Az idősek többségének pozitívabb a testképe, mint a fiataloké

GettyImages-901670548
Olvasási idő kb. 4 perc

A szakértő szerint egy kulcsfontosságú képességünk fejlesztésével idősen is elégedetté válhatunk testképünkkel.

Napjainkban talán az egyik legáltalánosabb szorongás oka a negatív testkép. A közösségi média és a jobbra-balra húzogatós randiappok olyan erős reflektorfénybe helyezik testünket, hogy hatalmas figyelmet szentelünk annak, hogy testünket a lehető legelőnyösebb, legszebb, legragyogóbb formájában tárhassuk a „műértő” közönség színe elé, akik a legszigorúbb műkritikusokhoz méltóan értékelik testünket, az élő-lélegző műalkotást. Kevesen vannak azok, akik valóban elégedettek a testükkel. Vajon az öregedés csak tovább ront a testünkhöz fűződő viszonyunkon, vagy javít rajta? A klinikai szakpszichológus Susan Sands nyíltan beszél erről az őt magát is érintő témáról.

Testkép és testérzékelés

Testképünk 25–36 hónapos korunk környékén jelenik meg az életünkben, amikor odabattyogunk a tükörhöz, és rájövünk, hogy „Jé, az a baba a tükörben én vagyok!” Miután elértük ezt a hatalmas fejlődésmérföldkövet, a testképünk az idő előrehaladtával felépül, megkonstruálódik a fejünkben. Három összetevője van: testarányaink megbecsléséből, pozitív vagy negatív érzésekből kinézetünk kapcsán és az általános gondolatainkból formáinkról és kinézetünkről. Kulturális visszajelzések, illetve az életünk történetének visszajelzései alapján építjük fel magunkban.

Időskorban is elégedettek lehetünk testképünkkel, akár megmarad a modellalkat, akár nem
Időskorban is elégedettek lehetünk testképünkkel, akár megmarad a modellalkat, akár nemHalfpoint Images / Getty Images Hungary

A testérzékelést Sands elkülöníti ettől, mivel ez az értelmezésében azt az érzetet jelenti, ahogyan belülről magunkat érezzük. Az interocepció érzékeléséről van itt szó, tehát a szerveink agyunknak küldött jelzései alapján jön létre, amely testünk karbantartásának folyamatában játszik fontos szerepet. Ez idővel csökken, így a testi ingereket kisebb intenzitással érzékeljük, hozzásegítve minket egy nyugodtabb életmegéléshez. Sands szerint erre is figyelni kell, és fejleszteni. A testérzékelés a testképpel összefonódva vezet ahhoz, hogy kényelmesen érezzük magunkat a bőrünkben. 

Miként változik testképünk, ahogyan öregedünk?

A média uralta valóságunkban nehezen elképzelhető, hogy az öregedés látható jelei ne rontsák a testképünket, azonban a nők többségénél mégis ez történik egy kutatás szerint. Érdekes módon a nőknél nem csökken a testükkel való megelégedettségük az idősödéssel, hanem inkább ugyanolyan marad, vagy még növekszik is. Ugyanis egyre inkább attól függ, hogy mennyire értékelik saját testüket, hogy mennyire képesek erősnek és egészségesnek maradni, a „vékony ideál” veszít fontosságából. Ugyanakkor számos nő éli meg például a menopauzát és annak testi velejáróit az öregedés jeleként. A kutatás eredményével szembemenve veszteségként fogadják, mivel sokakban azt az érzést kelti, hogy nőiességüket veszítik el ezáltal, tehát romlik a testképük. 

Ez segíti az egészséges testkép fennmaradását az idő múlásával is

A belső testjelek érzékelésének nagyobb képességével rendelkező emberek pontosabb és stabilabb testképpel és nagyobb testelégedettséggel rendelkeznek, ahogyan arra a neuroimaging és a kérdőívek is döntő bizonyítékkal szolgálnak. Ez azt jelenti, hogy a jó interoceptív tudatosság fontos feltétele a stabil testképnek. Szerencsére ezt fejleszthetjük meditációval, légzéstechnikákkal, mindfulnesszel és jógával is. Mivel annál kevésbé tudnak befolyásolni a külső ingerek, minél tudatosabbak vagyunk belső érzéseinkkel kapcsolatban, a testtudatosság segíthet felvenni a harcot társadalmunk vizuális agymosásával, és így boldogabban megélhetjük testünket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek