Sokan csak legyintenek erre a betegségre, pedig néma gyilkos

GettyImages-121314531
Olvasási idő kb. 4 perc

Sokan még akkor is legyintenek, ha az ultrahangvizsgálaton kiderül a betegség, pedig hosszú távon halálos következményei lehetnek.

A zsírmájbetegségnek többféle oka lehet – gyógyszerek, vírusok, alkohol –, de a leggyakrabban anyagcsere-betegségekkel függ össze. A korábban nem alkoholos eredetű zsírmájbetegségnek az idei Európai Májkonferencián adtak a szakemberek új nevet, mely jól jellemzi a betegség lényegét, hogy különböző anyagcsere-betegségek állnak a háttérben. Ezek a kövérség, cukorbetegség, hypertonia és a zsíranyagcsere-betegségek. Jelenleg ez a leggyakoribb májbetegség világszerte, mely az emberek 30 százalékát érinti, de cukorbetegeknél és a túlsúlyosaknál ez az arány meghaladja az 50 százalékot. A zsírmáj – ha nem változtatsz az életmódon – akár az életedet is követelheti. 

Nem csak a májra veszélyes

A zsírmáj a májban gyulladást produkál, melynek talaján a későbbiekben kötőszövetes átépülés jön létre; a máj sejtjei elpusztulnak, és helyüket kötőszövet veszi át.

A zsírmáj tünetek nélkül okozhat problémákat
A zsírmáj tünetek nélkül okozhat problémákatSewcreamStudio / Getty Images Hungary

„Emiatt a szerv megkeményedik, elveszíti rugalmasságát, és a legrosszabb kifutás a májzsugor és a májrák lehet – mondja dr. Werling Klára hepatológus, a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika egyetemi docense. Az anyagcsere-betegséggel összefüggő zsírmáj betegség nem csak a máj betegsége; fokozza a kardiovaszkuláris és a daganatos betegségek kialakulásának esélyét is. Az elzsírosodott, gyulladt májból olyan anyagok szabadulnak fel, amelyek fokozzák a fenti betegségek rizikóját.” 

A zsírmáj néma gyilkos

A zsírmáj egyik legnagyobb veszélye, hogy nem okoz tüneteket. 

„Gyanúra adhat okot, ha a laborvizsgálatnál – amelyet tanácsos időről időre elvégeztetni – emelkedett májenzimértékeket mérnek – avat be dr. Werling Klára. Ebben az esetben érdemes hasi ultrahangot készíttetni, ahol az úgynevezett »világos, fényes máj« igazolhatja be a sejtésünket. Gyakran találkozom azzal, hogy amikor a vizsgálaton elhangzik, hogy a páciensnek zsírmája van, szinte megkönnyebbülten legyint, pedig a betegség komoly veszélyekkel jár. A májzsugor és legvégső esetben a májrák is fenyegeti.”

Ha a laborvizsgálat gyanús, érdemes ultrahangot készíttetni
Ha a laborvizsgálat gyanús, érdemes ultrahangot készíttetniljubaphoto / Getty Images Hungary

Ha a laborvizsgálat és az ultrahang is megerősíti a zsírmáj gyanúját, érdemes hepatológus orvossal egyeztetni, és kizárni, hogy más májbetegség nem áll fenn, hiszen ez sajnos felgyorsíthatja a folyamatot. 

Gyógyszer nincs, de visszafordítható a folyamat

A zsírmáj esetében jelenleg nincs gyógyszeres kezelésre lehetőségünk, egyedül az életmódváltás, amivel sokat tehetünk azért, hogy hosszú, egészséges életet élhessünk.

A diéta mellett az alkoholt is el kell felejtened
A diéta mellett az alkoholt is el kell felejtenedSimon McGill / Getty Images Hungary

„Természetesen az alkoholfogyasztást azonnal nullára kell csökkenteni – szögezi le a szakértő. Ha a beteg túlsúllyal küzd, fontos, hogy minél hamarabb diétázni kezdjen, ám nem úgy, hogy egyik napról a másikra elkezdi éheztetni magát, hanem kiszámolja a korának, nemének és fizikai aktivitásának megfelelő kalóriaigényét – melyben segíthetnek az internetes kalkulátorok –, és abból 500-1000 kalóriát levonva kapja meg azt az értéket, melyet javasolt naponta elfogyasztani. Mivel a diéta kapcsán felszabadulhatnak mérgek a májból, amelyeknek ki kell ürülniük, ezért fontos, hogy naponta legalább másfél-két liter vizet is fogyasszunk. Emellett ajánlott még heti 150-200 perc aktív mozgás is, ám például szívbetegek előtte mindenképpen egyeztessenek a kardiológusukkal. Az is lényeges, hogy havi 3 kilogrammnál többet ne akarjunk fogyni, ugyanis ez nem fogyókúra, hanem életmódváltás, amely élethosszig tart.”

Jó hír, hogy a zsírmáj visszafordítható betegség: akár a megkeményedett szövet is újra rugalmassá válhat. 

„Sajnos, az utóbbi időben egyre több normál testtömegindexszel rendelkező fiatalról is kiderül, hogy zsírmája van – jelzi dr. Werling Klára. Általában az is napvilágra szokott kerülni, hogy a családban volt valamilyen anyagcsere-betegség, így nem lehet kizárni, hogy a betegségnek genetikai alapja is lehet.” 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek