Noha Marie-Madeleine Fourcade tevékenysége rengeteg ember életét mentette meg, ő is azok közé a nők közé tartozik, akik nem kerültek be a történelemkönyvekbe. Ennek talán az lehet az oka, hogy Charles de Gaulle tábornok őt nem nevezte meg az ellenállás hőseinek listáján, amin 1038 ember szerepelt.
Közülük mindössze hat volt nő.
Így szervezték be az ellenállásba
A nőkből számtalan ok miatt lesz jó kém, az egyik az, hogy a férfiak szégyentelenül alábecsülik őket, bedőlnek a csinos pofiknak, mert azt hiszik, az csak egy üres fej bájos maszkja. Akik elkövetik ezt a hibát, azok csúnyán ráfizetnek, előbb vagy utóbb. Fourcade férfiakat megszégyenítő bátorsága is ékes bizonyítéka annak, hogy nem feltétlenül fizikai erő kell a győzelemhez.

A középkori Japán titokzatos női nindzsái az ország történelmét is formálták.
Tovább olvasom
Elfeledett női harcosok az első világháború frontvonalán: fedjük fel azoknak a nőknek a történetét és életét, akik titokban harcoltak a hazájukért!
Tovább olvasom
Fourcade már fiatalon is hangoztatta náciellenes véleményét, amikor Hitler már Párizs utcáin masírozott. A nőt a Navarre kódnévre keresztelt francia hírszerző tiszt szervezte be az ellenállásba, és amikor a férfit 1941-ben elfogták, Fourcade vette át az irányítást. Ő a Sündisznó fedőnevet használta, mert egy kollégája szerint
„kis mérete ellenére ez egy szívós állat, és még az oroszlán is átgondolja, hogy megtámadja.”
A francia ellenállás óriási hálózatát építette ki
Fourcade számtalan embert beszervezett, nőket, férfiakat egyaránt, és rendkívüli érzékkel helyezte el őket különböző pozíciókba. Az egyik kéme például folyékonyan beszélt németül, így gond nélkül felvette a Wehrmacht helyi fordítónak, és így az ellenállás fontos információkhoz jutott például a V2 rakétákkal kapcsolatban. Mások a németek tengeralattjáróinak mozgásáról szereztek tudomást, ami elengedhetetlen volt a brit tengerészet hadműveleteinek sikerességéhez.

Ennek ellenére, még az MI6-ben is voltak olyan vezetők, akik megkérdőjelezték Fourcade tevékenységét:
„Egy titokban működő vezető sem képes megtartani a pozícióját hat hónapnál tovább. Önnek két és fél évig sikerült. Ez puszta boszorkányság.”
A nőt a Gestapo számtalanszor el akarta fogni, egyszer, 1942-ben sikerült is, ám Fourcade végül meg tudott szökni.
Családi élete, még a francia viszonyok között is, komplikált volt. Fiatalon ment hozzá egy francia ezredeshez, Édouard Mérichez, tőle két gyermeke született, akiket az ellenállásban végzett munkája miatt éveken át nem is látott. Később beleszeretett egy francia pilótába, Leon Faye-be, akivel szintén lett egy közös gyermekük.
A negyedik gyermek, egy fiú, akkor született, amikor Fourcade éppen a németek elől menekült, és a csecsemőt rögtön a születése után el kellett rejteni. A ránk maradt forrásokból csak annyit tudunk, hogy az ellenállás vezetője később újraházasodott, és abból a házasságból is született egy gyermeke. Fourcade 1989-ben hunyt el, a párizsi Père Lachaise temetőben helyezték örök nyugalomra. Ő volt a francia ellenállás leghatékonyabb vezetője.
Jobbára fordítva szokott lenni, de ez a férfi nőnek álcázta magát, és így lett kém, mindenképpen olvasd el ezt a cikkünket róla.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés