Az Ír Köztársaság délnyugati részén, az ország hatodik legnagyobb városában járunk (elővárosokkal együtt mintegy 90 ezren lakják), mely az azonos nevű megye székhelye és közigazgatási központja. A települést a vikingek alapították, később Írország legtöbb városához hasonlóan normann kézre került: a 13. században Földnélküli János király jelentős erődrendszert emeltetett itt, amely évszázadokon át az ország legjelentősebb védelmi bástyájaként szolgált, ma már azonban csak a helyiek által King John’s Castle néven emlegetett belső vár látható belőle.
A katolikusok és a protestánsok közötti véres vallásháborúk során a település számos ostromot élt át, a harcoknak végül az 1691-ben megkötött békeegyezmény vetett véget, amelyet a hagyomány szerint a vár védője, Patrick Sarsfield egy templomi oltárkövön írt alá – az ún. egyezség köve ma is megtekinthető az erődítménnyel szemben. 1919-ben nemcsak Magyarországon, hanem mai városukban is rövid életű Tanácsköztársaság jött létre, amely Írország történetében az egyetlen szocialista államkísérletnek tekinthető (bár inkább angolellenesség és nem a munkásosztály képviselete jellemezte). Településünk a második világháború után évtizedekig a legszegényebb ír nagyvárosnak számított, mígnem az 1990-es évektől a városba beáramló tőkének köszönhetően újra fejlődésnek indult.
Felkészültél? Jöhet a kép!
Nem volt elég? Vadászd le tegnapi városunkat is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés