A Demodex atkák apró, részben áttetsző, szivar alakú lények, tudnak mászni, enni és tojást rakni, és olyan kicsik, hogy több is elférne belőlük egy gombostű fején. Éppen ezért van az, hogy észre sem vesszük, ha esetleg ott élnek rajtunk.
Bőrbetegségeket és látási problémát is okozhat a parazita
Pedig ez az ízeltlábúak közé tartozó parazita természetes módon megtalálható az emberi testen. A Demodex családba egyedüliként tartozó szőrtüszőatka legtöbbször észrevételen marad, nem okoz semmilyen panaszt. Azonban, ha nagy számban elszaporodik, olyan nem kívánt bőrproblémák kiváltó oka lehet, mint a rosacea, a pattanás, bőrpír, égő érzés, de okozhat látási problémát és hajhullást is.
Bár a Demodex atkák jelenléte aggasztónak tűnhet, nem kell túlságosan megijednünk, ugyanis ezek az apró lények, más mikroorganizmusokkal együtt, a normál bőrmikrobiomunk részét képezik. A kutatások azt bizonyítják, hogy jelenlétüket rendszerint az immunrendszerünk tartja kordában.
Jó hír azonban, hogy az elszaporodásuk ellen van megoldás, az atkák egyszerű kezelésekkel leküzdhetők.
Így fertőződhetünk meg a parazitával
A Demodex atkák gyakran gyermekkorban lesznek részei a bőrmikrobiomunknak, elsősorban akkor telepszenek meg a testünkön, amikor mások bőrével érintkezünk. Előfordulásuk az életkor előrehaladtával nőhet. Egy kutatás eredménye szerint az emberek csaknem 95 százaléka 72 éves koráig biztosan megfertőződik a parazitával.
Az emberi testen általában az ízeltlábú két fő faja található meg. Az egyik a Demodex folliculorum, amely általában a szőrtüszőkben él, beleértve a szempillákat is, és a Demodex brevis, amely főként a faggyúmirigyeknek nevezett zsírmirigyekben él, és itt az elhalt hámsejtekkel, valamint a bőrünk által termelt faggyúval táplálkozik. Ennek az olajos anyagnak az a feladata, hogy gondoskodjon arról, hogy a szempillák ne száradjanak ki. De a bőratkák az arc más területein, és ritkábban a test egyéb részein is megtalálhatók, például az ágyékban.
Ezek az atkák csak akkor jelentenek problémát, akkor kezdenek el szaporodni és tünetet okozni, ha az immunrendszerünk egyensúlya felborul.
A parazita elszaporodása súlyos szemgyulladást is okozhat
Abban az esetben, ha a Demodex atka a szem körül telepszik meg, és itt elszaporodik, kivörösödéssel, viszketéssel és gyulladással járó szembetegséget okozhat, amely rendkívül ritka és súlyos esetben perifériás szaruhártyagyulladást eredményezhet.
A kutatók azonban arra még nem találtak magyarázatot, hogy egyes embereknél mi okozza az atkák túlszaporodását, illetve arra sem tudják még a választ, hogy pontosan mi az ok-okozati összefüggés, és melyik történik előbb, az atkák túlszaporodása vagy a szemgyulladás.
Ha az arc egyéb részein szaporodik el a parazita, olyan gyakori bőrbetegséget okozhat, mint például a rosacea, amely nem súlyos, de hosszan tartó vörös kiütésként jelentkezik a homlokon, az arcokon és az orron.
Abban az esetben, ha valaki a szemén olyan tüneteket tapasztal, mint a bőrpír, az irritáció, égés, könnyezés, kérgesedés és a szemhéj megtapadása, esetleg látási problémái adódnak, forduljon orvoshoz. De ugyanez a teendő akkor is, ha valakinek duzzadt, gennyes pattanások jelennek meg az arcán, vagy a vékony hajszálerek kivörösödnek és láthatóvá válnak, ez ugyanis a rosacea árulkodó jele.
A személyes higiéniára is ügyelni kell
Fontos tudni, hogy a Demodex atkák elszaporodása az immunrendszer működésén és stabilitásán túl összefügg a személyes higiéniával is. Éppen ezért nem szabad elhanyagolni az arcmosást, melynek fontos része kell, hogy legyen a szemöldök és a szempilla tisztán tartása is, valamint az arcbőr hidratálása is.
A paraziták elszaporodásának megelőzése érdekében soha ne osszuk meg a kozmetikumokat másokkal, továbbá a szavatossági idejüknek megfelelően cseréljük is ki azokat, ugyanis kutatások bizonyítják, hogy a Demodex atkák bizonyos típusú sminkeszközökben rövid ideig tovább élhetnek.
Továbbá nem javasolt a napozást sem túlzásba vinni, mert a megnövekedett hő és a fokozott izzadás megnöveli a bőr olajtermelését, ami több táplálékot biztosíthat az atkáknak, így az állatok elszaporodhatnak.
A sós víz jó hatással van az elménkre, a lelkünkre, valamint a testünket is ellazítja. Olvasd el cikkünket, hogy megtudd, miben áll a tengervíz titka.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés