Oltás helyett hagynák tombolni a vírust? Megdöbbentő javaslattal fékeznék meg a járványt

Suhajda Zoltán
GettyImages-56040957
Olvasási idő kb. 2 perc

A fertőzött baromfik leölése helyett hagyná szabadon terjedni a madárinfluenzát az amerikai miniszter, aki az oltásokat is ellenzi.

Meglepő javaslattal állt elő a madárinfluenza kezelésére az amerikai egészségügyi miniszter: Robert F. Kennedy, Jr. azt vetette fel, hogy a fertőzött szárnyasok leölése helyett hagyják szabadon terjedni a vírust, mert így azonosítani lehet azokat az egyedeket, amelyek immunisak a kór ellen. 

A miniszter emellett ellenzi a baromfiállomány beoltását is, mivel szerinte ha olyan vakcinát használnak, amely nem nyújt tökéletes védelmet a betegség ellen, akkor „mutációs gyárakká változtatjuk az állományokat” – írja az Independent. 

Oltás helyett szabadon hagynák terjedni Amerikában a madárinfluenza vírusát, ha a járványkezelési módszert elfogadják
Oltás helyett szabadon hagynák terjedni Amerikában a madárinfluenza vírusát, ha a járványkezelési módszert elfogadjákLaurent Gillieron / MTI / EPA

Bár Kennedynek nincs jogköre az állattartó telepek fölötti intézkedésre, Brooke Rollins mezőgazdasági miniszter érdeklődéssel fogadta a javaslatot. Annak ellenére, hogy több milliárd dollárt fektettek a madárinfluenza elleni vakcina kutatásába, és az agrártárca februárban feltételes engedélyt adott egy csirkéknél használható oltóanyagra. 

Hatalmas pusztítást okozott vírus, a járvány ellen hasznos lenne oltani

A szakemberek megdöbbenéssel fogadták Kennedy elképzelését, és felhívták a figyelmet arra, hogy ha hagyják, hogy elterjedjen a madárinfluenza egy állományban, az rendkívül kockázatos. Az oltás viszont hasznos lehet a járványkitörések megfékezésében, ha szigorú biztonsági intézkedésekkel párosul. 

A H5N1 madárifluenza-fertőzés eddig több mint 166 millió baromfi pusztulását okozta az Egyesült Államokban, és meghalt egy lousianai lakos is. 

A napokban Pest vármegyében is felütötte a fejét a fertőzés, Törtelen is megjelent a madárinfluenza. Az érintett baromfitelepen 1650 szárnyast tartottak, az állományt felszámolták, valamint a járványügyi előírásoknak megfelelően a gazdaság körül kijelölték a 3 kilométer sugarú védőkörzetet és a 10 kilométer sugarú felügyeleti körzetet is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek