A vitaminokra és az ásványi anyagokra is igaz, hogy mértékkel fogyasztva vagy a biztonságos felső határt át nem lépve szolgálják igazán az egészségünket. Egyéb esetben akár ártalmasak is lehetnek. Talán kevesen tudják, hogy ha az egészséges étrend mellé táplálékkiegészítőket szedünk, azzal növeljük annak kockázatát, hogy a kelleténél több vitamint és ásványi anyagot viszünk be a szervezetünkbe. Az alábbiakban összegyűjtöttük, mire érdemes mindenképpen figyelemmel lenni.
C-vitamin: csak a vizeletünk lesz drágább
C-vitamint nagyon sokan szednek, de talán kevesen tudják, a szervezet hogyan hasznosítja. Bár vannak kutatások, amelyek azt támasztják alá, hogy megvédhet a ráktól, a szív- és érrendszeri betegségektől, valamint az életkorral összefüggő makuladegenerációtól és a megfázástól, vannak olyan tanulmányok is, amelyek azt állítják, a C-vitamin önmagában nem véd meg a betegségektől.
A vizsgálatok szerint a C-vitamin a legjobban akkor hasznosul, ha gyümölcsökből és zöldségekből jutunk hozzá. Hasznos lehet, ha tudjuk, hogy a szervezet szigorúan szabályozza a C-vitamin-szintet, így nincs értelme a szükségesnél többet fogyasztani belőle.
A szervezetünk nagyon keményen dolgozik azért, hogy kis mennyiségű C-vitamint szívjon fel, és ahogyan nő az adag, annál kevesebbet szív fel, a felesleges C-vitamint pedig néhány óra alatt kiválasztja a vizelettel.
Így abban az esetben, ha az étrendünkből elegendő C-vitaminhoz jutunk, nincs értelme többet bevinni.
Ómega-3: hetente kétszer együnk halat
Az ómega-3 zsírsavak olyan telítetlen zsírsavak, amelyek sokféle halban megtalálhatók. Az ezzel kapcsolatban több évtizede folyó kutatások azt mutatják, hogy heti két adag hal elfogyasztása csökkenti a szívbetegségek miatti halálozás kockázatát, ám ennél több fogyasztása nem jelent nagyobb védelmet.
Ómega-3 zsírsavat tartalmazó étrendkiegészítő fogyasztására akkor van szükség, ha kevés halat fogyasztunk, és már elmúltunk 40 évesek, vagy szívbetegek vagyunk. Ám ebből sem érdemes az adagolásban leírtaknál többet beszedni, mert kutatások igazolják, hogy a túlzásba vitt ómega-3-fogyasztás megemelheti az úgynevezett „rossz” LDL-koleszterin szintjét.
Kalcium: csak indokolt esetben szedjük
A nőknek általában azt javasolják, hogy szedjenek kalciumot annak érdekben, hogy megelőzzék a csontritkulást, és erős legyen a csontjuk. Az orvosok azonban azon az állásponton vannak, hogy ha a csontjaink egészségesek, nincs szükség táplálékkiegészítőkre, mert nem biztos, hogy segítenek, és akár károsak is lehetnek. A vesének például komoly terhelést jelentenek.
Ráadásul a kalcium számos élelmiszerben megtalálható, például tejben, joghurtban, brokkoliban, illetve vannak kalciummal dúsított gyümölcslevek, tejhelyettesítő növényi italok és gabonafélék. Egy jól összeállított étrenddel fedezhetjük a napi kalciumszükségletünk jelentős részét.
Éppen ezért, hacsak nincs csontritkulásunk vagy bizonyítottan kalciumhiányból fakadó izom- vagy idegproblémánk, semmi nem indokolja, hogy kalciumot szedjünk.
A D-vitamin is túladagolható
Több tanulmány összefüggést mutat az alacsony D-vitamin-szint, valamint a rák, a szívroham, a fertőzések, az Alzheimer-kór, az autoimmun betegségek, a depresszió és az elhízás között. Ám vannak orvosok, akik azt állítják, hogy ezek az asszociációk valójában félrevezetőek lehetnek, és további kísérletekre van szükség ahhoz, hogy a D-vitamin betegségmegelőző hatását bátran ki lehessen jelenteni.
A legtöbb szakember azonban abban egyetért, hogy a D-vitamin segít abban, hogy erősek legyenek a csontjaink. Miután a kalcium felszívódásához D-vitaminra van szükség, ezért a kettőt gyakran ajánlott együtt szedni.
A D-vitamint sem ajánlott túlzásba vinni, mert túladagolva hányingerhez, hányáshoz, székrekedéshez és gyengeséghez vezethet. És mivel a D-vitamin fokozza a kalcium felszívódását, a felső határ szerint megszabott mennyiség átlépése felszabadíthatja a csontokból a kalciumot.
A rostkiegészítők szedése nem helyettesíti a zöldségek fogyasztását
A legjobb, ha rostban gazdag ételeket fogyasztunk, például gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonákat és hüvelyeseket. De ha erre rendszeresen nincs lehetőségünk, a rostot tartalmazó étrend-kiegészítők segíthetnek abban, hogy hozzájussunk a szükséges rostmennyiséghez.
Mindenekelőtt akkor járunk el a legjobban, ha az étrendük helyes összeállításával tudjuk növelni a rostbevitelt. Ha ennek ellenére még mindig elmaradunk a számunkra szükséges mennyiségtől, csak lassan növeljük a hozzáadott rost mennyiséget, hogy elkerüljük a gázképződést és a puffadást.
A megfelelő rostbevitelre azért van szükség, mert a rostok csökkenthetik a vércukorszintet.
Két vitamin, aminek a szedését érdemes kétszer is meggondolni
Rengeteg jó okot lehetne mondani annak érdekében, hogy miért érdemes több A- és E-vitamint tartalmazó élelmiszert fogyasztanunk. Azonban tudni kell, hogy ezeknek a vitaminoknak tabletta formájában történő bevétele nem feltétlenül előnyös.
A túlzott mennyiségű A-vitamin kiegészítő formában káros lehet, ugyanis a túl sok A-vitamin hányingerhez, fejfájáshoz, szédüléshez vagy akár még súlyosabb tünetekhez vezethet.
Az E-vitamin nagy dózisai kiegészítő formában növelhetik a vérzés és a stroke kockázatát. Az olyan antioxidáns-kiegészítők, mint az E-vitamin, csökkenthetik a kemoterápia vagy a sugárkezelés hatékonyságát.
A megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitellel megelőzhetünk, illetve bizonyos mértékig kezelhetünk is bizonyos életkorral összefüggő betegségeket. Igaz ez az E-vitaminra is, amely egyebek mellett jót tesz az immunrendszernek, illetve hozzájárul a szem, az agy és a bőr egészségéhez.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés