100-200 ember vetette magát a halálba
Az Al-Kaida által végrehajtott terrortámadás a hivatalos adatok szerint 2977 áldozatot követelt, akik közül 2763 személy az ikertornyokban vagy azok közvetlen környezetében lelte halálát – kevésbé ismert tény, hogy a két toronyban rekedt emberek közül legalább kétszázan (más becslések szerint százan) önszántukból vetettek véget az életüknek, inkább kiugrottak az ablakon 300-400 méter magasból, mintsem hogy a lángok és a fullasztó füst között pusztuljanak el.
A halálugrók nagyobbik része az északi torony felsőbb szintjeiről vetette ki magát, melyet elsőként ért támadás, reggel 8 óra 46 perckor; egyesek maguk törték be az ablakokat, mások kerestek egy már elpusztult ablakot, sokan az épület legfelső szintjén található luxusétterem, a Windows on the World (Ablakok a világra) panorámaablakait választották. Az alant álló döbbent szemlélők beszámolója szerint az öngyilkosok gyakran szervezettnek tűnő koreográfia szerint, sorban egymás után ugrottak a mélybe, a több száz méteres, 240 km/órás zuhanás végén pedig mindnyájan azonnal szörnyethaltak.
Hidegvérűnek és szadistának titulálták a fotóst
Richard Drew, az Associated Press (AP) hírügynökség akkor 54 éves, veterán fotóriportere, aki három évtizeddel korábban Robert Kennedy meggyilkolását is megörökítette gépével, a lehető legártatlanabb témát, egy várandós nőknek készített ruhakollekció bemutatóját fényképezte az ikertornyoktól 5 kilométerre található manhattani Bryant Parkban, amikor váratlan telefonhívást kapott a főszerkesztőjétől, miszerint a World Trade Centernél elszabadult a pokol. A fotós metróval utazott gyorsan a helyszínre, ahol egészen a déli torony összeomlásáig és a helyszín evakuálásáig dokumentálta a horrorisztikus eseményeket.
Drew elmondása szerint a legnagyobb sokk akkor érte, amikor úgy hallotta, mintha betonvakolat potyogna az egyik toronyból, feltekintve azonban döbbenten látta, hogy emberek hullnak alá – teleobjektívjével azonnal követni kezdte a zuhanókat, és 12 fényképet lőtt a témában. A legjobban sikerült felvételen egy fekete nadrágot és fehér felsőt viselő férfi látható, amint látszólag egyenes vonalban repül a talaj felé; ez azonban csupán illúzió, valójában – mint a többi fénykép bizonyítja – a férfi zuhanása közben folyamatosan, tehetetlenül forgott a levegőben.
A megrázó fénykép másnap a New York Times 7. oldalán jelent meg, illetve világszerte számos más napilap és magazin is átvette, és szinte azonnal heves tiltakozásokat szült: számos olvasó érzéketlennek, barbárnak, hidegvérűnek és szadistának nyilvánította a felvételt, amely semmibe veszi ártatlan emberek tragédiáját, a Time magazin ezért egyetlen közlés után nem is volt hajlandó többet publikálni saját hasábjain Drew fotóját. Idővel a közvélemény mégis megenyhült a brutális felvételt illetően, néhány évvel később már minden idők egyik legkiválóbb és leghatásosabb riportfotójának titulálták a Zuhanó férfi címmel ismertté vált művet.
Máig rejtély, ki lehetett a zuhanó férfi
A képen látható személy kilétét illetően több teória is született, azonban egyik sem bizonyítható minden kétséget kizáróan. Peter Cheney kanadai újságíró egy Norberto Hernandez nevű férfira gyanakodott, aki szakácsként dolgozott az említett Windows on the World étteremben – feltételezését erősítette a zuhanó férfi által viselt fehér felső, amely könnyen szakácsruha is lehet, illetve a férfi latin származásra utaló sötétbarna bőrszíne. Hernandez családja kezdetben megerősítette a riporter gyanúját, a fénykép alaposabb vizsgálata után megváltoztatták véleményüket, és úgy nyilatkoztak, szerintük nem a rokonuk volt a híressé vált halálugró.
Az Esquire magazin munkatársa, Tom Junod szintén előállt egy teóriával, miszerint a képen látható személy Jonathan Briley 43 éves hangtechnikus volt, aki szintén a luxusétterem alkalmazásában állt: feltételezését igazolta az étterem főszakácsa, aki szerint a zuhanó férfi testalkata és ruházata megegyezik Briley-éval, míg egy másik felvételen narancssárga ing látszik kibuggyanni a fehér felső alól, melyhez hasonlót a hangtechnikus gyakran viselt. A férfi nővére, Gwendolyn azt nyilatkozta, a fotót látva szinte biztos volt benne, hogy Jonathan lehetett a halálugró; szintén fontos adalék, hogy Briley – akinek bátyja, Alex a Village People diszkózenekar alapító tagja volt – asztmás volt, vagyis nem bírta volna sokáig a fullasztó, füsttel teli környezetben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés