Így zajlott a túszdráma, ami a Stockholm-szindróma nevét adta

Olvasási idő kb. 7 perc

A Stockholm-szindróma lényege, hogy a túszok – és a kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek általában – szimpátiát, szeretetet éreznek kínzóik, elrablóik iránt. És bármennyire is irracionálisnak hangzik, bizony a valóságban egyáltalán nem ritka ez a jelenség.

1973. augusztus 23-án egy szökött bűnöző, Jan-Erik Olsson belépett a stockholmi Kreditbanken bank épületébe, ahol összehajtott dzsekije alól előkapott egy géppisztolyt, és többször a mennyezetbe lőtt, miközben amerikai akcentussal kiabálta, hogy a buli csak most kezdődött el. De mi vezetett innen a ma is gyakran előforduló Stockholm-szindróma jelenség kialakulásáig? Ennek járt utána a History.

Gyapjúkabát és 10 méter kötél a szimpátia kulcsa

A csendes riasztásra kiérkező rendőr megsebesítése után Olsson négy banki alkalmazottat ejtett túszul. A bűnöző egyébként tapasztalt volt széfek feltörésében, éppen hároméves büntetését töltötte lopásért, amikor távozási engedélyt kapott, azonban annak leteltével sem tért vissza a börtönbe. Túszokat ejtve 700 000 dollárt követelt különböző pénznemekben, egy autót, amivel szabadon távozhat a helyszínről, sisakot, golyóálló mellényt, valamint azt, hogy a korábbi rabtársa, Clark Olofssont szabadon engedjék. Olofsson egyébként egy 1966-os rablás és egy rendőrgyilkosság ügye miatt ült börtönben.

A rendőrök néhány órával később a helyszínre szállították Olofssont, a váltságdíjat, valamint egy kék Ford Mustang autót teletankolva. Olsson azon kérését viszont megtagadta a rendőrség, hogy a biztonsága miatt a túszokkal együtt távozhasson. Az így kibontakozó dráma világszerte a címlapokra került, a svéd tévé pedig szinte minden mozzanatot közvetített. Az emberek leveleket írtak a rendőrségnek, amelyben meglehetősen kreatív ötleteket adtak arra vonatkozóan, hogy miként kellene véget vetni a drámának. Volt, aki azt javasolta, hogy az Üdvhadsereg zenekara játsszon vallási dallamokat, míg más dühös méheket engedett volna a bank épületébe. Hát, valószínűleg nem ezek a megoldások térítenének jobb belátásra egy emberrablót.

Egy kis odafigyelés csodákra képes
Egy kis odafigyelés csodákra képesAndreasKermann / Getty Images Hungary

A zsúfolt páncélterembe zárkózva a fogvatartók és a túszok között különös kapcsolat kezdett kialakulni. Olsson a hűvös miatt egy gyapjúkabátot terített az egyik alkalmazott, Kristin Enmark vállára, amikor rosszat álmodott, megnyugtatta, emlékbe pedig még egy golyót is adott neki a fegyveréből. De nem Enmark volt az egyetlen, akivel Olsson kedvesen bánt. Egy másik túszt, Birgitta Lundbladot is megpróbálta megnyugtatni, amikor a nő nem érte el a családját telefonon. Amikor pedig Elisabeth Oldgren klausztrofóbiája miatt rosszul érezte magát, Olsson megengedte neki, hogy a páncélterem ajtaján kívül sétáljon, miközben egy 10 méter hosszú kötelet erősített a nőhöz. Oldgren egy évvel később úgy nyilatkozott a The New Yorker újságnak, hogy bár ki volt kötözve, úgy érezte, hogy Olsson jól bánik velük. Egyfajta szimpátiát váltott ki azzal, hogy kedves volt a túszokkal. Az egyetlen férfi túsz, Sven Safström így emlékezett vissza:

Amikor jól bánt velünk, egyfajta vészistenként gondolhattunk rá.

Rendőrökből lett ellenség

A második napon a túszok már a keresztnevükön szólították fogvatartóikat, és jobban féltek a rendőrségtől, mint tőlük. Amikor a rendőrkapitányt beengedték az épületbe, hogy megbizonyosodjon a túszok épségéről, a férfi azt vette észre, hogy a fogvatartottak vele ellenségesen viselkednek, azonban a bűnözőkkel kedvesek és nyugodtak. Később, a sajtónak adott nyilatkozta szerint

nem gondolta, hogy a túszejtők ártani tudtak volna a foglyoknak, hiszen meglepően nyugodt kapcsolatot alakítottak ki.

Enmark felhívta a svéd miniszterelnököt, Olof Palmét, és számon kérte rajta, hogy nem engedi távozni a túszejtőket. „Teljes mértékben megbízom Clarkban és a rablóban, nem vagyok kétségbeesve. Épp ellenkezőleg, nagyon kedvesen viselkednek velünk. De tudod, Olof, félek, hogy a rendőrség megrohamozza az épületet, és akkor meghalunk” – mondta Enmark a miniszterelnöknek.

A túszok még akkor is az együttérzés jeleit fedezték fel a bűnözők viselkedésében, amikor azok fizikai bántalmazással fenyegették meg őket. Miután Olsson – felrázandó az eseményeket – azzal ijesztgetett, hogy az egyik túszt lábon fogja lőni, Safström továbbra is úgy gondolta, hogy emberrablói kedvesek és törődnek velük, hiszen csak a lábát lőné meg. Enmark még győzködte is Svent, hogy vállalja be a lövést.

Így ismerheti fel, hogy bántalmazó kapcsolatban élÍgy ismerheti fel, hogy bántalmazó kapcsolatban él

Pszichológus szerzőnk összeszedte a figyelmeztető jeleket, amiket, ha tudatosítunk, segíthetnek időben kilépni a kapcsolatból.

Tovább olvasom

Puszi, ölelés, kézfogás

A túszok végül semmilyen fizikai sérülést nem szenvedtek. Augusztus 28-án éjszaka, több mint 130 órás túszdrámát követően a rendőrök könnygázt pumpáltak a páncélterembe, ennek hatására pedig a bűnözők megadták magukat. A rendőrség azt kérte a fogvatartottaktól, hogy ők jöjjenek ki elsőként, azok viszont nem tettek eleget a kérésnek. „Nem, Jan és Clark mennek először, különben lelövitek őket, ha mi kimentünk” – kiáltotta Enmark a rendőröknek.

A páncélterem ajtajában aztán a túszok és fogvatartóik öleléssel, puszival és kézfogással váltak el egymástól. Ahogy a rendőrök megbilincselték a fegyvereseket, két nő odakiáltott nekik, hogy ne bántsák őket, hiszen nem ártottak senkinek. Miközben Enmarkot hordágyon vitték el, még odakiáltott a megbilincselt Olofssonnak: „Clark, még találkozunk!”

Vannak, akik a kezdeti pánik után kötődni kezdenek fogvatartóikhoz
Vannak, akik a kezdeti pánik után kötődni kezdenek fogvatartóikhozPeopleImages / Getty Images Hungary

A túszok irracionális kötődése megzavarta a közvéleményt és a rendőröket, akik még azt sem tartották kizártnak, hogy Enmark valójában részese volt a bankrablásnak. Még magukat a túszokat is összezavarta a viselkedésük. A szabadulás másnapján Oldgren a következőt kérdezte pszichiáterétől:

Van velem valami baj? Miért nem utálom őket?

A pszichiáterek később összehasonlították a túszejtés alatt tapasztalt viselkedésmintákat a háborúból hazatérő katonáknál jelentkező poszttraumás stressz jellemzőivel, és arra jutottak, hogy a foglyok érzelmileg a túszejtők, és nem a rendőrség irányába érezték magukat hálásnak, amiért ép bőrrel megúszták a történteket. Az eseményeket követő hónapokon belül a pszichológusok már el is kezdték használni a Stockholm-szindróma kifejezést, amely 1974-ben terjedt el a köznyelvben is, amikor ugyanezekkel a tünetekkel magyarázták, hogy egy amerikai újság örököse, Patty Hearst elrablása után segített az őt fogva tartó terroristáknak, a Szimbionista Felszabadítási Hadseregnek egy csomó bankrablásban.

Miután Olofsson és Olsson visszakerült a börtönbe, korábbi túszaik rendszeresen látogatták őket. A fellebbviteli bíróság hatályon kívül helyezte az Olofsson büntetéséről szóló ítéletet, azonban Olsson még éveket töltött a rácsok mögött. Miután 1980-ban kiszabadult, feleségül vette a rabsága alatt szerelmes leveleket író számtalan nő egyikét, majd Thaiföldre költöztek. 2009-ben megjelent Stockholm-szindróma című önéletrajza.

Ha nem ölsz meg, a rajongásig foglak szeretni!Ha nem ölsz meg, a rajongásig foglak szeretni!

A Stockholm szindróma nem betegség, inkább túlélési stratégia. Megnéztük, honnan ered és mit jelent pontosan.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Ezekben a magyar falvakban élnek a legkevesebben: 7 főre apadt a lakosok száma nemrég
Ezekben a magyar falvakban élnek a legkevesebben: 7 főre apadt a lakosok száma nemrég

Magyarország legkisebb falujában 13-an laknak, de a többiben is alig nagyobb a népesség. Van viszont jó hír is, az egyik faluban gyerek fog születni.

március 31., 08:20

  • világom
Dagad a botrány Harry herceg körül: már Meghan Markle-t is belekeverték a vitába
Dagad a botrány Harry herceg körül: már Meghan Markle-t is belekeverték a vitába

Miután Harry távozott a Diana hercegnő emlékére alapított jótékonysági szervezetből, az elnök súlyos vádakat fogalmazott meg a hercegi párral szemben.

március 31., 08:36

  • világom
Hátborzongató ez a vízipark: szörnyű tragédia miatt áll évek óta elhagyatottan
Hátborzongató ez a vízipark: szörnyű tragédia miatt áll évek óta elhagyatottan

Rettenetes baleset miatt zárták be a víziparkot, talán örökre.

március 30., 18:30

  • világom
Titokzatos, föld alatti várost rejt az ókor máig ép csodája
Titokzatos, föld alatti várost rejt az ókor máig ép csodája

Több száz méter mélyen lehet a monumentális épületegyüttes.

március 31., 06:30

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • világom
Ez a férfi egy nem létező országról tartott előadásokat, és átverte fél Angliát
Ez a férfi egy nem létező országról tartott előadásokat, és átverte fél Angliát

A csaló férfi rendkívül találékony volt.

március 30., 13:36

  • világom
Innen tudhatod majd a pápa temetésén, ki lehet az utódja: a bíborosok és a püspökök ruhája enyhén eltérő
Innen tudhatod majd a pápa temetésén, ki lehet az utódja: a bíborosok és a püspökök ruhája enyhén eltérő

Erre érdemes figyelni a temetési szertartás során, talán láthatod is a következő pápát.

14 órája

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • világom
Mianmari földrengés: műholdképeken az 1700 halálos áldozattal járó pusztítás
Mianmari földrengés: műholdképeken az 1700 halálos áldozattal járó pusztítás

Legalább 1700 ember meghalt a mianmari földrengésben, de még hétfőn is találtak túlélőket. A műholdfelvételek drámai pusztítást mutatnak.

március 31., 09:37

  • világom
Ingyenes áramot kapnak, akik csökkentik a fogyasztásukat csúcsidőben Angliában
Ingyenes áramot kapnak, akik csökkentik a fogyasztásukat csúcsidőben Angliában

Aki hajlandó csökkenteni a fogyasztását csúcsidőben, ingyen áramot kaphat.

március 31., 12:44

  • világom
Lebontják a világhírű írónő kedvenc házát, mert állítólag nem volt hatással a könyveire
Lebontják a világhírű írónő kedvenc házát, mert állítólag nem volt hatással a könyveire

A népszerű írónő bálozni járt az idilli házba, leveleiben is említi az épületet, de a műemlékvédelem mégis engedélyezte a bontást.

március 31., 11:51

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • világom
Patkányt találtak a levesben, bezárta 2000 egységét a népszerű étteremlánc Japánban
Patkányt találtak a levesben, bezárta 2000 egységét a népszerű étteremlánc Japánban

A vendégek felháborodása miatt napokra lehúzza a rolót a népszerű étteremlánc csaknem kétezer egysége.

március 31., 10:39

  • világom
Először szólaltak meg a hazatért asztronauták: megható, amit az érzéseikről meséltek
Először szólaltak meg a hazatért asztronauták: megható, amit az érzéseikről meséltek

Interjút adtak az űrben rekedt asztronauták: elárulták, hogyan reagáltak, amikor kiderült, hogy nem jöhetnek vissza a Földre a tervezett időben.

március 31., 14:40

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • világom
Alapvető tévedésben vagyunk a világ legmagasabb hegyével kapcsolatosan
Alapvető tévedésben vagyunk a világ legmagasabb hegyével kapcsolatosan

Minden évben magasabb lesz a világ legmagasabb a hegye, ez az oka.

március 28., 06:00

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • világom
Ők a világ legmagasabb népe: 190 centi fölötti az átlag, étrendjük is segíti őket ebben
Ők a világ legmagasabb népe: 190 centi fölötti az átlag, étrendjük is segíti őket ebben

A tudósok azt mondják, így könnyebb az élet a világ legmagasabb embereinek.

március 28., 16:45

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • világom
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós
Így veheted fel a nadrágod az űrben: vicces kísérletet mutatott be egy űrhajós

Űrhajós mutatta be, hogyan lehet felvenni egy nadrágot az űrben.

március 28., 20:00

  • világom
Életveszélyes most ebben az országban tartózkodni: azonnali távozásra kérik a külföldieket
Életveszélyes most ebben az országban tartózkodni: azonnali távozásra kérik a külföldieket

A gyorsan romló biztonsági helyzet miatt nincs más megoldás, mint az azonnali távozás.

március 28., 10:36

  • világom
Döbbenetes videó: így omlott össze a világ harmadik legnagyobb hídja
Döbbenetes videó: így omlott össze a világ harmadik legnagyobb hídja

Még fél évet sem üzemelt a híd, amikor elképesztő módon összeomlott.

március 28., 05:45

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

Érdekességek