Ha megijedünk vagy rossz hírt kapunk, falfehérré válik az arcunk, ha egy kínos szituáció kellős közepén találjuk magunkat, könnyen lehet, hogy elvörösödünk. Ebben a párduckaméleon sem sokban különbözik tőlünk: ez a jópofa hüllő képes a hangulata alapján változtatni a színét.
Színváltó mesterek
De ne rohanjunk a dolgok elébe! Ugyanis amíg mi, emberek többnyire csak a piros és a fehér színt tudjuk produkálni az arcunkba toluló vagy éppen az arcunkból kiszaladó vér mennyiségének függvényében, addig a kaméleonok a teljes színspektrumot képesek produkálni a bőrükön, ráadásul nem is akárhogyan!
A kaméleonok pigmenteket tartalmazó hámrétege alatt egy nanoméretű kristályokból álló réteg rejtőzik. Bizonyos külső tényezők és vegyi folyamatok hatására ezek a kristályok megváltoztatják a helyzetüket. Semleges állapotban szorosan egymás mellett helyezkednek el, azonban ha a kaméleont valamilyen izgalmi inger éri, szétterülnek.
A közöttük lévő távolság pedig a fény színét befolyásolja, amelyet a kristályrács visszaver a felhámba. Ahogy ez a távolság növekszik, a fény úgy változik kékről zöldre, zöldről citromsárgára, citromsárgáról narancssárgára, narancssárgáról pirosra.
Szerelmes kaméleon
A párduckaméleon Madagaszkár északi és keleti részén őshonos, de betelepítették Mauritius és Réunion szigetére is. Legkönnyebben a nedves bozótosokban találhatunk rá. Az egyik legnagyobb és legszínpompásabb kaméleonfaj, a termetesebb példányok az 55 centiméteres hosszt is elérhetik, és az általunk ismert színek bármelyikét képesek magukra ölteni.
Alapszínük lakóhelyüktől függően változik a vibráló kéktől az élénk zöldön át a mélyvörösig. A nemi kétalakúság jegyében a hímek élénkebb színűek, míg a nőstények főként rózsaszínes, narancssárgás árnyalatú barnák.
A párduckaméleonok színére a környezeti tényezőkön túl hangulatuk is hatással van. Az udvarló hím kaméleonok például világos színárnyalatokat öltenek magukra, hogy kitűnjenek a környezetükből, ha pedig szerelembe esnek, kaleidoszkópikus színváltást produkálhatnak.
Ha érdekelnek a természet csodái, olvasd el előző cikkünket is!