Komoly betegségek forrása lehet, ha rosszul használod a vécépapírt

GettyImages-1211609772
Olvasási idő kb. 6 perc

A kislányok már életük első éveiben megtanulják, miként kell a vécépapírt használni. De vajon tényleg számít, merről merre mozgatjuk?

Egy egészségügyi magazin gasztroenterológus szakértőt kérdezett a helyes vécépapír-használattal kapcsolatban. Most kiderül, igazuk volt-e anyáinknak. 

A legtöbb ember számára a mosdóhasználat olyannyira mindennapos, hogy talán nem is tudná kapásból rávágni a választ a kérdésre, vajon miként is tisztítja meg magát dolga végeztével. Csekélységnek tűnhet, de komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, ha nem a helyes irányt választjuk. 

Banálisnak tűnhet, de egészségügyi szempontból sok minden számít a WC-papírral kapcsolatban
Banálisnak tűnhet, de egészségügyi szempontból sok minden számít a WC-papírral kapcsolatbanMatt Cardy / Getty Images Hungary

Íme a legfontosabb tudnivalók a használatról

A vécépapír története meglepően messzire nyúlik. Ahogy egy korábbi cikkünkben mi is összefoglaltuk már, mit is érdemes a tekercselt, puha tisztasági papírokról tudni, bizony közel százharminc évvel ezelőtt szabadalmaztatták a ma is használatos toalettpapírokat. 

Az eredeti szabadalom szövegét böngészve kiderült, még az sem mindegy, miként is helyezzük a tartóra a gurigát: befelé vagy kifelé tekeredjen a szabad vége?

Egy amerikai író bukkant rá az eredeti iratokra, amelyeket még Seth Weeler, a mai, perforált lapokból álló tekercsek feltalálója adott közzé. Az egykor elsőként a Wheeler Albany csomagolópapír-cég által gyártott kényelmi termékek feltalálójuk szerint a lógó véggel kifelé fordítva kell, hogy a falra kerüljenek. 

Újrahasznos átverés

Manapság az első példányokhoz képest sokkal puhább formában, többféle módszerrel, sokszor újrahasznosított papírhulladékot is felhasználva készülnek a vécépapírok. Nemegyszer találkozunk olyan csomagolásokkal is, melyek a guriga formáját adó kartonhengerek újrahasznosításával is kecsegtetnek. A vécén lehúzott tekercsekkel kapcsolatban most mindössze négy szóban foglaljuk össze a lényeget: semmiképp ne húzd le! Hogy miért? Arról ide kattintva olvashatsz bővebben. 

S ahogy nem mindegy, merre is áll a falon elhelyezett tartón a tekercs, bizony az sem mindegy, hogy miként használjuk. Dr. Niket Sonpal gasztroenterológus-belgyógyász szakorvos nemrég a témával kapcsolatban azt nyilatkozta, nagy esélye van nem megfelelő használat esetén a bakteriális fertőzéseknek, ezért valóban nem mindegy, milyen irányba történik mindez. Mint mondta, a végbélnyílástól a húgycső felé könnyen szennyeződéseket vihetünk át a vécépapírral együtt, ezért mindenképpen hátrafelé érdemes törölnünk magunkat. 

A tekercs felhelyezésekor és használat közben sem mindegy az irány
A tekercs felhelyezésekor és használat közben sem mindegy az irányRoy Morsch / Getty Images Hungary

Az, hogy mindezt ülve vagy állva tesszük, szerinte teljesen mindegy, egyik sem veszélyesebb a másiknál. A Journal of Clinical Gastroenterology and Hepathology Research kutatásai azonban az ülve törlést javasolják, mert jobb hozzáférést biztosít minden megtisztítandó testrészünkhöz, így a végbélnyíláshoz is. 

Mi történik, ha elrontjuk az irányt?

Dr. Sonpal szerint ez egyértelműen a nemi szervektől, illetve a biológiai nemtől függ. Női olvasónk szüleinek, óvónőinek tehát mindenképpen igaza volt, amikor oly sokszor hangsúlyozták a szobatisztaság és az önálló mosdóhasználat elsajátítása közben, hogy mindenképp a fenék irányába tisztítsák meg magukat a lányok a dolguk végeztével. 

Mint az a kutatásokból kiderült, nemcsak húgyúti fertőzést, de gombás fertőzéseket és bakteriális hüvelygyulladást is okozhat a széklettel átterjedő bacilustömeg. A férfiak esetében az irányt kevésbé tartja fontosnak a szakértő, hiszen a húgycső nyílása jóval távolabb helyezkedik el a végbéltől, sokkal kisebb az esélye annak, hogy érintkezik a vécépapírral. 

Ha fáj vagy vérzik, a langyos zuhany lehet a megoldás
Ha fáj vagy vérzik, a langyos zuhany lehet a megoldásAli Majdfar / Getty Images Hungary

A belgyógyász kitért arra is, hogy egyes megbetegedések során érdemes a szokásokon változtatni. Hasmenéssel járó betegségek idején a végbél körüli bőr állapota megváltozik, vékony és sokkal könnyebben irritálható lesz, kivörösödhet. Ilyenkor érdemes papír helyett langyos vizet vagy bidét használni. Mindkettőt mindenképpen szappan nélkül, sok folyó vízzel, zuhannyal. A sérülékenyebb bőrt érdemes ilyenkor vazelinnel bekrémezni, ugyanis az segít a nedvesség visszatartásában. 

Ez a legjobb minőségű papír a szakértő szerint

Nem csak az aranyér okozhat ezen a területen vérzést, a sérülékeny, vékony bőrréteg a kemény vécépapírtól és a túl erős mozdulatoktól könnyen megrepedhet, főként, ha egy betegség miatt eleve irritált. A belgyógyász erre szintén a fentiekben látja a megoldást, azzal kiegészítve, hogy a langyos vizes zuhany kisebesedett bőr esetén még inkább fontos. 

Dr. Sonpal a kétrétegű tekercsek használatát javasolja, ezek ugyanis a legtartósabbak mind közül, ráadásul a tekercsek tovább is tartanak. A nedves törlőkendőkkel kapcsolatban azonban óvatosságra int, hiszen számtalan vegyi anyagra lehet az ember bőre érzékeny.

A törlőkendők nedvessé teszik a bőrt a végbélnyílás környékén, így adva táptalajt a különféle baktériumoknak még akkor is, ha a szennyeződéseket látszólag egyszerűbb ezekkel eltávolítani.

A nedves kendők használata ráadásul cseppet sem környezetbarát, és csomagolásának köszönhetően nem is egyszerű mindössze egyet elővarázsolni a tasakból. Hogy miért? Erről itt olvashatsz bővebben. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek