„Bár igen nehéz a D-vitamint túladagolni, nem kizárt, hogy megtörténhet. Egy biztos, hogy ha egy felnőtt ember napi 3000 nemzetközi egységet vesz belőle magához, azzal nem fog túlzásba esni. Sőt, a vitamin hatását akár még felszívódást segítő zsírtartalmú szerekkel is lehet fokozni” – mondja megnyugtatásképpen dr. Mangó Gabriella háziorvos, aki azt is elmondta, milyen mellékhatásai lehetnek, ha a kelleténél több D-vitamint veszünk be.
Ezek a D-vitamin-túladagolás tünetei
A túl sok D-vitamin-bevitel különböző egészségügyi panaszokat okozhat, melyek közül a legtöbb a vér megemelkedett kalciumszintjére vezethető vissza. Ugyanis a D-vitamin-többlet hatására szervezetünk több kalciumot képes felvenni az élelmiszerekből, továbbá több kalciumot old ki a csontokból.
Ez az állapot egyebek között székrekedést okozhat, de következménye lehet émelygés és hányás, étvágytalanság, túlzott szomjúságérzés, nagy mennyiségű vizelet gyakori ürítése, gyengeség, magas vérnyomás, fejfájás, idegesség, vesekő és vesekárosodás, de akár veseelégtelenség is.
Ezért halmozódik fel a szervezetünkben
„Ha valakinél a fenti tünetek jelentkeznének, vagy attól fél, hogy túl sok D-vitamint szed, akkor ezt egy térítési díj ellenében elvégzett laborvizsgálattal ellenőrizni lehet” – mondja dr. Mangó Gabriella hozzátéve:
miután a D-vitamin nagyon fontos az egészségünk megőrzése érdekében, nem szabad félni tőle.
„A vitamin hatása sokkal fontosabb annál, mint amilyen mellékhatásokat a túladagolás okozhat, hiszen nagyon gyorsan kiürül, ha véletlenül sokat vennénk be belőle. Kevesen tudják, hogy a D-vitamin nem csak a csontozatunkra van nagy hatással, nagyon nagy szüksége van rá a keringésünknek, az immunrendszerünknek, a fogaiknak és az ereinknek. Azt is mondhatjuk, hogy nagyon komplex hatása van a szervezetünk egészsége szempontjából” – hangsúlyozza a háziorvos, hozzátéve: túlzásba vinni pedig épp azért lehet, mert zsírban oldódik, ahogyan az E-, a K- és az A-vitamin, így nem távozik a vizelettel, mint például a C-vitamin.
Ezt lehet tenni a D-vitamin-toxicitás ellen
Jó hír, hogy a túladagolás miatti toxikus tünetek a D-vitamin bevitelének megszakításával megszüntethetők. Ahogyan azt már fentebb említettük, az állapot diagnosztizálásához vérvizsgálat szükséges.
D-vitamin-toxicitás esetén javasolt a kalciumbevitel korlátozása, továbbá a D-vitamin-kiegészítők használatának felfüggesztése is. Ha a túladagolás kiszáradást okozott, intravénás folyadékpótlásra is szükség lehet. Ha valakinek a vérében rendkívül magas a D-vitamin-szint, akár gyógyszeres kezelést is kaphat, hogy megakadályozzák a vitamin felszívódását a csontokban.
A gyerekek szervezetében is pótolni kell a D-vitamint
Dr. Mangó Gabriella elmondta továbbá, hogy a D-vitamint a gyerekek szervezetében is pótolni kell. Azonban nagyon fontos, ők a vitamint folyadék formájában vegyék be annak az adagolásnak megfelelően, ahogyan az a készítményen, testsúlyra lebontva fel van tüntetve. A háziorvos felhívta a figyelmet arra, hogy a gyerekeknél általában az izzadékonyság utal arra, hogy túl sok D-vitamint szednek.
Olvasd el cikkünket, hogy megtudd, milyen tápanyagokra van szüksége az agynak ahhoz, hogy egészségesen működjön.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés