Nem új keletű a téli hidegben fürdés; Magyarországon legtöbbször valamilyen hagyományhoz kötődik. Apukám a téli első hóban mosakodott meg, de az újévi fürdőzésnek és a téli Balaton-átúszásnak is nagy hagyománya van. Egyesek azonban nemcsak különleges alkalmakkor mártóznak meg a jeges vízben, hanem rendszeresen próbára teszik testük tűréshatárát.
Futás után jeges csobbanás
A férjem francia barátai gyakran együtt járnak futni. Legyen szó nyári kánikuláról vagy téli mínuszokról, a több tíz kilométeres futást mindig egy kiadós úszással vezetik le. Nemcsak a futás szeretete a közös bennük, hanem az is, hogy szinte sosem betegszenek le az erős immunrendszerüknek köszönhetően (még a férfinátha is elkerüli őket). Persze, ők sem csak úgy hirtelen felindulásból ugrottak fejest az extrémnek tűnő sportba, hónapok alatt készítették fel a szervezetüket a jeges kihívásra.

A rák óta a dédi napi rutinjának része az a nyers almás-céklás koktél, amelyet minden reggel összedob magának.
Tovább olvasom
„A téli úszást senki sem úgy kezdi el, hogy egyik alkalommal futás után azt gondolja az ember, jó móka lenne csobbanni egyet – mondja Nicolas. Amikor eltervezzük a jeges fürdőt, el kell kezdeni ehhez alakítani a hétköznapjainkat is. Tehát nem fűtjük túl a szobákat, nem öltözködünk túl melegen. Fontos, hogy megfelelő felszereléssel vágjunk bele, ami ez esetben kesztyű, sapka és zokni vagy neoprén cipő viselését jelenti, mert ezeken a testrészeken adja le a hőt a testünk a leggyorsabban.
Sosem szabad azonnal belegázolni a hideg vízbe! A barátaimmal azért is futunk előtte, mert fontos a kimelegedett test.
Szép fokozatosan szoktatjuk a testet a vízhez, lépésről lépésre, és csak annyit szabad maradni a vízben, amíg jólesik. Kifelé jövet szintén fontos a fokozatosság: kicsit tornázzunk még a parton, majd óvatosan törülközzünk meg. Nincs is annál jobb, amikor később, felöltözve együtt kortyoljuk a forró teát a vízparton!”

Téli úszás csak orvosi vizsgálat után
Orvosi szaklapok azt javasolják, hogy a jeges fürdést mindenképp előzze meg orvosi vizsgálat, mert csak egészséges emberek űzhetik ezt az állóképességet fejlesztő sportot. A téli úszás kifejezetten veszélyes, akár végzetes is lehet, ha valaki szív- és érrendszeri problémákkal küzd, daganatos betegségben szenved vagy pajzsmirigy-rendellenességet állapítottak meg nála. Kizáró ok a vérzékenység és a vérszegénység is.
Miért űzik egyre többen ezt a sportot, ha ráadásul még veszélyes is?
Számos tanulmány utal arra, hogy mennyi egészségügyi előnye van a hideg vízi úszásnak: jó hatást gyakorol a vérkeringésre, az anyagcserére, és csökkenti a felső légúti fertőzések esélyét. Feszesíti a bőrt, javítja az izomtónust. A jeges vízben való úszás fókuszáltabbá tesz, fejleszti a koncentrációt és javítja a hangulatot – főleg, ha barátok társaságában vágunk bele.

A testmozgás nemcsak szervezetünk egészségére, de pszichés jóllétünkre is rendkívül pozitív hatással van. Főleg csoportosan.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés