Lehet még biót termelni otthon a 21. században?

Olvasási idő kb. 8 perc

Ma, amikor már csak a biotermékek vegyszermentesek és egészségesek, amikor egyre fontosabbá válik az öngondoskodás, logikus, hogy magunknak termeljük meg az élelmiszert. No de képesek vagyunk-e még rá?

Tombol a tavasz, rügyeznek a fák, csiripelnek a madarak. A napfény, a melegedő idő a szabadba csábít, és még azoknak is metszőollóért viszket a tenyere, akik minden ennivalót boltban vásárolnak meg. Emellett olyan korban élünk, amelyben egyre inkább ráeszmélünk, hogy a nagyüzemi mezőgazdaság, állattartás micsoda károkat okoz a bolygónknak, sőt nemcsak a bolygónak, az állatvilágnak, de nekünk, embereknek is: növényvédő szerekkel, műtrágyával teli, gyorsított érlelésű zöldségeket és növényeket kapunk a boltokban, a levágott állat életében nem volt szabad levegőn, az antibiotikumokat viszont nagyon is jól ismeri. Azok, akik az egészséges életmód jegyében sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak, a mérgezéseknek is sokkal inkább kiteszik szervezetüket: egy 2007-es vizsgálat eredménye szerint a hazai termesztésű növények 33,5 százalékában, az importáltak 59 százalékában mutattak ki vegyszermaradéko(ka)t. Érthető hát, hogy a bio felé fordulunk, csakhogy azt nehezebb beszerezni, és sokkal drágább is.

Vissza a kiskerthez?

A legtöbb zöldség és gyümölcs, amit oly előszeretettel válogatunk a polcokon, a mi kiskertünkben is megteremhet. A vetéstől a betakarításig személyesen ellenőrizhetjük a folyamatot, és veszélyes mérgek nélküli terményeket tehetünk a család asztalára, a gyerekünk uzsonnástáskájába. Nem lesz paradicsomunk januárban, sem ananászunk októberben (sőt, az valószínűleg máskor sem), de az adott évszaknak, hónapnak megfelelően kifejezetten változatos zöldség- és gyümölcskosarakat állíthatunk össze, nem is beszélve a saját magunk által nevelt állatok garantáltan gyógyszermentes húsáról. Jön az egymillió dolláros kérdés: ha ez ilyen egyszerű, akkor miért nem csináljuk? Miért nem termesztünk növényeket a kertekben, és akinek nincs kertje, miért nem használja a közösségi kerteket, vagy fog össze azzal az ismerősével, akinek legalább egy zsebkendőnyi földje használható? Miért várjuk mindenből az importot, a nagyüzemit? Kizárólag azért, mert olcsóbb? Vajon képesek lennénk-e rá kütyükkel és ülőmunkával elárasztott világunkban arra, hogy kertészkedjünk?

Ezt itt gond nélkül összehozhatjuk magunknak
Ezt itt gond nélkül összehozhatjuk magunknakJay Yuno / Getty Images Hungary

Ezt nem tanítják az iskolában

Miközben évszázadokkal ezelőtt az emberek nagy része gazdálkodott, ma már sokkal kevesebben teszik ezt. Kiveszőben vannak olyan képességek, mozdulatok, amelyek még nagy segítséget nyújtottak eleinknek. Városokba szorulunk, a természetről filmekből tájékozódunk, az állattartás büdös, a veteményezés koszos, öntözni drága, kapálni, gazolni, betakarítani fárasztó, és egyébként is, fogalmunk sincs, jól csináljuk-e. A siker nem garantált és nem is azonnali. Hacsak nem tanuljuk el a nagyszüleinktől, hogyan kell egy kiskertet működtetni, néhány csirkét elnevelgetni, városi emberként nagy valószínűséggel fogalmunk sem lesz a folyamatokról. S ha lesz is, rádöbbenünk, hogy ez az egész biokertészkedés egy bizonyos méret fölött milyen rizikós és időigényes: figyelni kell az időjárást, foglalkozni kell a növényekkel akkor is, ha jobb dolgunk is akadna, fizikai erőkifejtések sorozata vár ránk, és akkor még nem jött egy vihar, ami tönkretette a fele termést, vagy nem döglenek sorra a csirkéink.

Szándékos a szóhasználat: ahhoz, hogy rántott hús legyen a vasárnapi asztalon, előbb állatot kell nevelni, azt megölni és szakszerűen feldolgozni. A folyamat véres, büdös, kegyetlen és sokáig tart. Nem is sokan képesek rá, hogy elkapják a szaladgáló csirkét és elvágják a nyakát. Ennél sokkal humánusabbak vagyunk. Inkább elmegyünk a boltba, és megvesszük azt az állatot, amit mások megöltek helyettünk. Nincs is ezzel semmi baj, csak így – hacsak nem veszünk húsból is jóval drágábban bio verziót – le kell mondanunk a nevelés és az etetés folyamatának ellenőrzéséről. Lehet, hogy nem is az a kérdés, visszaszerezhetők-e azok a képességek, amik száz éve önellátóvá tettek egy családot, hanem hogy egyáltalán akarjuk-e visszaszerezni őket?

Tyúkot tartani nem is olyan ördöngösség
Tyúkot tartani nem is olyan ördöngösségOli Scarff / Getty Images Hungary

Mit tehetünk kisemberként?

Városi emberként nyilván nem fogunk traktorba ülni és megtermelni a család gabonáját, aztán meg hizlalni a disznókat. Kiskertet viszont – akár másokkal összefogva – igenis működtethetünk. Felmérhetjük a saját határainkat, azaz azt, mit vagyunk hajlandók megtenni a házi, vegyszermentes zöldségekért, növényekért, tojásért, húsért. Delegálhatjuk azokat a folyamatokat, amelyekre biztosan nemet mondunk, vagy egyszerűen kezdhetjük kicsiben. Ha van egy valamirevaló erkélyünk, azon már termeszthetünk paradicsomot, paprikát, nagyobb dézsában sárga- és fehérrépát, borsót, spenótot, uborkát, céklát, karfiolt, brokkolit, salátát, babokat, és még sorolhatnánk. Ezeknek a magjait márciusban – kivéve azokat, amelyek áprilisi vetést igényelnek – már el is vethetjük. Kell egy nagy zsák palántaföld, néhány szerszám, némi ismeretanyag, és onnantól kezdve a természet teszi a dolgát. A determinált növekedésű, oszlopos gyümölcsfák és bokrok szintén kis helyet foglalnak, de nekünk fognak teremni bioepret, ribizlit, málnát, almát, barackot.

Ha csak erkélyünk van, akkor is lehet kertünk
Ha csak erkélyünk van, akkor is lehet kertünkAleksandarNakic / Getty Images Hungary

Mit csináljak a kertemmel?

Ha van egy egész földdarabunk, amit bevethetünk, akkor helyigényesebb növényekkel is kísérletezhetünk: krumplival, kukoricával, nagyobb fákkal, bokrokkal. Miért ne? Csak mert időigényes? Tényleg az. Nem elég talajt munkálni meg vetni, utána távol kell tartani a kártevőket olyan módszerekkel, amelyek nem károsítják a természetet, sem a mi egészségünket. Itt jön a képbe az állattartás: a tyúkok, kacsák sok kártevőt összeszednek, nem is beszélve a kertbe járó szabad madarakról. A gazolás és kártevőirtás mellett figyelni kell az öntözésre, esetenként az árnyékolásra, a karózásra, aztán a helyes betakarításra. Cserébe viszont rengeteg egészséges terményt takaríthatunk be folyamatosan. A felesleget lefagyaszthatjuk, tartósíthatjuk, továbbajándékozhatjuk. Garantáltan megnő a család növényevő kedve, hiszen mi dédelgettük, ápoltuk a palántákat, és nem fogunk függni a boltok aktuális kínálatától sem. Arról nem is beszélve, hogy egy ügyesen megművelt kert sokkal olcsóbban terem, mint amennyiért a biogyümölcsöket, -zöldségeket megvennénk. Ha az állattartást is meg tudjuk valósítani, még közelebb kerülünk a mindentől független önellátáshoz.

A legjobb, ha a kertészkedésben az egész család részt vesz
A legjobb, ha a kertészkedésben az egész család részt veszJay Yuno / Getty Images Hungary

Miért éri ez meg nekem?

A kertészkedéssel, állattartással kapcsolatban le kell rombolnunk a sztereotípiákat (nagymamáknak való, csak a falusiak értenek hozzá). Mindig meg lehet találni azokat a növényeket vagy munkálatokat, amiket mi is szívesen végzünk. Ha csak pár palántát nevelünk az ablakban, máris előrébb jutottunk. A kertészkedés pedig a klímakatasztrófa árnyékában élve egyre trendibbé válik. Már nemcsak azok igyekeznek bio módon termelni, akiknek gyerekeik vannak, nem csak azok válnak tudatos fogyasztóvá, akik életmódváltásban vannak. Kezdünk rádöbbenni, hogy a földműveléssel járó, szabad levegőn történő mozgás is kalóriát éget és fogyaszt, a gyerekek egészségével pedig csodákat művel. A kertészkedés ráadásul nemcsak a testünknek tesz jót, de kimutathatóan hatással van a lelkünkre is. Csökken a stressz, a szorongás, a depresszió, ellenben nő a kreativitás és az önbizalom, hiszen a természettel együtt, összhangban élve épp létrehozunk valami fontosat, szépet, élőt.

A zöld szín, a növények illata, az általuk vonzott állatok mind megnyugtatóan hatnak, a feladatok pedig érdekesek például a gyerekek számára is. Olyan tulajdonságok értékelődnek fel, mint a türelem, a kitartás, a gondoskodás, az alkalmazkodás. A természetvédelmet és a pazarlás csökkentését (a saját vérünkkel és verítékünkkel megtermelt növényeket jobban meg is becsüljük) nem kell többé elmagyaráznunk, hiszen megélhetjük. Nem mellesleg pedig lesz egy olyan eszköz a kezünkben, amitől kevésbé érezzük magunkat kiszolgáltatva. Hankiss Elemér szavaival élve: „A kert a mi saját világunk, egy általunk teremtett és általunk ellenőrzött világ. Rendezett és harmonikus univerzum, szemben a rendezetlen és diszharmonikus külső világgal. A kert egyike azoknak a ritka pontoknak az életünkben és az univerzumban, amelyeket valóban rendben és ellenőrzésünk alatt tudunk tartani.” 

10+1 ok, hogy minél több növénnyel vedd körül magad10+1 ok, hogy minél több növénnyel vedd körül magad

Ezért is olyan jó dolog, ha az ember szereti a természetet.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Évente újraépítik, egy teherautót is elbír ez a híd, pedig növényekből fonják
Évente újraépítik, egy teherautót is elbír ez a híd, pedig növényekből fonják

Te elhiszed erről a növényből készült hídról, hogy biztonságos?

március 21., 15:10

  • világom
72 méter magas a világ legnagyobb szeméthegye: életveszélyes körülötte a munka
72 méter magas a világ legnagyobb szeméthegye: életveszélyes körülötte a munka

A világ legmagasabb és legveszélyesebb szeméthegyének mérete a Tádzs Mahallal vetekszik.

március 22., 09:06

  • világom
Szokatlan képek Vilmos hercegről: egyenruhában, tankon ülve fotózták a frontvonalon
Szokatlan képek Vilmos hercegről: egyenruhában, tankon ülve fotózták a frontvonalon

Nem mindennapi helyzetben kapták lencsevégre Vilmos herceget: egyenruhában, tankon ülve jelent meg az orosz határnál.

március 21., 15:21

  • világom
Újabb nyaralóhelynek lett elege a turistákból: így szorítják ki őket
Újabb nyaralóhelynek lett elege a turistákból: így szorítják ki őket

Attól tartanak, hogy a népszerű nyaralóhelyre érkező turisták maradandó kárt tesznek a szigeten.

március 22., 14:00

  • világom
Ez a világ egyik legkülönlegesebb vonata: nem a pontossága az erénye
Ez a világ egyik legkülönlegesebb vonata: nem a pontossága az erénye

Ez a vonat annyra különleges, hogy a gyerekeken kívül a felnőtteket is jókedvre deríti.

március 22., 08:50

  • világom
19 éves és terhes volt az első női hajóskapitány: 50 napig nem öltözött át
19 éves és terhes volt az első női hajóskapitány: 50 napig nem öltözött át

Az ifjú női kapitány hősiesen küzdött a hatalmas hullámokkal.

március 22., 18:30

  • világom
Kibontotta a falat, rábukkant a világ legnagyobb földalatti birodalmára
Kibontotta a falat, rábukkant a világ legnagyobb földalatti birodalmára

Hihetetlen, de erre a lenyűgöző föld alatti világra egy háztulajdonos bukkant.

március 22., 11:10

  • világom
Lemondott a gyermekügyi miniszter: kiderült, hogy egy tinitől született gyereke
Lemondott a gyermekügyi miniszter: kiderült, hogy egy tinitől született gyereke

A titkos kapcsolatra és a tinédzsertől született gyerekre 36 év után derült fény, ezért lemondott a gyermekügyi miniszter.

március 21., 12:44

  • világom
Elszigetelten élő törzs tagja tűnt fel a civilizációban: ez volt a szándéka
Elszigetelten élő törzs tagja tűnt fel a civilizációban: ez volt a szándéka

Az egész falut meglepte, amikor az elszigetelt törzs tagja megjelent a településükön.

március 21., 16:00

  • világom
Ez lett Európa legnaposabb városa: most a legjobb odautazni
Ez lett Európa legnaposabb városa: most a legjobb odautazni

Nem kell a nyarat megvárni, Európa legnaposabb városában már tavasszal is gyönyörű idő van.

4 órája

  • világom
A világ legkisebb parkja olyan apró, hogy szinte bele sem férsz
A világ legkisebb parkja olyan apró, hogy szinte bele sem férsz

A világ legkisebb parkja valóban csak talpalatnyi méretű.

március 21., 08:50

  • világom
Ez volt a világ legelső autója: nézd meg, milyen boldogan vezeti Henry Ford
Ez volt a világ legelső autója: nézd meg, milyen boldogan vezeti Henry Ford

Ez az autó volt Henry Ford első önjáró járműve, nem csoda, hogy büszkén vezette.

március 23., 10:06

  • világom
Ebben a városban gyűjtik a tehéntrágyát: gyárakban dolgozzák fel
Ebben a városban gyűjtik a tehéntrágyát: gyárakban dolgozzák fel

A városban összegyűjtött tehéntrágyát egyedülálló módon alakítják át hidrogénné a gyárban.

március 23., 09:06

  • világom
Világszintű közlekedési káosz jöhet a következő 24 órában: téged is érinthet, ha így utazol
Világszintű közlekedési káosz jöhet a következő 24 órában: téged is érinthet, ha így utazol

Váratlan esemény miatt lezárták a világ egyik legfontosabb közlekedési csomópontját, utasok ezreit érinti az egész napos káosz.

március 21., 08:36

  • világom
Már halálos áldozata is van a hamisított fájdalomcsillapítónak
Már halálos áldozata is van a hamisított fájdalomcsillapítónak

Teljesen más hatóanyag volt a hamisított fájdalomcsillapítóban, mint az eredeti gyógyszerben.

március 19., 14:36

  • világom
Kamera a köldökbe rejtve: így figyelte meg a németeket a Stasi
Kamera a köldökbe rejtve: így figyelte meg a németeket a Stasi

A Stasi ügynökei kamerákat rejtettek karkötőkbe, bevásárlótáskákba, melltartókba, szemeteskukákba, madáretetőkbe, sőt a temetői locsolókannába is.

március 22., 19:30

  • világom
Aktiválták a kamerákat ezekben az autókban: mostantól mindent rögzítenek
Aktiválták a kamerákat ezekben az autókban: mostantól mindent rögzítenek

A különleges biztonsági rendszerrel és a kamerák aktiválásával szeretnék visszaszorítani a rongálásokat.

március 21., 11:40

  • világom
Újabb ikonikus turistalátványosság lesz fizetős, ennyit kell fizetniük a Fudzsi hegyre látogatóknak
Újabb ikonikus turistalátványosság lesz fizetős, ennyit kell fizetniük a Fudzsi hegyre látogatóknak

A világhírű természeti csodához utazóktól belépődíjat szednek nyártól, így szeretnék visszaszorítani a tömegturizmust.

március 19., 11:40

  • világom
Nem engedték át a szenteltvizet Ferihegyen, váratlan dolgot tett a veszprémi pap
Nem engedték át a szenteltvizet Ferihegyen, váratlan dolgot tett a veszprémi pap

A káplán szenteltvízzel próbált átmenni a reptéri ellenőrzésen, de nem engedték át a folyadékot, így kényszerű megoldáshoz folyamodott.

március 19., 11:10

  • világom
Lélegzetelállító látvány nyújt a hídra épült város
Lélegzetelállító látvány nyújt a hídra épült város

Sok különleges híd van a világon, de amelyre egész kis színes meseváros épült, olyan kevés. Csodájára is járnak a turisták.

március 23., 08:50

  • világom
Fordulat a 11 éve eltűnt repülőgép ügyében: megoldódhat a rejtély
Fordulat a 11 éve eltűnt repülőgép ügyében: megoldódhat a rejtély

A repülés történetének egyik legnagyobb rejtélye, egy 11 évvel ezelőtt történt szerencsétlenség oldódhat meg.

március 20., 14:35

  • világom
Oltás helyett hagynák tombolni a vírust? Megdöbbentő javaslattal fékeznék meg a járványt
Oltás helyett hagynák tombolni a vírust? Megdöbbentő javaslattal fékeznék meg a járványt

Szabadon hagynák terjedni a rettegett vírust, és az oltást is ellenzi a miniszter vitatott javaslata.

március 20., 11:40

  • világom
Így van most a nagybeteg Bruce Willis: 70. születésnapját ünnepelte a színész
Így van most a nagybeteg Bruce Willis: 70. születésnapját ünnepelte a színész

Bruce Willis lánya elárulta, milyen állapotban van az édesapja, Demi Moore pedig családi fotókat osztott meg a 70. születésnapját ünneplő színészről.

március 20., 12:40

  • világom
Ennek az egy dolognak soha nem tudott II. Erzsébet ellenállni
Ennek az egy dolognak soha nem tudott II. Erzsébet ellenállni

II. Erzsébet erre sosem tudott nemet mondani.

március 20., 08:50

  • világom
Sokkal boldogtalanabbak a magyarok, mint egy éve: friss kutatás
Sokkal boldogtalanabbak a magyarok, mint egy éve: friss kutatás

Megjelent a legfrissebb boldogságjelentés, Magyarország nagyot zuhant a listán, boldogtalanabbak vagyunk, mint egy éve.

március 20., 08:36

  • világom
Ez a világ 5 legbefolyásosabb uralkodóháza
Ez a világ 5 legbefolyásosabb uralkodóháza

Ha azt hiszed, hogy a brit királyi családnál nincs gazdagabb, nagyot tévedsz. Mutatjuk a legtekintélyesebb uralkodóházak sorrendjét.

március 19., 16:46

  • világom
Hatalmas átverés Pompeiiben: ez a tudományos magyarázat
Hatalmas átverés Pompeiiben: ez a tudományos magyarázat

A pompeii leletek megtévesztőek lehetnek.

március 19., 18:30

  • világom
Több tízezer életveszélyes autót hívtak vissza, leválhat róluk egy elem
Több tízezer életveszélyes autót hívtak vissza, leválhat róluk egy elem

A visszahívás érintette autókon a problémás elemet cserélik.

március 20., 17:30

  • világom
Egy 51 éves macskáért gyűjtöttek aláírást a lakók: ez lett volna a sorsa
Egy 51 éves macskáért gyűjtöttek aláírást a lakók: ez lett volna a sorsa

Jól látszik, hogy a macska sorsa csakis a helyiek kezében van.

március 19., 15:10

  • világom
Ezt teszi az emberi testtel 9 hónap világűr: előtte-utána fotókon az űrben rekedt asztronauták
Ezt teszi az emberi testtel 9 hónap világűr: előtte-utána fotókon az űrben rekedt asztronauták

Butch Wilmore és Suni Williams testét nagyon megviselte a kilenc hónapos űrmisszió, a változás a képeken is jól látható.

március 20., 09:35

Érdekességek