A statisztikák szerint ez a tünetegyüttes a lakosság kb. 2-5 százalékát érinti, de ennél gyakrabban fordul elő az idősebb személyek esetében. A Knowridge Science Report összeszedte mindazt, amit a nyugtalan láb szindrómáról és kezeléséről tudni érdemes.
Életmódváltással az alvászavar ellen
„A tünetek eltérőek lehetnek az egyes betegek esetében, de általában égő, viszkető, csípő, bizsergető érzésről számolnak be az érintettek” – magyarázza dr. Jacqueline Chang tüdőgyógyász, a Harvard Egyetem Beth Israel Diakonissza Orvosi Központjának égisze alatt működő, alvászavarokkal foglalkozó klinika munkatársa.
Ez a kellemetlen érzés csak akkor múlik el, ha a páciens mozgatni kezdi a lábát, ami viszont nehézzé teszi az elalvást.
Az RLS kialakulásának pontos okai ismeretlenek, annyit viszont tudunk, hogy felbukkanása gyakran más betegségekhez, illetve a normálistól eltérő egészségügyi állapotokhoz kapcsolódhat.
A nyugtalan láb szindrómát gyakorta kiválthatják az alábbiak:
- Az alvási szokások megváltozása
- Túl sok cukor vagy koffein fogyasztása
- Egyes allergiaellenes készítmények (antihisztaminok) és egyéb vény nélkül kapható gyógyszerek
- Bizonyos orvos által felírt szerek, például antidepresszánsok vagy antipszichotikumok
Dr. Chang az RLS hatékony kezelése érdekében leggyakrabban szokásaik megváltoztatását javasolja a pácienseknek. Megoldás lehet például:
- A megfelelő mennyiségű alvás, mellette az egészséges alvási szokásokra való áttérés: feküdjünk le mindennap ugyanabban az időben, és csökkentsük a (természetes és mesterséges) fényeket a szobában, ahol alszunk.
- Kerüljük a koffeint és túl sok cukrot tartalmazó ételeket és italokat.
- Gyakran végezzünk testmozgást és meditáljunk.
- Cseréljük ki gyógyszereinket.
Gyakran valamiféle pozitív fizikai vagy mentális stimuláció is jót tesz az RLS panaszaival küzdők esetében.
– véli dr. Chang. „Meleg borogatással segíthetjük az érintett testfelületek ellazulását, esetleg megmasszírozhatjuk a görcsös területet, de egy kis agytorna, például rejtvényfejtés is hasznos lehet.”
Bizonyos esetekben más okok állhatnak a nyugtalan láb szindróma hátterében, mint például a családban korábban előfordult (örökletes) RLS, vashiány, idegsérülés, vesebetegség vagy éppen terhesség.
Léteznek orvosunk által javallható gyógyszerek, melyek segíthetnek az RLS során tapasztalt kényelmetlen érzések enyhítésében, de – mint már említettük – ugyanilyen hasznos lehet az életmódváltás, illetve a különböző relaxációs technikák elsajátítása is segítséget nyújthat. Dr. Chang azt ajánlja, kérjük egy alvásspecialista segítségét a megfelelő gyógymód kialakításában.