A fehér zajról biztosan hallottál már, amely segít elfedni a környezet hangjait, továbbá javítja a koncentrációt és az alvást. De azt tudtad, hogy nem ez az egyetlen „színes zaj”? Most éppen a zöld zaj lett nagyon felkapott a közösség médiában, lássuk, mi ez pontosan, és milyen helyzetekben jöhet jól a mindennapokban.
Mi a zöld zaj?
A fehér zaj az emberi fül számára hallható összes frekvenciát egyenlő mértékben tartalmazza, ez okozza tévé vagy rádiós sistergésére emlékeztető hangját. Ezzel szemben a zöld zaj a közepes, 500 Hz körüli frekvenciákat hangsúlyozza, így a fehér zajhoz képest természetesebb és nyugtatóbb hatása lehet.
A zöld zajt gyakran új jellemzik, hogy a természetben előforduló hangokat utánozza, például egy vízesés zúgását, a folyó áramlását vagy a fák között fújó szél susogását.
A fehér zajt a magasabb hangfrekvenciák miatt egyesek túl kellemetlennek, élesnek, sziszegőnek találják, míg a zöld zaj általában lágyabb és kellemesebb – igaz, utóbbi hallatán több embernek olyan érzése támad, mintha egy repülőgépen ülne, legalábbis ez az egyik visszatérő komment a zöld zajt sugárzó videók alatt.
Milyen helyzetekben előnyös a zöld zaj?
Gyakran relaxáláshoz és az alvásminőség javítására használják a zöld zajt, mivel a természetes hangok imitálása nyugtató körülményeket teremthet, és elfedi a zavaró külső zörejeket. Egyelőre kevés információ áll rendelkezésre a zöld zaj és az alvás kapcsolatáról,
egyes tanulmányok szerint hatékonyabb az alváshoz, mint a fehér zaj.
Némi bizonyíték van arra, hogy inkább az elalvásban segíthet, az alvás fenntartásában kevésbé. Ennek az lehet a magyarázata, hogy a magas frekvenciájú hang békés hangulatot áraszt, ami hozzájárulhat az ellazuláshoz és a gyorsabb álomba merüléshez.
Alvásszakértők szerint érdemes nem a teljes alvási ciklus alatt használni a zöld zajt, inkább állítsunk be egy időzítőt, hogy miután elszenderedtünk, megszűnjön a hanghatás. Egy idő után ugyanis inkább zavaró lehet, mint hasznos, de ez nagyban függ az adott személytől is – elképzelhető, hogy valakinek jót tesz, ha alvás közben végig halkan duruzsol a fülében a zöld zaj. A hangerőt érdemes körültekintően beállítani, hogy biztosan ne ébredj fel, amikor kicsit változik a hang.
Az nem árthat, ha kipróbálod a zöld zajt, de ha jól alszol, vagy van más, bevált praktikád, akkor nem kell erőltetni. A zöld zaj sem csodaszer a jó alváshoz, és nem mindenkinek válik be.
Hangok színkavalkádja: van pink és barna zaj is

A fehér zajt sokan ismerik, most pedig bemutattuk a zöld zajt. De ez még nem minden, megkülönböztetnek pink (rózsaszín) és barna zajt is. Bár elég hasonlónak tűnnek, íme az egyes zajok jellemzői, és hogy főként mire szokták használni őket.
- Fehér zaj: a hallható frekvenciák mindegyikét egyforma mértékben tartalmazza, gyakran használják a környezet zavaró hangjainak elfedésére, amelyek rontják az alvásminőséget.
- Zöld zaj: túlnyomórészt a középtartomány hangfrekvenciái szerepelnek benne, a természet hangjait utánozva nyugtató hangulatot teremt, ami leginkább relaxációhoz, meditációhoz és elalváshoz alkalmas.
- Pink zaj: a teljes frekvenciatartományt magában foglalja, de minél magasabbak a hangok, annál halkabbak, így a mélyek válnak hangsúlyosabbá; az alvásminőség és a koncentráció javítására használják.
- Barna zaj: vörös zajként is ismert, még erőteljesebbek benne a mély, alacsony frekvenciájú hangok, ezért morajló érzetet kelt; stresszcsökkentő, alvásjavító hatása van, valamint segít a koncentráció javításában.
A különböző zajok, rendkívül hosszú, akár 10-12 órás folyamatos hangfolyamként megtalálhatók például a YouTube-on vagy a Spotifyon. Ha pedig szeretnél javítani az alvásodon, a színes zajok mellett érdemes odafigyelni a szokásaidra: próbálj meg mindennap ugyanakkor lefeküdni, késő délután ne fogyassz koffeint, tartózkodj az alkoholtól, mozogj rendszeresen, elalvás előtt pedig ne használd a telefonodat.
Ha fontos számodra a megfelelő alvásminőség, nézd meg, milyen súlyos hatással van az agyra a rossz alvás.

Természetes folyamat az agyunk öregedése, de az életmódod felgyorsíthatja, és hosszú távon komoly árat fizethetsz érte.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés