Ettől a magyar férfitól tudta meg a világ, mi zajlik a kommunista kényszermunkatáborban

MIchnay Index ÁBTL 3
Olvasási idő kb. 11 perc

Recskről nem lehetett megszökni: azokat hurcolták oda, akiket halálra szánt az Államvédelmi Hatóság. Egyvalakinek mégis sikerült: Michnay Gyula átjutott az osztrák határon, ahol előbb kémnek nézték, majd elsőként értesíthette a CIA-t a kommunista kényszermunkatábor létezéséről.

1947. április 20-án, este fél tízkor a 25 éves Michnay Gyulát Bethlen téri, szoba-konyhás lakásában meglátogatta egy régi barátja. Nem egyedül érkezett: magával hozta egy ismerősét, egy építészhallgató fiatalembert, akinek reggel indult a vonata. Azt kérték tőle, hadd hagyják ott nála a fiatalember bőröndjét reggelig. Michnay belenézett a bőröndbe, amiből női fehérneműk kerültek elő. Nyugodtan álomra hajtotta a fejét – másnap reggel pedig az Államvédelmi Hatóság emberei a borbélyüzletből hurcolták el, ahová nyiratkozni ment le.

"Szabadon hagyása államvédelmi szempontból aggályos"

Michnay ekkor került az Államvédelmi Hatóság látókörébe, annak ellenére, hogy a bőröndös fiatalembert valóban nem ismerte. Először az Andrássy út 60-ban tartották fogva hat hétig, majd átadták az orosz hatóságoknak. Ezúttal a Vilma királyné úton hallgatták ki, cellatársa Nagy Ferenc emigráns magyar miniszterelnök személyi titkára volt, aki Michnay balszerencséjére mindenről beszámolt neki, többek között olyan, államtitoknak minősülő információkról is, ami miatt a karhatalom nem kockáztathatta meg, hogy Michnayt szabadon engedje. Bár tisztázta magát az eredeti vádak alól, és lélekben már a szabadulásra készült, visszakísérték az ÁVH-székházba. A távollétét igazoló papírok helyett azonban egészen más típusú határozatot kapott, amire az volt írva: „Nevezett szabadon hagyása államvédelmi szempontból aggályos.” Michnay ebből megértette: bár ártatlan, internálták.

Katonai pályára szánták

Az ÁVH-nak gyanús lehetett Michnay sokszínű, soknemzetiségű családja és külföldön élő rokonai is. Édesapja katonatiszt volt (akinek egyik századában maga Kun Béla szolgált hadapródként), édesanyja Magyarországon élő amerikai állampolgárságú szülők gyermeke, orvos, dr. Szaliter Szidónia – ő 1944-ben agyonlőtte magát, amikor a Gestapo tudomást szerzett arról, hogy mentőautóval Budapestre, a kormányzóhoz akarja szállítani az ejtőernyővel érkező, titkos szövetségi megbízottat.

Recsk látképe még a kényszermunkatábor létrehozása előtt, 1932-ben
Recsk látképe még a kényszermunkatábor létrehozása előtt, 1932-benFortepan / Flanek-Falvay-Kováts

Michnay Gyula egészen iskoláskoráig – saját megfogalmazása szerint – „hébe-hóba” látta a szüleit: hol magyarul nem beszélő, német anyanyelvű nagymamájánál, hol az amerikai nagyszülőknél lakott. Szülei katonai pályára szánták: előbb Pápán, majd Pécsett járt iskolába, ezt követően pedig Sopronba került, a II. Rákóczi Ferenc tiszti nevelőintézetbe. A soproni évek alatt elsajátított és begyakorolt képességeknek – bár ekkor még nem tudta – később nagy hasznát vette. 30-40 kilométereket kellett gyalogolniuk, mindent megtanultak a fegyverekről, taposóaknákról.

Édesapjával együtt részt vett a titkos ellenállási mozgalomban, és megjárta a munkaszolgálatot is, ahová zsidó származású anyai nagyanyja miatt került. Amerikai állampolgárságú nagyszülei 1930-ban végleg az Egyesült Államokba távoztak. A háború vége Budapesten érte, angol- és franciatudását felhasználva szövetséges katonáknak segédkezett, és azt tervezte: Párizsban, a Sorbonne-on fog továbbtanulni, ahol nagynénje, a Párizs mellett élő Michnay Ida, Clemenceau menye (róla itt írtunk részletesebben) segíti majd.

A recski kényszermunkatáborban

Ebből azonban semmi nem valósult meg: előbb a dél-budai internálótáborba került, ahonnan megpróbált megszökni. Rálőttek, ekkor saját kérésére megoperálták, de érzéstelenítés nélkül. Innen Kistarcsára, majd Recskre került, embertelen körülmények közé. A kényszermunkatáborban többek között hajdani arisztokraták és értelmiségiek raboskodtak, köztük Faludy György költő, aki feljegyezte, hogy a Dachaut és Recsket is megjárt rabtársai szerint Recsk még a koncentrációs tábornál is gyötrelmesebbnek bizonyult. 

Arisztokraták a rizsföldön: ilyen volt a szocializmusban a kitelepítettek életeArisztokraták a rizsföldön: ilyen volt a szocializmusban a kitelepítettek élete

A magyar történelem egyik legsötétebb időszakában csecsemőket és aggastyánokat telepítettek ki, sokszor embertelen körülmények közé.

Tovább olvasom

A kőbányában 1500 fogvatartottat dolgoztattak napi 15 órában, közben éheztették, verték, kínozták őket, és mindannyian tudták, hogy egyikük sem szabadulhat soha.

Michnay Gyula azonban nem akarta Recsken végezni, így amikor hírét vette, hogy a kőművesként dolgoztatott rabok kimehetnek a táborból (természetesen csak szigorú felügyelettel), egy szökési terv rajzolódott ki a fejében.

Michnay Gyula idős korában
Michnay Gyula idős korábanArcanum adatbázis / Népszabadság, 2001

A szökés előkészületei

1951. május 20-án, vasárnap reggel hét rab hagyta el lehajtott fejjel, a kezükben szerszámokat cipelve a recski internálótábort. Egy géppisztolyos ávós tiszt kísérte őket, hogy a drótkerítésen túl felépítsenek egy robbanóanyagok tárolására alkalmas raktárt. Egy ilyesfajta létesítményt túl kockázatos lett volna a táboron belül létrehozni, így a büntetőtábor drótkerítésén ideiglenes ajtót vágtak, majd néhány köztörvényes elítélt megfelelő kísérettel a munka idejére elhagyhatta a tábort. Azon a vasárnapon azonban az ávós tiszt Lőcsey Géza volt, maga is recski rab; a kőművesek pedig azok a rabtársak, akikkel Michnay előkészítette és a legapróbb részletekig megtervezte a szökést: az őrök által levetett, piros csíkkal megjelölt, a foglyoknak kiosztott ávós kabátok közül kettőt úgy varrtak össze, hogy a csík ne látszódjon, gatyamadzaggal rangjelzést is applikáltak rá. A szabóműhelyből elemelték a sapkakészítéshez használt sablont, de szereztek csizmát és nadrágszíjat is, sőt konzervdobozból még egy karórát is fabrikáltak. Az ávósok elengedhetetlen „kelléke”, a géppisztoly pedig festett fából készült, a fűrészüzemben.

Az őrök semmit sem vettek észre

Május 20-án tehát „Lőcsey, mint ÁVO-s, vezette a csoportot, utána a két Stern, Pali és Mendi, továbbá Haraszti és Kertész, kezükben egy-egy vödörrel, utánuk Kihut, vállán egy lapáttal, a végén Mózes és én, egy-egy nagy kővel a hónunk alatt. Pont úgy, ahogy a kőművesek szoktak kivonulni” – idézi fel a Mint Mohamed koporsója című, 2001-ben megjelent önéletrajzi visszaemlékezésében a szökés részleteit. A verőfényes vasárnapon a rabok kihasználták, hogy az őrök figyelme ellankadt:

„Az egyik toronyban az őr elfordult, a másik közömbösen nézett felénk. Valószínűleg az ő gondolatai is hetedhét országban járhattak, várva a közeli váltás idejét, s talán azt tervezte, mit is csinál szabadidejében.

Nem gondolt ő arra, hogy vasárnap van, s ilyenkor a raboknak a táborrendezés az egyetlen munkájuk. Ügyet sem vetett ránk.”

"Az életemért futottam"

Michnay még azt is megtervezte, hogyan nyerjenek néhány métert azáltal, hogy az ávósnak beöltözött rab cigarettára gyújt, majd messzire dobja azt – ha nézik is őket az őrtoronyból, a szem önkéntelenül a mozgást követi, ezalatt a többiek nyerhetnek kilenc métert. Abban maradtak, hogy amint kiérnek az erdőbe, Szlovákia felé veszik az irányt, majd Ausztriába távoznak. A szökött rabok többsége azonban – talán a szabadságtól megrészegülve – nem tartotta be a megbeszélteket, így Michnay végül két társával tudott haladni az előzetes tervek szerint. Éjjel gyalogoltak, nappal gabonatáblákban rejtőzködtek:

étlen-szomjan, sokszor mozdulatlanul várakoztak a tűző napon, nehogy feltűnjenek az őket kereső ávósoknak, akik már mindenhol keresték őket, az árnyékszékektől kezdve a kemencékig.

Bár kockázatos volt, ruhadarabjaikat élelemre cserélték, hogy ne haljanak éhen, máskor jó szándékú emberek segítették őket, akiknek Michnay élete végéig hálás volt:

„Én az életemért futottam. De azok a szabad emberek, akik nekem segítettek, ők a hősök, nem én.

Nekik jár a hála és köszönet. Mert ők háborúságot szenvedtek értem. Mert őket kivétel nélkül mind az ávó begyűjtötte, kivallatta, megkínozta” – vallotta visszaemlékezésében.

Csak Michnaynak sikerült megszöknie

Végül ketten maradtak: az ávóst eljátszó Lőcsey és Michnay Gyula. Dunakeszinél különváltak, így Michnay egyedül ért Budapestre, és szembesült azzal, hogy mindenhol körözik őket. Lőcseyt végül egy barátja lakásában tartóztatta le az ÁVH, Michnay viszont vakmerően vonatra szállt. Répcelakig jutott, majd kockáztatva, hogy őt is elfogják – ekkor már a rendőrség és a katonaság láncot alkotva vizsgálta át a Hanságot – gyalogosan megközelítette a határsávot. Ott négykézlábra állva, tapogatózva jutott át Ausztriába: tudta, hogy aknák vannak a lába alatt, így viszont el tudta kerülni őket. „A nap felvirradt, és messzire lehetett látni.

Odaát, a vasfüggönyön túl épp úgy zöldelltek a fák, fütyültek a madarak, és nőtt a fű, mint az osztrák részen.

1951. június 4-e, reggel fél 6 lehetett. Emberek sehol. Egyrészt örültem, hogy idáig jutottam, de éreztem azt is, hogy az út talán soha nem vezet vissza, nem feledve, hogy mennyi szenvedés maradt a drót mögött” – emlékezett vissza.

Recsken ma nemzeti emlékpark működik
Recsken ma nemzeti emlékpark működikWalter Bibikow / Getty Images Hungary

A vasfüggönyön innen és túl

Kezdetben kémnek hitték, ezért két hétre Ausztriában is börtönbe zárták. Miután tisztázta magát, az Amerika Hangja és a Szabad Európa rádióban beolvasta 520 rabtársa nevét – sok magyarországi hallgató csak ekkor tudta meg, mi történt eltűnt hozzátartozójával. A CIA és a nyugati világ ugyancsak tőle szerzett tudomást a recski kényszermunkatábor létezéséről. Szökése után Michnay hozzátartozói és barátai közül sokakat bebörtönöztek, idős édesapját internálták. Ő maga egy salzburgi menekülttáborban élt, majd a linzi bevándorlásügyi hivatalban dolgozott tolmácsként, valamint fizikai munkákat vállalt. Megnősült, családot alapított, három lánya született. 2011-ben, 89 éves korában hunyt el.

A recski kényszermunkatábort 1953-ban, Sztálin halála és Rákosi bukása után bezárták, a foglyokat rendőri felügyelet alá vonták, vagy börtönbe zárták. Néhányukat szabadon engedték, velük kötelezvényt írattak alá arról, hogy megpróbáltatásaikról soha nem fognak beszélni. A kommunista állampárt mindent megtett, hogy az egykori kényszermunkatábornak ne maradjon nyoma: az épületeket lerombolták, a területet erdősítették, a hivatalos álláspont szerint pedig a recski kényszermunkatábor soha nem létezett. A területen 1996-ban nemzeti emlékparkot létesítettek. A Recsken meggyilkolt áldozatok tömegsírja máig sem került elő. (Borítókép: Index / Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára)

Ha szívesen olvasnál egy másik sikeres disszidálásról, ezt a cikket ajánljuk.

Vadászgéppel szökött a szocializmus elől Nyugatra a magyar főhadnagyVadászgéppel szökött a szocializmus elől Nyugatra a magyar főhadnagy

Zoboki Sándor a Magyar Néphadsereg katonai gépével szökött Olaszországba, amiért távollétében halálra ítélték. Hogyan alakult a sorsa a későbbiekben?

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
El akarta adni a fiát egy anya a neten: állítólag csak tréfa volt
El akarta adni a fiát egy anya a neten: állítólag csak tréfa volt

Furcsa internetes hirdetésre figyeltek fel többen, az anya viccnek szánta.

március 27., 05:46

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • világom
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben

Befejezetlenül áll a milliárdos palotája, mint egyfajta modern kori kísértetkastély.

március 26., 16:46

  • világom
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború

Új nukleáris fegyverkezési verseny kezdődött a világban, és elég borúsak a kilátások.

március 26., 14:38

  • világom
Furcsa titokról árulkodik a múmiák körme
Furcsa titokról árulkodik a múmiák körme

Kleopátra és Nefertiti trükkje is ismert számunkra.

március 26., 20:00

  • világom
Nem tudta megóvni feleségét a deportálástól a paktumról elhíresült Molotov
Nem tudta megóvni feleségét a deportálástól a paktumról elhíresült Molotov

Polina Zsemcsuzsina, Molotov felesége gyakran jelent meg a nyilvánosság előtt elegáns szőrmebundában, Krasznaja Moszkva-illatfelhőbe burkolózva.

március 26., 19:30

  • világom
Ez a világ legerősebb útlevele – a magyar sokat gyengült
Ez a világ legerősebb útlevele – a magyar sokat gyengült

Meglepetésre nem Svájc útlevele lett a legerősebb, Magyarország pedig sokat visszaesett a listán.

1 órája

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • világom
Ezeréves hidat döntött össze az áradás Spanyolországban
Ezeréves hidat döntött össze az áradás Spanyolországban

Videón, ahogy az áradás elsodorja a hidat.

március 24., 08:36

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • világom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom

A magyarok körében is népszerű nyaralóhelynek elege lett a bulizó turistákból, ezért nyárra sem oldják fel a szigorú korlátozást.

március 26., 09:36

  • világom
Döbbenetes videó: így omlott össze a világ harmadik legnagyobb hídja
Döbbenetes videó: így omlott össze a világ harmadik legnagyobb hídja

Még fél évet sem üzemelt a híd, amikor elképesztő módon összeomlott.

március 28., 05:45

  • világom
Ingyen csirkét osztanak ezen a településen: az új gazdákat bármikor ellenőrizhetik
Ingyen csirkét osztanak ezen a településen: az új gazdákat bármikor ellenőrizhetik

Aki nem tartja be az előírásokat, az elveszítheti a lehetőséget.

március 24., 06:30

  • világom
Giccsparádé az Ovális Irodában: egyre furcsábban fest Trump birodalma
Giccsparádé az Ovális Irodában: egyre furcsábban fest Trump birodalma

Igazán giccses lesz az Ovális Iroda, miután Donald Trump saját ízlésére formálja.

március 24., 06:00

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • világom
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet

Nehéz szívvel hagyta ott Harry herceg az alapítványt, amelyet néhai édesanyja, Diana hercegnő emlékére hozott létre.

március 26., 10:36

  • világom
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza

Emlősökre is átterjedhet a madárinfluenza: egy juh tejéből mutatták ki a vírust.

március 26., 11:10

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • világom
Betiltanák a nyávogást és az ugatást, és farkat is tilos lesz viselni a texasi iskolákban
Betiltanák a nyávogást és az ugatást, és farkat is tilos lesz viselni a texasi iskolákban

Súlyos pénzbírságot kapnának azok a tanárok, akik megengednék, hogy az iskolában állatokat utánozzanak a diákok.

március 25., 06:30

  • világom
Csak robotok dolgoznak ebben az étteremben: te ennél itt?
Csak robotok dolgoznak ebben az étteremben: te ennél itt?

Egy sor előnnyel bír, ha az éttermedben csak robotokat foglalkoztatsz, ráadásul egyelőre még látványosságnak sem utolsó.

március 25., 19:30

  • világom
Tilos meghalni ebben a városban, de szülni sem szabad itt
Tilos meghalni ebben a városban, de szülni sem szabad itt

Aki ezen a sötét szigeten hosszabb-rövidebb ideig él, tulajdonképpen a jegesmedvék vendége.

március 25., 07:26

  • világom
Az Atlanti-óceán közepén borultak fel a magyar hajósok – interjú Havasi Gergővel
Az Atlanti-óceán közepén borultak fel a magyar hajósok – interjú Havasi Gergővel

Két magyar hajós drámai küzdelme a túlélésért.

március 25., 08:20

  • világom
Időnként kettényílik itt a tenger, mint Mózes idejében: különös jelenség az oka
Időnként kettényílik itt a tenger, mint Mózes idejében: különös jelenség az oka

Olyan, mintha a vízen járnál, de csak évente pár nap teheted meg mindezt, amikor a tenger szétnyílik.

március 25., 18:30

  • világom
Bizarr módon egészíti ki jövedelmét a 26 éves idegenvezető
Bizarr módon egészíti ki jövedelmét a 26 éves idegenvezető

Akkora sikert aratott, hogy már több segítőt is felvett maga mellé.

március 25., 15:10

  • világom
Öt nappal korábban kezdődött a világ leglátványosabb eseménye
Öt nappal korábban kezdődött a világ leglátványosabb eseménye

Évről évre milliókat mozgat meg ez a látványos esemény.

március 24., 14:36

  • világom
Elszámolták a Föld népességét: jóval többen lehetünk, mint eddig hittük
Elszámolták a Föld népességét: jóval többen lehetünk, mint eddig hittük

Jócskán alábecsülték a vidéki lakosság létszámát a Földön, ezért a hivatalos 8,2 milliárdnál sokkal többen élhetnek a bolygón.

március 26., 06:30

  • világom
Folyton változtatja a helyét ez a ház: éjszaka kísérteties, ahogy megvilágítják
Folyton változtatja a helyét ez a ház: éjszaka kísérteties, ahogy megvilágítják

Ha jól figyelsz ebben a körforgalomban, te is kiszúrhatsz valami különlegeset.

március 25., 20:00

  • világom
Ez a legbonyolultabb nevű hely a világon: biztosan nem tudod kiolvasni
Ez a legbonyolultabb nevű hely a világon: biztosan nem tudod kiolvasni

Hiába kérdeznék, nem tudnád kimondani, hova készülsz, olyan bonyolult a hely neve.

március 24., 16:00

Érdekességek