Ebben az országban a nők hallani sem akarnak a családalapításról: katasztrófa közeleg

GettyImages-1150041827

Tavaly április óta már nem Kína, hanem India számít a világ legnépesebb országának, miután a dél-ázsiai ország lakosságszáma elérte az 1 milliárd 426 millió főt. Ebben szerepet játszik az is, hogy Kínában egyre több olyan nő van, akinek elsődleges életcélja nem a családalapítás, ezért nem akarnak házasságot kötni és gyermeket szülni. Az okok sokrétűek, ám az eredmény katasztrofális lehet Kína jövővel kapcsolatos elképzeléseire nézve.

A kínai nők szerint a házasság igazságtalan intézmény, ezért egyre többen férj és gyermek nélkül képzelik el a jövőjüket. Ez pedig olyan kihívás elé állítja a hatalmas ország kormányát, amilyennel eddig még soha nem kellett szembenéznie.

A nők a saját életüket szeretnék élni

Függetlenül attól, hogy egy nő elért-e valamilyen szakmai sikert, vagy csupán az otthon melegének a megteremtése a feladata, a nők továbbra is a családjukért hozzák meg a legnagyobb áldozatot. Így van ez már évtizedek, sőt évszázadok óta, amikor egyértelműen többen házasodtak az előző generációk közül.

A kínai nők már nem a gyerekvállalásban látják a boldog jövőt
A kínai nők már nem a gyerekvállalásban látják a boldog jövőtSOPA Images / Getty Images Hungary

Ám a házasság nemcsak elköteleződést jelentett, hanem egyúttal azt is, hogy a nők feláldozták magukat és karrierjüket a család érdekében, cserébe azonban nem kapták meg azt a boldog életet, amelyet ígértek nekik.

Mindebből okulva a kínai nők többsége ma már úgy gondolja, sokkal inkább a saját életét szeretné élni.

Hiába a kínai kormány törekvése

A kínai kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy megállítsa a népességfogyást. Hszi Csin-ping elnök már tavaly azt hangsúlyozta, hogy új alapokra kell helyezni a házasság intézményét és a gyermekvállalást, miután Kína lakossága immár két egymást követő évben is csökkent, továbbá a születések száma elérte a történelmi mélypontot.
Ezt a törekvést támasztja alá Li Csiang kínai miniszterelnök törekvése is, aki a kormány idei évre vonatkozó tervei között egy születésbarát társadalom megteremtését fogalmazta meg, melyet elsősorban a gyermekgondozási szolgáltatások támogatásával szeretnének elérni.

Úgy tűnik, a kínai kormány törekvései ellenére egyre kevesebb nő szeretne gyereket vállalni Kínában
Úgy tűnik, a kínai kormány törekvései ellenére egyre kevesebb nő szeretne gyereket vállalni Kínáband3sign / Getty Images Hungary

Kínában a hagyományos családmodellt a társadalmi stabilitás alapkövének tekintik, míg a gyermeküket egyedül nevelő anyákat megbélyegzik, és nagyrészt még a támogatásként szolgáló juttatásokat is megtagadják tőlük.

Csakhogy úgy tűnik, az egyre nagyobb bizonytalanságokkal és gazdasági kihívásokkal küzdő Kína, ahol folyamatosan nő a munkanélküliség, és sok fiatal tartja a helyzetét kilátástalannak, egyáltalán nem jó terep a demográfiai viszonyok megfordítására. Hódít a szingliség, és egyre több képzett nő utasítja el a házasságot és a gyermekvállalást.

A számok nem hazudnak

A hivatalos adatok alapján Kína 15 év feletti egyedülálló lakossága 2021-ben elérte a 239 milliós rekordot. A házasságkötések száma tavaly kissé megugrott a világjárvány miatti lemaradás miatt, miután 2022-ben történelmi mélypontot értek el. Egy 2021-ben elvégzett felmérés, melybe csaknem 3000 hajadon városi fiatalt vontak be, megállapította, hogy a nők 44 százaléka nem tervez házasságot.

Egy felmérés szerint a megkérdezett kínai nők közel fele nem tervez házasságot
Egy felmérés szerint a megkérdezett kínai nők közel fele nem tervez házasságotPeter Turnley / Getty Images Hungary

Sokan annak ellenére így terveznek, hogy a házasságot még mindig a felnőttkor mérföldkövének tekintik Kínában. Szintén jelzésértékű a házasság népszerűségének csökkenését illetően, hogy sok kínai késlelteti a házasságkötést, a népszámlálási adatok szerint az első házasságkötések átlagéletkora 2020-ban 28,67 évre emelkedett a 2010-es 24,89-ről. A városi statisztikák szerint Sanghajban ez a szám tavaly elérte a 30,6-ot a férfiak és a 29,2-es nők körében. 

Bár a feminista aktivitás tilos Kínában, ám a házasság és a szülés megtagadása a patriarchális állammal szembeni erőszakmentes engedetlenség egyik formájának mondható.

Nem tartoznak bocsánatkéréssel senkinek

A kínai hatóságoknak óriási dilemmát jelent, hogy a nők már nem hajlandók megmaradni az eddig jól bevált háziasszony- és feleségszerepkörben. Egyre többen egyre magasabb iskolázottsággal rendelkeznek, egyre többen jelen vannak a munkaerőpiacon, mindebből kifolyólag pedig sokaknak megadatott a lehetőség a társadalmi mobilitásra, így a nők egyre inkább ellenállnak a kínai vezetés propagandájának.

A nők olyan társat szeretnének maguknak, aki egyenrangú partnernek tekinti őket
A nők olyan társat szeretnének maguknak, aki egyenrangú partnernek tekinti őketEternity in an Instant / Getty Images Hungary

Kínában egyre több nő gondolkodik hosszú távon a szingli életmódban, akik gyorsan megtalálják a közös hangot az egyedülálló nőkből álló online közösségekben, ahol szolidaritást, elfogadást és megértést keresnek a hasonló gondolkodásúak körében.
Az Instagram kínai megfelelőjén, a Xiaohongshun a „Nincs házasság, nincs gyerek” hashtagekkel ellátott harmincas-negyvenes nők bejegyzései rendszeresen több ezer kedvelést kapnak.
Egy házasságellenes fórumnak a Doubanon mintegy 3600 egyedülálló tagja van, akik egyebek között a kollektív nyugdíjazási elképzeléseket is megvitatják.

A férj és gyerek nélküli élet mellett kampányoló nők úgy érzik, döntésük miatt senkinek nem tartoznak bocsánatkéréssel, egyedül a saját lelkiismeretükkel kell elszámolniuk.

Úgy érzik, senkinek nem ártanak azzal, hogy a saját életüket szeretnék élni, és a munkával megkeresett pénzt nem gyerekre, hanem például utazásokra szeretnék elkölteni. Sokan úgy érzik, gyereket nevelni óriási befektetést igényel, aminek minimális a hozama.

Súlyos gazdasági és társadalmi következménnyel jár

A megkérdezett kínai nők közül sokan a családi tűzhely melegen tartása helyett önmegvalósításra vágynak, csalódtak a patriarchális kínai családmodellben, és hiányolják a felvilágosult gondolkodású férfi partnereket, éppen ezért inkább egyedülállók és gyermektelenek maradnak.

A kínai nők önmegvalósításra és utazásra vágynak gyereknevelés helyett
A kínai nők önmegvalósításra és utazásra vágynak gyereknevelés helyettd3sign / Getty Images Hungary

Döntésükben jelentős szerepet játszik továbbá a nemek közötti egyenlőség hiánya is. A nők szerint ugyanis nehéz olyan férfit találni, aki értékeli az autonómiát, és hisz a háztartási munka egyenlő megosztásában. 

A nők gondolkodásmódjának megváltozása mára odavezetett, hogy Kínában már sokkal több magasan képzett nő van.

Bár egyes elemzők úgy vélik, a jövőben nem fog exponenciálisan növekedni azok száma, akik életük végéig egyedülállók maradnak, a késleltetett házasságok és a termékenység csökkenése ennek ellenére óriási veszélyt jelent Kína demográfiai és gazdasági céljaira. Jelen állás szerint a nők házasság- és gyermekellenes kiállása a legsúlyosabb és hosszú távon leginkább meghatározó probléma, amellyel Kínának szembe kell néznie.

Külföldön már bevett szokás, hogy egy egyedülálló nő férfi partnert kölcsönöz, ha nem szeretne egy céges buliba, egy színházi előadásra egyedül érkezni, vagy egy hétvégi kirándulásra magányosan elmenni. Ha szeretnél többet megtudni erről a szolgáltatásról, amikor a férfiak fizetségért cserébe idejüket és társaságukat adják a hölgyeknek, olvasd el az erről szóló cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek