A természetfotó kiállításon egyetlen kép mellett sem lehet közömbösen elmenni. Modellt álló, amúgy ijedős gőte, egymással brutálisan összecsapó sasok, makróképek a világ szabad szemmel észre sem vehető szépségeiről, égbolton táncoló fényjelenség, dinó alakú baktérium, mormoták játékos összecsapása…
Az Év Természetfotója: Etetés - Haarberg Orsolya / Wild Wonders of Europe
Az idén tizenhetedik alkalommal rendezték meg hazánk, s egyben a régió legjelentősebb természetfotós pályázatát. A legjobbnak ítélt 115 képet a Természettudományi Múzeumban láthatod.
A fotó rádöbbent
Napjainkban aranykorát éli a természetfotózás, mondhatni mozgalommá növekedett - hangsúlyozta a kiállítás megnyitóján Eifert János fotóművész, a zsűri elnöke, aki azt is hozzátette, hogy a veszélyeztetett természeti értékek (legyen az például táj, állat- vagy növényfaj) megörökítése nagyban hozzájárul azok fennmaradásához, védelméhez. Egy-egy jó fénykép számos esetben bírta rá például a törvényalkotókat, hogy védetté nyilvánítsanak növény- vagy állatfajokat, tájakat, természeti és kulturális értékeket.
Sas-harc - Lóki Csaba
Radisics Milán, a naturArt Magyar Természetfotósok Szövetsége elnöke hozzátette: a fotósok általában a természet szép, esztétikus, művészi oldalát mutatják be, és ez a látvány (a fotó) ébreszti fel az emberekben a tudatot, hogy milyen gyönyörű környezettel vagyunk körbevéve - amellyel igenis foglalkoznunk kell!
Modell - Darázs Zsolt
A világ élvonalában
- A naturArt – Az Év Természetfotósa pályázat méltán vívta ki nemcsak a magyarországi, de a nemzetközi fotós világ elismerését - monta Radisics Milán, hozzátéve: a magyar természetfotósok sorra hozzák haza a legrangosabb külföldi elismeréseket. - A nemzetközi szakmai találkozókon egyre gyakrabban teszik fel a kérdést: mi a titka a magyar természetfotósok sikerének?
Levél a víz alatt - Daróczi Csaba
Az egyik titok alighanem az, hogy vagyunk, hogy létezik a magyarországi természetfotósoknak olyan fóruma, amelyen kicserélhetik a tapasztalataikat, összemérhetik tudásukat és képességeiket. A másik titok pedig, hogy a pályázaton egyre többen vesznek részt, évről évre egyre többen mennek a természetbe, hogy megörökítsék a csodáit. A szövetség húsz éves múltja, az utánpótlás nevelés (fotós iskolák) is sokat hozzátett a sikerhez.
Északi fény a nyírerdő felett - Haarberg Orsolya
November végéig
Mitől jó egy fotó? Kérdésünkre Radisics Milán válaszolt:
- A technikai rész - élesség, jó kompozíció, megfelelő fényviszonyok - elengedhetetlen egy jó fotóhoz, de legalább ilyen fontos a mondanivaló, az üzenet és persze az emocionális hatás is. Egyszerűen fogalmazva, jó kép az, amely láttán felkiáltok: Wow, a mindenit! Ha mindezek mellett a fotó megismételhetetlen pillanatot örökít meg, nagy esélye van a sikerre egy ilyen pályázaton. Egyébként a fényképezés egy része tanulható, de a gép mögé kell egy kíváncsi, kreatív személy és elszántság, hiszen egyes felvételekért akár napokat vagy heteket kell „egy helyben ülni”.
Muréna - Tökölyi Csaba
Ha már a jó fotónál és fotósnál tartunk: az Év Természetfotója Haarberg Orsolya Etetés című képe lett (Orsolya kapta az Év természetfotósa díjat is), az Év Ifjú Természetfotósa pedig Rakó Alex, aki Tömegverebedés című képével az Ifjúság kategóriában is győzött.
Verekedő mormoták - Kurucz Ádám
Idén 200 pályázó mérte össze technikai tudását, kreativitását, s a zsűrinek összesen mintegy 4000 kép közül kellett kiválasztania a legjobbakat – ez 115 kép november végéig látható a Természettudományi Múzeumban.