekek, hogy így kell felnőniük!”

Idézőjel ikon

„Ha mindennap csak egy kicsit foglalkoznál a lakással, nem lenne ekkora rumli.”

Idézőjel ikon

„Hogy lehet ilyen igénytelen valaki? Én három gyereket neveltem fel, és mindig rendet és tisztaságot tartottam.”

És ilyen megnyilvánulások tömkelege érkezett a videó alá.

„Mi ez a felfordulás?”Prostock-Studio / Getty Images Hungary
Fotó:  

Nem olyan ritka, mint gondolnánk

Gyermeknevelés témájú, és kismamás csoportokban rendszeresen olvasható bejegyzés, olyan anyukáktól, akik nem tudják utolérni magukat, nincs semmire idejük, természetesen rendrakásra sem, és segítséget kérnek, vagy csak kipanaszkodják magukat, hogy enyhüljön a bennük lévő feszültség. Ők is, ahogy sokan mások, meg vannak róla győződve, hogy mindenki másnak sikerül otthon rendet tartani, és csak ők ilyen szerencsétlenek. Ezen a fórumon általában az együttérzés dominál. Megnyugtatják őket, hogy nincsenek egyedül, más is így van ezzel, másnál is van „kupi”, és ez teljesen normális, nincs velük semmi baj. 

Ez nem a másikról szól

De egyáltalán miért van erre szükség? Egyrészt miért éreznek egyesek kényszert arra, hogy bírálják a másikat valamiért, amihez igazából semmi közük? És itt nem a segítő szándékú javaslatokra gondolok. Ha az illetőt zavarja, hogy rendetlen a lakása, és emiatt eleve rosszul érzi magát, miért akarnak még egyet rúgni belé? Ha meg nem zavarja, akkor miért akarják mindenáron elrontani a hangulatát? Személyes véleményem szerint ilyenkor az embereket egyáltalán nem is érdekli a másik, vagy hogy mit okozhat neki az ő véleményük. Inkább saját nagyszerűségüket szeretnék a világba kiáltani, elmondva, hogy az életük ezen területén ők milyen jól teljesítettek, vagy egyszerűen nem érzik jól magukat a bőrükben, és a legegyszerűbben úgy tudják erről elterelni a figyelmüket, ha mással foglalkoznak. És bár a közösségi oldalak és az internet segítségével ezt már széles körben megtehetik, ez egyáltalán nem új keletű dolog. A szomszédságban, munkahelyi közösségekben terjedő pletykák egy része ugyanezt a célt szolgálja.

Mi az, ami tényleg számít?

Másrészt mi magunk miért hagyjuk, hogy mások véleménye ennyire fontossá váljon, hogy ez alapján határozzuk meg saját értékeinket, képességeinket? És itt nem a családról, hozzátartozókról, szűkebb környezetről beszélek, hisz az természetes, hogy az ő véleményük számít, de azt gondolom, hogy ők normál esetben nem ítélkeznek, inkább segítenek, ha látják, hogy rászorulunk. 

Egy őszinte baráti kapcsolatban sem az alapján ítélem meg a másikat, hogy milyen rend fogad nála.

Ha hozzánk jönnek barátok, persze megteszem a tőlem telhetőt, hogy a lehető legkellemesebb környezetben fogadjam őket, de nem stresszelek rajta, ha nem sikerül teljes rendbe vágnom a lakást. Ha valakinek ez a legfontosabb, inkább ne is jöjjön.

Fotó: A mosogatás megvár  Vesnaandjic / Getty Images Hungary

Prioritások

Én szerencsés helyzetben vagyok, mert eljutottam oda, hogy nem nyomasztanak ezek a társadalmi elvárások, el tudtam engedni ezt a fajta nyomást. Felállítottam a saját prioritásaimat és ha választanom kell, hogy elmosogassak, vagy kivigyem a gyerekeket a napsütésben sétálni, akkor egyértelműen a gyerekeket választom, a mosogatás megvár. Ez az én döntésem, ha kevesebb a szabadidőm, arra fordítom, ami fontosabb a számomra. A vicces az, hogy igazából szeretek rendet rakni, takarítani, mert engem teljesen kikapcsol. Ha van rá időm, belelendülök, és akkor nemcsak kívül, de a fiókokban, szekrényekben is rend lesz, csak épp nem marad meg. Egyébként a pszichológusok szerint a rendetlen emberek kreatívabbak és szívesebben próbálnak ki új dolgokat, ami egyáltalán nem negatív jellemvonás. 

Ezt jelentheti, ha rendetlen a lakás

A szakemberek szerint ha otthonunk rendetlen, az jelentheti egyszerűen azt, hogy így szoktuk meg és nem zavar minket, vagy csupán időhiányban szenvedünk. Viszont ha nem ez van a háttérben, és a rendetlenség újszerű jelenség nálad, akkor jelezhet valamilyen nehezebb élethelyzetet, vagy depresszió tünete is lehet. Szóval ha úgy érzed, szükséged van rá, kérj segítséget egy szakembertől! Mert segítséget kérni egyáltalán nem ciki, ahogy az sem, ha rendetlen a lakás.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Jakab Viktória
Jakab Viktória
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ez a gyulladás észrevétlenül teszi tönkre a szíved: így előzheted meg

Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ha a koleszterinszintjük és a vérnyomásuk rendben van, akkor teljesen védettek a szívinfarktussal szemben. A legfrissebb orvosi kutatások azonban rávilágítottak egy eddig háttérbe szorított, néma gyilkosra: a szervezetben megbúvó krónikus gyulladásra. Ez az alattomos folyamat belülről, észrevétlenül marja meg az erek falát, és úgy teszi instabillá a lerakódásokat, hogy az bármikor hirtelen stroke-hoz vagy szívhalálhoz vezethet – függetlenül attól, hogy mit mutat a koleszterin-laborunk.

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.