Gyakran hallott mondat, hogy „a reggeli a nap legfontosabb étkezése”. Nos, lehet, hogy nem véletlenül hallgattuk ezt egész gyerekkorunkban. A tanulmányok azt mutatják, hogy az egészséges reggeli összefügg a nap folyamán a tápanyagok nagyobb mennyiségű bevitelével és a táplálkozás általános minőségének javulásával. A sajnálatos hír azonban az, hogy nem mindenkinek van ideje reggelizni. Emellett sokan inkább böjtölnek reggel, és az első étkezésükre a nap során később kerül sor.
Mi történik a testeddel, ha kihagyod a reggelit?
Az egészséges, kiegyensúlyozott étkezés reggelente több mint egy étkezés; ez egy katalizátor, amely beindítja az anyagcserét, és táplálja az egészséges testet és elmét. Egy 2018-ban megjelent tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy azok, akik reggeliznek, kevesebb hozzáadott cukrot fogyasztanak, viszont több rostot, vitamint és ásványi anyagot visznek a szervezetükbe, mint azok, akik nem esznek felkelés után.
A reggeli kihagyása számos rövid és hosszú távú következményt okozhat, amelyek hatással lehetnek a fizikai és mentális egészségedre és az általános jóllétedre.
1. A vércukorszinted csökkenhet reggeli nélkül
Az egészséges, kiegyensúlyozott reggeliből származó tápanyagok bevitele nélkül a vércukorszinted leeshet, ami miatt fáradt, ingerlékeny leszel, és a koncentráció is nehezen fog menni. Egy 2019-es tanulmány szerint azoknál, akik kihagyták ezt az étkezést, megemelkedett a vércukorszint, és rosszabb volt a vércukorszint-kontroll. Mivel egész éjjel böjtölsz, miközben alszol, a vércukorszinted már ébredés után természetes módon csökken. Ha nem hozod vissza egy kiegyensúlyozott reggelivel, akkor tovább fog csökkenni. Idővel ez nagy vércukorszint-ingadozásokhoz és -instabilitáshoz vezethet, amiből prediabétesz vagy cukorbetegség lesz. A kutatások szerint a reggeli kihagyása összefügg a 2-es típusú cukorbetegség fokozott kockázatával.
2. Nehezen tudsz koncentrálni, ha kihagyod a reggelit
A reggeli olyan alapvető tápanyagokat szállít, amelyek üzemanyagot biztosítanak az agyadnak a koncentrált munkához. Ha kihagyod, az koncentrációs nehézségekhez vezethet, és ködös lehet az agyad. Egy 2017-es tanulmány megfigyelte, hogy azok a résztvevők, akik kihagyták, vagy egészségtelenül reggeliztek, a nap folyamán rosszabb kognitív teljesítményt nyújtottak, mint az egészséges reggelit fogyasztók. A csökkent kognitív teljesítmény zavart eredményezhet a koncentrációban, a memóriában és a problémamegoldásban.
3. A reggeli hiánya felboríthatja a hormonjaidat
Ha túl sokáig nem eszel, leeshet a vércukorszinted, és a hormonháztartásodat is kizökkentheti. Ez a kortizollal, a stresszhormonnal kezdődik, ami nagymértékben befolyásolja a hangulatodat, a stresszre adott reakcióidat és azt, hogy hogyan reagálsz a napi feladatokra és helyzetekre. Általában a kortizolszint magasabb, amikor felébredsz, és a nap előrehaladtával csökken. A gyakran kihagyott étkezés idővel a hormonháztartás egyensúlyának felborulásával a reproduktív egészségre és a menstruációra is hatással lehet.
4. Hatással van a testedre a reggeli mellőzése, az anyagcseréd lelassulhat
A szervezeted arra van kondicionálva, hogy reggel kalóriát kapjon, kontraproduktív hatással lehet az anyagcserédre, ha elmarad ez az étkezés. A tanulmányok szerint a szervezeted úgy alkalmazkodhat, hogy lelassítja az anyagcserét, ami potenciálisan súlygyarapodáshoz vezethet. A rendszeres étkezés szerepet játszik a kiegyensúlyozott anyagcsere fenntartásában.
5. Károsíthatod a szíved egészségét is
Az étkezések kihagyása hosszú távon veszélyes lehet, akár a szívednek is árthat, és ezt több tanulmány is alátámasztja. Az American Journal of Cardiology című szaklapban 2019-ben megjelent metaanalízis szerint a reggeli kihagyása a szívbetegségek fokozott kockázatával jár együtt. Ez összefügghet a reggeli kihagyásának a vércukorszintre gyakorolt hatásával, a nap későbbi részében történő túlevéssel, valamint más rossz életmódbeli szokások közötti összefüggéssel, amelyek elősegíthetik a szívbetegségek kialakulását. Az Obesity című szaklapban 2020-ban megjelent egyik áttekintés szerint a reggelit kihagyóknak nagyobb valószínűséggel volt magasabb az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) koleszterinszintjük, mint a reggelizőknek rövid távon. Az LDL a koleszterin egy olyan típusa, amely hozzájárulhat a szívroham és a stroke kockázatához.
Az ülőmunka komoly veszélyt jelent az egészségünkre. Az alábbi cikkünkben arról olvashatsz, hogy a többórányi ülés növelheti a korai halálozás kockázatát, még a sportolás sem véd meg feltétlenül.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés