Képzeljünk el két autóst, akik közül az egyik lecseréli utcai terepjáróját, mely egyliternyi üzemanyaggal 5 kilométeres távot tud megtenni, egy olyanra, ami 6 km/liter megtételére képes. Társa, aki személyautót vezet, úgy dönt, hogy a literenként 13 km megtételére képes kocsija helyett egy 17 km/literes járgányt vesz. Mindketten 16 ezer kilométert vezetnek évente. Melyikük jár jobban a cserével?
Az észak-karolinai Duke Egyetem két oktatója, Richard P. Larrick és Jack B. Soll szerint, akiknek korábbi megállapításait most a RealClearScience idézi, naivul azt hihetnénk, hogy a második autós spórol többet a benzinen, hiszen 4 kilométerrel többet vezethet egy liter üzemanyag árából, míg társánál csupán egy kilométer a különbség. Egyszerű matematika segítségével azonban könnyedén kiderülhet, hogy tévedtünk.
Ne dőljünk be a puszta számoknak
A terepjáró tulajdonosa korábban 3200 liter benzint használt évente, hogy 16 ezer kilométernyi utat megtehessen, míg a cserével ez a szám 2666 literre csökken, vagyis 534 liter lesz a különbség. A személyautóval rendelkező sofőr ezzel szemben eredetileg 1230 liter üzemanyaggal számolt éves szinten, míg most 941 literrel kell gazdálkodnia, vagyis 289 litert képes megspórolni. A két kutató ezzel a példával támasztotta alá állításukat, miszerint sokan tévesen hiszik, hogy a nagyobb km/liter fogyasztáskülönbség valójában több megtakarított üzemanyaggal jár.
Larrick és Soll kutatásuk során, melyben három különböző kérdőíves vizsgálat révén összesen mintegy háromszáz személyt kérdeztek meg a témában, úgy találták, hogy az emberek többsége bedől a „kilométer per liter illúziónak”, és gyakran azért hezitálnak lecserélni autójukat egy jobb fogyasztással bíró másik járgányra, mert úgy gondolják, a különbség nem eredményezne nagyobb változást pénztárcájuk tartalmában.
A két tudós szerint a magyarországi forgalmazók által is gyakrabban használt 100 kilométerenként elfogyasztott üzemanyag-mennyiség közelebb visz a valósághoz, ennek segítségével a sofőrök reálisabb képet kaphatnak a tekintetben, hogy egy adott út megtétele alatt, például egy családi kirándulás vagy egy nagyobb utazás esetén hány liternyi benzint is kell tankolni.
Az üzemanyaggal való spórolás egyébként nem csupán pénztárcánknak jó, de környezetünk megóvásához is hozzájárul, hiszen minél kevesebb benzint használunk, annál kisebb mennyiségű üvegházhatású gáz kerül a levegőbe. Érdemes csökkentenünk szénlábnyomunkat, hogy ezáltal gyerekeink és unokáink is élvezhessék majd az érzést, mikor szép zöld vidékeken suhanunk át terepjárónk vagy éppen családi kocsink volánja mögött ülve.