Az elhízás, az egészségtelen táplálkozás és a kevés mozgás, a cukorbetegség és a magas vérnyomás, a túlzott alkohol- és sófogyasztás, valamint a dohányzás mind hozzájárul ahhoz, hogy károsodjon a vesénk. Magyarországon a lakosság mintegy 10 százaléka, de legalább 700 ezer ember szenved a becslések szerint idült vesebetegség valamely stádiumában.
Megéri megóvni a vesék egészségét
A veséink olyan alapvető funkciókat látnak el, amiért különösen nagy szükségünk van rájuk. A veséink felelősek azért, hogy eltávolítsák a salakanyagokat és a felesleges folyadékot, valamint a sejtek által termelt savakat a szervezetünkből, hogy egyensúlyban tartsák a vérünkben lévő vizet, sókat és ásványi anyagokat, például a nátriumot, a kalciumot, a foszfort és a káliumot. Mindemellett segítenek a vérnyomásunk szabályozásában, a vörösvértestek termelésében és csontjaink egészségének megőrzésében.
A veséink milliónyi szűrőből, úgynevezett nefronból állnak. Ezt a páros szervünket, és a benne lévő szűrőrendszert egyes tevékenységek vagy betegségek rombolhatják, ami veseelégtelenséget vagy krónikus vesebetegséget okozhat. Nézzük, melyek azok a hétköznapi szokások, amelyekkel hozzájárulhatunk a vesék károsodásához.
A sok cukros étel és ital a vesét is károsítja
A cukorbetegség a vesében káros szövődményekhez vezethet, ezért is érdemes kontrollálni a vércukorszintet. Ennek érdekében javasolt csökkenteni a cukros ételek és italok fogyasztását.
A túlzott sóbevitel miatti magas vérnyomás is árt a veséknek
A só egyik összetevője a nátrium, és ha túlzásba visszük a használatát, az megnövelheti a vérnyomást, ami az erek összehúzódásához vezet. Amikor pedig az erek összehúzódnak, előfordulhat, hogy a vesék nem tudják megfelelően kiüríteni a méreganyagokat, és ez olyan anyagok felhalmozódását okozhatja, amelyek károsíthatják a szervezetet.
Szakértők ajánlása alapján fontos, hogy a napi sóbevitel ne haladja meg az 5-6 grammot, ami mindössze egy teáskanálnyi.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint ideális esetben a kalóriabevitel mindössze öt százalékának kellene hozzáadott cukrokból származnia. Ez körülbelül napi hat teáskanál hozzáadott cukrot jelent, vagyis körülbelül annyit, amennyit csaknem két és fél deciliter édesített citromos jeges tea tartalmaz.
A túlsúly vesekárosodáshoz vezethet
A megnövekedett testsúly számos betegséghez vezethet. Ilyen például a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás és a szívbetegség, melyek közvetlen vesekárosodást okoznak. De a felesleges zsír miatt komoly veseproblémák is kialakulhatnak. Mindez egészséges táplálkozással és rendszeres testmozgással megelőzhető.
Kevés folyadék, túl sok szénsavas ital: krónikus veseprobléma lehet a vége
A kiszáradás csökkenti a vesék vérellátását, és jelentősen károsíthatja azokat. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen folyadékot iszunk. Egy kutatás szerint, ha túl sok szénsavas italt fogyasztunk, az akár krónikus veseproblémákat is okozhat. Az orvosok szerint ehhez elegendő már napi két pohár kóla elfogyasztása. Egy másik vizsgálat pedig azt bizonyította, hogy azoknak a nőknek, akik gyakran fogyasztottak diétás üdítőt, két évtized alatt 30 százalékkal csökkent a veseműködésük.
Dohányzás, alkoholfogyasztás és kevés alvás: a vese ellenségei
A dohányzás és az alkoholfogyasztás nemcsak rossz szokás, hanem mindkettő súlyosan károsíthatja a vesét.
Az évek során több tanulmány is összefüggésbe hozta a veseszövődmények kialakulását az alváshiánnyal, miután a vesék feladatait az alvás-ébrenlét ciklus szabályozza, így ennek bármilyen megzavarása hatással lehet veséink működésére.
A vizeletben lévő olaj összefüggésbe hozható akár az étrend megváltozásával is, de jelezhet például cukorbetegséget vagy vesével kapcsolatos gondokat is. Ha szeretnéd tudni, mi okozza a problémát, olvasd el az erről szóló cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés