A tojás egy hihetetlenül tápláló alapanyag. Viszonylag kevés kalóriát tartalmaz, de tele van értékes tápanyagokkal, köztük fehérjékkel, vitaminokkal, ásványi anyagokkal, egészséges zsírokkal és különféle nyomelemekkel. Nem árt azonban tudni, hogy hasznosulásukat nagyban befolyásolhatja, hogy a tojást milyen módon készíted el.
Így hat a hőkezelés a tojásra
Általánosságban elmondható, hogy a hőkezelés – legyen az sütés, főzés vagy bármi egyéb – biztonságosabbá teszi a tojás fogyasztását, illetve javítja bizonyos tápanyagainak emészthetőségét. Idetartozik a tojásban lévő fehérje, de megkönnyíti például a szervezet számára a biotin felszívódását is, ami a zsír- és cukoranyagcsere fontos eszközének számít.
Nem szabad ugyanakkor elfelejteni, hogy csakúgy, mint a legtöbb ételnél, a hőkezelés a tojásnál is csökkentheti egyes tápanyagok mennyiségét – különösen, ha az hosszú ideig, magas hőmérsékleten történik.
Egy tanulmány kimutatta, hogy a tojás A-vitamin-tartalma emiatt 17-20 százalékkal eshet vissza, egy másik vizsgálat pedig megállapította, hogy az elterjedt elkészítési módok, mint a sütés, a főzés vagy a mikrózás, 6-18 százalékkal csökkentheti antioxidánsainak számát.
A magas hőhatás oxidálhatja a tojásban lévő koleszterint is, melynek kapcsán aggasztó egészségügyi kockázatok merültek fel, mindazonáltal a tojásfogyasztás és a szívbetegségek megnövekedett esélye közötti kapcsolatot nem bizonyították az egészséges embereknél.
Ez a legegészségesebb elkészítési módja
A tojás értékes tápanyagainak megőrzését a rövidebb ideig tartó, alacsonyabb hőfokú elkészítési módok segítik a legjobban. Éppen ezért a tudomány szerint
a buggyantott és a főtt tojás (ami lehet lágy vagy kemény is) a legegészségesebb opció.
A szakemberek ennek ellenére kiemelik, a tojás mindenképpen egészséges, függetlenül attól, hogy milyen formában kerül a tányérodra.
5 tipp, hogy a lehető legtöbbet hozd ki a tojásból
1. Kerüld el az extra kalóriákat
Ha el akarod kerülni az extra kalóriák bevitelét, akkor a buggyantott vagy főtt tojással jársz a legjobban a tükörtojással, a rántottával vagy az omlettel szemben.
2. Egyél hozzá zöldségeket
A tojás remekül passzol a zöldségekhez, ami nagyszerű lehetőség arra, hogy több rostot és vitamint adj az étrendedhez.
3. Okosan válassz olajat
A tojás sütéséhez olyan olajat válassz, amelyik magas hőmérsékleten is stabil marad, vagyis nem oxidálódik káros szabad gyököket képezve. A célnak megfelel a napraforgóolaj és az avokádóolaj is. Ha extraszűz olívaolajat használnál, ügyelj rá, hogy ne hevítsd fel 210 Celsius-foknál többre (a kókuszolajnál 177 fok a biztonságos határ).
4. Gondolj a tyúkokra is
A tojás tápértéket számos tényező, így a csirkék tenyésztési módja és étrendje is befolyásolhatja. Ha megteheted, a szakértők azt javasolják, hogy lehetőleg a szabad vagy biotartású tyúkok tojásait részesítsd előnyben.
5. Ne főzd/süsd túl
Ahogy a fentiekből is kiderül, minél tovább, és magasabb hőfokon készíted el a tojást, annál több értékes tápanyagot veszíthetsz. A magasabb hő hosszabb ideig tartó használata megnövelheti a tojásban lévő oxidált koleszterin mennyiségét is, ami különösen igaz a serpenyőben történő sütésre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés