A családfő, bizonyos Robert Fooks éppen a konyhában törte fel a padlót egy 60 centiméteres rétegben, hogy a betont, a régi járólapokat és az alattuk lévő földet eltávolítva megnövelje a helyiség belmagasságát, amikor csákánya a 400 éves talajrétegben egy mázas kerámiaedénybe akadt. Ekkor még nem is sejtette, mekkora szerencse érte.
A kerámiaedény több mint 1000 arany- és ezüstérmét tartalmazott, amelyeket még az első angol polgárháború idején rejtettek el.
A háború miatt áshatták el az érméket
A felfedezést követően a házaspár felvette a kapcsolatot egy, a helyben feltárt leletekkel foglalkozó szakemberrel, aki megszervezte az érmék elszállítását a British Museumba, ahol megtisztították és azonosították őket.
A Poorton Coin Hoard néven ismertté vált gyűjtemény I. Jakab és I. Károly aranyérméit, valamint I. Erzsébet, Fülöp és Mária idejéből származó ezüst félkoronákat, shillingeket és hatpennys érméket tartalmazott.
A múzeum azt is megállapította, hogy az érméket valamikor 1642 és 1644 között rejtették el a padlószint alatt, amit verési dátumuk alapján következtethettek ki. Ez egybeesik az első angol polgárháború idejével, amely 1642 és 1646 között tartott.
„A polgárháború talán legfontosabb rövid távú jelentősége I. Károly király 1649-es kivégzésében csúcsosodott ki, ezután az angol történelemben először köztársaság jött létre, amely 11 évig tartott” – nyilatkozta az eset kapcsán Waseem Ahnmed, a londoni University College történelemszakos tanára. Mint mondta,
nem meglepő, hogy az emberek akkoriban elrejtették a pénzüket, mivel ebben az időszakban a hadviselés magában foglalta az ellenfelek tulajdonának lefoglalását.
Ha valaki feltételezett királypárti volt, birtokait lefoglalhatta a parlamenti oldal, és fordítva. A szakember szerint ez lehetett a helyzet a 17. századi háztulajdonos esetében is, mivel Dorset a csapatmozgások és az azokat követő zavargások helyszíne volt.
Mindez arra utal, hogy valaki elásta az érméket abban a reményben, hogy így megőrizheti, majd később visszaszerezheti őket. És bár az első része sikerült, visszaszerzése négy évszázaddal tovább tartott, mint azt tulajdonosuk kívánta.
Kincset értek a házaspár számára
„Ha nem bontottuk volna vissza a padlót, akkor továbbra is ott lennének elrejtve. Feltételezem, hogy az illető vissza akarta szerezni őket, de soha nem kapott rá lehetőséget” – vélekedett a feleség, Betty Fooks a Guardian kérdésére.
Az asszony vélhetően nem bánja, hogy így alakult, az érméket ugyanis végül a Duke's, egy dorchesteri aukciósház árverésén értékesítették, ahol 60 740 angol fontért, vagyis mintegy 27,5 millió forint értékben keltek el. Az április 23-án tartott aukción I. Károly egyetlen aranyérméje került kalapács alá a legmagasabb áron. Ezért valaki 5000 fontot, közel 2,3 millió forintot adott.
Kíváncsi vagy, hogy melyek azok az elveszett kincsek, amiket a mai napig nem találtak meg? Ide kattintva megtudhatod!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés